מייצב חזון אחרית הימים

בחזון אחרית הימים יצרתי מודל לפסל סביבתי בגובה 2 מטר ששילב שני חומרים מהטבע, אבן וברזל, הפסל אמור להיות מוצב בסביבה טבעית שכוללת אדמה, עצים ופרחים.

בפסל זה מיוצגות שלושת הדתות שמאמינות באל אחד, היהדות, הנצרות והאיסלם. הפסל מורכב משני גופים הגבוה שמייצג את הבוגרים והנמוך שמייצג את הילדים – דור ההמשך.

שלושת הדתות מאוגדות בשלוש טבעות שמייצגות את השיתוף האחווה והרצון בהכרה שכולנו שווים בפני האלוהים ושכל אחד מבין כל הדתות יכול ורשאי להאמין ולעבוד את אלוהיו בדרכו שלו.

יצירת מייצב הינו תהליך מורכב המחייב את האמן להתייחס למספר רב של גורמים.

שלב תכנון המיצב: תקופה זו שבה אנו חיים הינה תקופה בה המתח בין הדתות נמצא בשיאו. מלחמה מתמשכת בין שלשת הדתות בעולם בכלל, ובאזורנו בפרט. מלחמת טרור מלווה בשנאה ובחרדות.
כשחשבתי כיצד לבטא ולהביע את התקופה הקשה ואת התקווה לסיומה נזכרתי בנביא ישעיהו שניבא שיום יבוא ונחדל להלחם זה בזה:
"וכתתו חרבותם לאתים וחניתותיהם למזמרות, לא-ישא גוי אל-גוי חרב, ולא ילמדו עוד מלחמה"[ישעיהו פרק ב' פסוק ד'].
תכנון צורת המייצב: שלשת האלמנטים מהאבן מייצגים את שלשת הדתות – היהדות, הנצרות, והאיסלאם שלשתם שוות בגודלן ובהשפעתם על העמים, שלשת הדתות הגיעו והתקבצו למקום אחד ואוחדו ע"י שלש טבעות ברזל למטרת אחדות שלום אהבה ומניעת שנאה. על הטבעות ייחרט הכיתוב: "וכתתו חרבותם לאתים וחניתותיהם למזמרות, לא-ישא גוי אל-גוי חרב"
דור ההמשך הצעיר גם הוא מיוצג במייצב ע"י שלשה אלמנטים קטנים מאוחדים ע"י טבעת ברזל נושאת את מסר התקווה " ולא ילמדו עוד מלחמה".
קביעת שם מייצב: שמו של המייצב מבטא את תקוותם של כל האנשים שמייחלים שאכן נבואת הנביא " חזון אחרית הימים "תתממש, תתקיים ותתמלא.
קביעת חומרי הגלם של המייצב: האלמנטים המייצגים את הדתות עשויים מאבן ארץ ישראלית, הארץ הקדושה לשלשת הדתות, האבן תציין את השורשיות והקשר למקום. הטבעות המציינות איחוד בין בני האדם, עשויות מצינור ברזל להזרמת מים שמבטא מחד, את חומר הגלם ממנו עשויים כלי הנשק וכלי העבודה ומאידך את המים שמציינים את סם החיים בלעדיהם אין חיים.
יתרונות מבנה המייצג: המייצג מתנשא לגובה שני מטרים ויבלוט, יחד עם זאת עקב היותו עשוי ממספר אלמנטים מופרדים זה מזה הוא אוורירי ולכן לא יהווה הפרעה לשדה הראיה ויחסום את המראות שמסביבו, החומרים מהם עשוי המייצב עמידים לאורך שנים ואינם זקוקים לתחזוקה.