טיפול בבעיות אורתופדיות באמצעות גלי הלם.

השימוש במכשיר גלי הלם נפוץ בעולם המערבי למעלה משלושים שנים. בתחילה היו המכשירים מגושמים, גדולים ולא מדויקים באופן הפעלתם ולפיכך גם אחוזי ההצלחה לא היו גבוהים.
הדורות החדשים של מכשירי גלי ההלם הינם מכשירים קטנים יותר והדיוק בהם גבוה ביותר ולפיכך גם אחוז\י ההצלחה הינם למעלה מ – 85% הצלחה.
חשוב לציין שלצורך הפעלת המכשיר חייב המטפל להיות בעל תעודת רופא או פיזיותרפיסט מוסמך וכמו כן שעבר קורס להפעלת ולהתאמת הטיפול.
כמו כן נמצא בבדיקות ששילוב בין גלי הלם לבין טיפול פיזיותרפיה מגדיל באופן ניכר את אחוזי ההצלחה ומצמצם את הצורך בכמות הטיפולים הכוללת.


איזה מכשירי גלי הלם קיימים במרפאות 

קיימים שני סוגי מכשירי גלי הלם, המכשיר עם הראש הגדול שגודלו ככדור סל כלומר בקוטר של כ – 25 – 30 סנטימטרים. הפעלת המכשיר מתבצעת באופן אוטומטי כלומר הפיזיותרפיסט מכוון את הפרמטרים של המכשיר ומצמיד אותו לאיבר המטופל ויוצא מהחדר והמכשיר עובד לבד ללא צורך בשהיית המטפל יחד עם המטופל. זהו מכשיר לא מדויק מאחר ורק בנקודה בודדת במרכז הכדור מצטברת האנרגיה שהמכשיר מפיק ולכן מספיק שהמטופל יזוז ממרכז הכדור כ 3-5 סנטימטרים ואז האנרגיה לא תופעל על הרקמה הפגועה לדוגמא הסתיידות בגיד הכתף שגודלו 5-12 מילימטרים בלבד. או טיפול בדורבן העקב שגודל הזיז הגרמי שברצוננו לפרק הוא 5-8 מילימטר בלבד.
לאומת המכשיר עם הראש הגדול אנו ממליצים להשתמש במכשיר מסוג רדיאלספק שגודל הראש הינו עד 25 מילימטרים והוא ממוקם ישירות על הרקמה הפגועה והפיזיותרפיסט מצמיד את ראש המכשיר לאזור ההסתיידות ולא מרפה עד תום הטיפול.
ההבדל בין המכשירים גם בא ליידי ביטוי באופן התשלום כלומר המרפאות שבהן קיים המכשיר בעל הראש הקטן מחייבות תשלום לכל טיפול בנפרד ולא כפי שנדרש במרפאות עם המכשיר הגדול שבהן התשלום נדרש מראש עבור כל הטיפול. לכן חשוב מאוד לבחור ב -מכשיר עם הראש הקטן והמדויק יותר.

לאיזה בעיות מתאים טיפול בגלי הלם

טיפול בבעיות אורתופדיות באמצעות גלי הלם מותאם לרקמות רכות כגון גידים, רצועות, פציות, שרירים, דורבן העקב.
טיפול גלי הלם לשכמות, מדובר בטיפול נקודתי בטריגר פוינטס ולמשקעים באזור השרירים העוטפים את השכמה ולשרירים שמחברים את השכמה את חוליות הגב האמצעי ואל חגורת הכתפיים. בין השרירים אנו מזהים את שריר הטרפז – trapezius וכן את שריר rhomboids muscles בנוסף לכך גלי הלם לדלקת בבורסה של שריר מרים השכמה levator scapula bursitis.

גלי הלם להסתיידות בכתף, מדובר בפתולוגיה שנגרמת עקב משקע סידני שהצטבר על גידי הכתף ועל הבורסות של הכתף. הגיד בעל השכיחות הגבוה ביותר לפתח הסתיידות הינו גיד הסופרה ספינטוס  supraspinatus tendon.

גלי הלם למרפק. השימוש בגלי הלם לדלקות בגידי המרפק ובשמם מרפק טניס ובשמו המקצועי lateral epicondylitis ומרפק גולף שנקרא בשם המקצועי medial epicondylitis.

גלי הלם לגידי האצבעות במקרה של היצרות תעלת הגיד ובשמו המקצועי trigger finger וכן בשם tenosynovitis   ו-synovitis stenosans.

גלי הלם לבורסת הירך, מדובר בדלקת בבורסת הירך trochanteric bursitis. הבעיה מוכרת בעקר בקרב נשים והתלונה היא כאב בצד החיצוני של הירך שקרוב לישבן.

טיפול גלי הלם לגיד הפיקה, מדובר בדלקת עקשנית בגיד הפיקה patellar tendonitis. הטיפול יעיל מאד ושילובו בפיזיותרפיה מייעל ומשפר את התוצאות.

גלי הלם לרצועה הצידית של הירך iliotibial band זו רצועה שמתחילה באזור הירך ומסתיימת מתחת לברך. המקום הפגיע ביותר הינו בסמוך לברך בצד החיצוני.

גלי הלם לגיד אכילס הוכח כיעיל וכשכיח בקרב רצי מרתון. הטיפול בדלקת כרונית של גיד אכילס achilles tendinitis בשילוב מתיחות ופיזיותרפיה יכול להחזיר רצים לפעילות מלאה.

גלי הלם לדורבן העקב calcaneal spur מתבצע פעם בשבוע, יעיל מאד ולא מצריך שימוש במדרסים. כמו במקרים הקודמים שילוב גלי הלם עם פיזיותרפיה יעיל מאד.

גלי הלם לדלקת ברצועות כף הרגל plantar fasciitis עוזר ברמה של 85%.
לאיזה מבנים ורקמות הטיפול בגלי הלם אינו מתאים
הטיפול לא מתאים לפריצת דיסק או לבלט דיסק, הטיפול לא מתאים למערכת העצבים, הטיפול לא מתאים לבעיות של כלי דם, הטיפול לא מתאים לשברים, הטיפול לא מתאים לנקעים. כמו כן לא מומלץ לעשות גלי הלם לחולי הסרטן ולנשים בהריון באזור הבטן.

לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בגלי הלם היכנסו לקישור הבא:

גלי הלם לבעיות כרוניות ועקשניות

עד כמה בטוח השימוש בגלי הלם

יעילות הטיפול בגלי הלם