היצרות תעלת שורש כף היד ניתנת לטיפול על ידי פיזיותרפיה כתחליף לניתוח

לקבלת יעוץ טלפוני חינם ולקביעת תור לבדיקה ולטיפול התקשרו עכשיו ל-  03-6969787  03-6916391

פיזיותרפיה תסמונת תעלה קארפלית – Carpal Tunnel Syndrome

כאבים בכף היד ובאצבעות
הרדמות האצבעות

התסמונת שקרויה תעלה קארפלית מתבטאת בהפרעה אשר נגרמת כתוצאה מלחץ ממושך על רקמת עצב, הלחץ שעשוי לגרום בהמשך להופעת נפיחות בצקתיות ואף לדלקת חוזרת סביב עטיפת עצב המדיאני ובהמשך אף לנזק תמשך ומצטבר ועד למצב של ניוון ברקמת סיבי עצב.
תסמונת תעלה קארפלית האזור הפגיע – אזור שרש כף יד בעצב Median . למעשה הופעת תסמונת תעלה קרפלית נגרמת עקב תהליך שבו מתבצעת מתיחה חוזרת ונישנת.

האנטומיה של שורש כף היד.

מבנה אנטומי של שורש כף יד הינו מבנה מורכב שכולל 8 עצמות קטנטות אשר ביניהן קיימת תנועה מתואמת שמאפשרת תנועה סיבובית של שלוש מאות ושישים מעלות כולל תנועות הטיה לכל הכוונים.
באזור שורש כף היד קיימים גידים, ורידים ועורקים לצד בלוטות הלימפה וכן שלשה מבני עצבים שתפקידם לצור תחושה בעור כף יד ואצבעות וכן מבחינה מוטורית העצבים יוצרים גירוי חשמלי לשרירי כף יד ולחלק משרירי אצבעות הידיים .
המבנה האנטומי של תעלת שורש כף היד מורכב מהצד הגבי [האחורי] של כף יד מ-4 עצמות מתוך 8 עצמות שורש כף יד, ובצד קדמי של כף יד נמצאת רצועה רחבה בתוך חלל תעל שורש כף יד עוברים 10 גידים ועצב אחד הוא עצב מדיאנוס .

מהם הסימנים + הסימפטומים אשר מאפיינים תסמונת תעלה הקארפלית.

הנזק העצבי כתוצאה מלחץ מתמשך על יצב המדיאנוס מתבטא בסימנים וסימפטומים הבאים: חולשת השרירים המעוצבבים על ידי עצב המדיאנוס, כאבים חדים, עמימות תחושתית, תחושה של ירידה בטמפרטורה, הרגשת שריפה, הרגשת נימוליות ועקצוציות, התחושות האלו מתאפיינות בדרך כלל במהלך זמן מנוחה לדוגמא שינה בלילה וכן בשעות הבוקר כאשר מתעוררים משנה ארוכה האזור שנפגע מבחינה מוטורית הם שרירי אגודל יתבטא בתחושת קושי בצביטה ואחיזה עדינה או גסה של החפצים והפעלה עדינה גם של אצבע שניה. הפגיעה התחושתית תתבטא בכף היד ובעור שלוש וחצי מאצבעות כף יד וכן בצד הגבי של כף יד ובעור גליל מרוחק של האצבעות הללו .

אבחון תסמונת C.T.S.

האבחון הינו סובייקטיבי ואובייקטיבי כגון תלונות המטופל לגבי הופעת סימנים וסמפטומים רלונטיים. בדיקות E.M.G. שהן בדיקות חשמליות לזיהוי הופעת נזק בהולכה עצבית של המדיאנוס. בדיקת תחושה ידנית והשוואה אזורים זהים בין שתי הידיים של הנבדק. בדיקת כוח שרירי כף היד והאצבעות שמעורבים בנזק ע"י השוואות הכוח של שתי ידי הנבדק, בדיקה שבה נבצע כיפוף ופשיטה פסיבית של ש.כ.י תוך הפעלת לחצים מתמשכים על רקמת העצב לשם גירוי סימפטומים רלוונטיים לנבדק, ניקוש רצועת ש.כ.י מהצד הכפי שלה .

טיפולי פיזיותרפיה לתסמונת תעלה קארפלית

1. טכניקות פיזיותרפיה מנואליות עדינות לרקמות בכדי להפחית את הלחץ המופעל על הרצועה והעצב המדיאני.
2. פיזיותרפיה בשילוב אלקטרוטראפיה כגון אולטראסאונד וגירויים חשמלים לשם הורדת הכאב ולשם הפחתת הנפיחות.
3. פיזיותרפיה להתאמת סדים סטנדרטים וכן סדים בהתאמה אפרטנית למפרק שורש כף היד.

כיצד נמנע הופעת תסמונת תעלה קארפלית.

יעוץ ארגונומיה שכולל: הדרכה פרטנית שכל עובד לפי מבנה הגוף איפיוני וצורכי עבודתו, תוספת תמיכת ג'ל הן לעכבר והן למקלדת, הוספת משענות לידיים להפחתת הלחץ על שורש כף היד.

אם הנך סובל/ת מתסמונת התעלה הקרפלית ואינך מעוניין לעבור ניתוח וברצונך לנסות טיפול פיזיותרפיה התקשר אלינו

לקריאת עוד מאמרים שעוסקים בכף היד היכנסו ל:

טיפול גלי הלם בטריגר פינגר

טיפול שמרני בתסמונת De Quervain

הכרת האנטומיה של כף היד

Comments (0)

5 − 5 =