תערוכת הדמויות שבחיי

הדמויות ותנוחות בפסלים שלי

במהלך עשרות שנות עבודתי במקצוע הפיזיותרפיה הן במרפאתי והן במסגרות עבודה שנות ומגוונות כגון כאחראי על מכון פיזיותרפיה בקופת חולים, כפיזיותרפיסט של קבוצות כדור סל, וכמטפל בארגונים שונים, נחשפתי לאלפי מטופלים שנצרבו בזיכרוני בעשרות תנוחות שונות.

תנוחות אילו באות לידי ביטוי בפסלים הפיגורטיביים שהוכנסו בדף זה תחת הכותרת " הדמויות שבחיי".

כאשר אני בודק, מטפל ומלמד את המטופלים תרגילים שעליהם לבצע לבד התנוחה והיציבה שלהם נכרתת בזיכרוני ואחר כך אני מצליח לצייר סקיצה של אותן תנוחות, בשלב הבא אני מדמיין איך התנוחה תראה היטב בתלת ממד. כשאני לוקח את החמר ומתחיל ללוש, לחתוך ולעצב אותו "כחומר ביד היוצר" אני מתחיל לראות כיצד הדמות מתעצבת לנגד עיני.

כשאני יוצר אני יודע איך יראה הפסל באופן כללי ואז תוך כדי עבודה אני מוסיף עוד פרטים, מחדד פרטים שלדעתי צריכים לקבל התייחסות עמוקה יותר. ההבדל בין פיסול בחמר לבין פיסול באבן הוא מהותי, בפיסול בחמר אנו עובדים על פי העיקרון של הוספה, כלומר אנחנו מוסיפים עוד חומר או גורעים עודפי חומר. לאומת זאת בזמן פיסול עם אבן השיטה היא רק גריעה כי לא ניתן להוסיף את מה שגרענו מהאבן. הבדל זה שבין פיסול בחמר לבין פיסול באבן משנה לחלוטין את הגישה הפיסולית.

גדול הפסלים בכל הזמנים מיכאלאנג'לו שיצר ברומא בתקופת הרנסנס בשנת 1500 לספירה הנוצרית אמר "אני לא מפסל אלא מסלק את עודפי האבן כי הפסל כבר נמצא בתוך האבן"

הפסלים עשויים ממגוון חומרים שונים כגון אבן, שיש, ברונזה, יציקות קוורץ ויציקות בטון צבועות בצבעי מתכת.

הפסלים בגדלים שונים 50-100 ס"מ ובמשקלים שונים.

כמו כן אם ברצונכם לראות את הציורים שלי תוכלו לעיין בדף מהצונמי ועד השקט שלאחר הסערה