טיפול בגלי הלם

טיפול בגלי הלם כשיטת טיפול חדשנית ופורצת דרך

כיום השימוש בטכנולוגיות ריפוי חדשניות תופס מקום כבוד בקרב המטפלים, טיפול בגלי הלם הינה גישה טיפולית המותאמת לטיפול בפתולוגיות אורתופדיות שונות כגון דורבן בעקב, דורבן בכף רגל, דלקות במרפקים, הסתיידויות בגידי הכתפיים ובעוד תלונות רבות ומגוונות. הגלים המוחדרים לרקמה הפגועה הינם גלי לחץ המועברים לעומק ברקמה הרכה, הטיפול יעיל בדלקות כרוניות שהמטופל סובל מהן למעלה משמונה חודשים, ומבעיות אקוטיות [חריפות].

מה ההבדל בין מכשירי טיפול בגלי הלם שקיימים במרפאות?

המטופלים שפונים אלי אומרים לי שנאמר להם במרפאה המתחרה שלהם יש מכשיר מסוג כזה והם מבולבלים ולא יודעים להחליט מהו המכשיר המועדף. אנסה לעשות סדר בבלגן שנוצר, קיימים שני סוגי מכשירים הנחשבים מכשירי טיפול ע"י גלי הלם האחד עם ראש גדול שגודלו כמו כדור רגל בקוטר של כעשרים סנטימטר והוא משמש את המכונים שבהם עובדים טכנאים, הטכנאי שלא יודע בדיוק איפה ההסתיידות שגודלה 3-10 מילימטרים בלבד, מצמיד את הראש הגדול לאיבר המטופל ובעצם פוגע גם ברקמות בריאות בסביבה ומאחר וכל האנרגיה שבמכשיר מתוכננת לעבור רק מנקודת המרכז של המכשיר הרי שהאנרגיה מבוזבזת ופוגעת לא בהסתיידות אלא במבנים בריאים. לעומת זאת, קיים מכשיר טיפול בגלי הלם עם ראש קטן ומדויק שנמצא בדרך כלל במרפאות המוסמכות שבהן עובדים פיזיותרפיסטים שמכירים את האנטומיה ואת גוף האדם. לכן הפיזיותרפיסט המטפל ממקם את ראש המכשיר שגודלו 2.5 סנטימטרים על ההסתיידות שגודלה כאמור מספר מילימטרים, הפיזיותרפיסט ימצא עם המטופל לכל משך זמן הטיפול ומקפיד להעביר את האנרגיה לתוך ההסתיידות ולא לפזר אותה על אזורים בריאים שלא זקוקים לטיפול. ניתן לקרוא עוד מאמרים על היתרונות בשימוש בגלי הלם עם ראש קטן וכן ללמוד ולהחליט בעצמכם איזה מכשיר גלי הלם עדיף. 

המטופלים שואלים אותי גם מה משך זמן הטיפול, ותשובתי היא שבמכשיר שהפיזיותרפיסטים מפעילים אין בורר שקובע את זמן הטיפול אלא יש בורר שקובע כמה נקישות יבצע המכשיר, בורר שני קובע באיזו מהירות יתבצע הטיפול לדוגמא 5 פעמים בשנייה, או 10 פעמים בשנייה או 16 פעמים בשנייה, בורר שלישי הוא בורר עוצמת הנקישות ויש 4 רמות שונות של עוצמת הנקישה. לגבי כמות, תדירות ועוצמת הנקישות, לכל איבר ואיבר ולכל פתולוגיה ופתולוגיה יש הוראות שנקבעו עפ"י מחקרים והטבלה שאנו עובדים איתה הוגדרה ע"י ה - FDA.

לסכום אדגיש כי במרפאתנו המטפל הוא פיזיותרפיסט מוסמך מטעם משרד הבריאות שלמד שנים רבות באוניברסיטה וצבר ניסיון רב בזיהוי הבעיה ולפני ביצוע הטיפול הוא יעשה בדיקה קלינית לאיבר המטופל יזהה את הליקוי יבדוק את צילום הרנטגן או בדיקת האולטראסאונד או ה-CT MRI. היתרון הנוסף הוא ביכולת שלנו להוסיף לטיפול גם טיפולי פיזיותרפיה נלווים ללא תוספת מחיר ובכך לזרז את ההחלמה ולהקל על הכאבים שמהם אתם סובלים. למידע על תופעות לוואי בטיפול גלי הלם  

"הגעתי אליך לטיפול לפני כחודשיים, חסרת אונים, סובלת מכאבי צוואר וגב נוראיים, לא יודעת מתי יחלפו הכאבים. בזכות האדם שבך היודע לעודד ולשנות את מצב הרוח ידעתי שהגעתי למקום הנכון - בזמן הנכון. בזכות הטיפולים שנתת לי, הקמת אותי בשנית על רגליי..." 

ענת - מטופלת שסבלה מכאבי צוואר וגב קשים

לחצו כאן לייעוץ ללא עלות  

 

למי ולאיזו בעיה מתאים הטיפול בגלי הלם

הטיפול באמצעות גלי הלם הוכח כיעיל בפתולוגיות רבות שכוללות דלקות בגידים, בשרירים ברצועות בבורסות ובהסתיידויות עקשניות ומתמשכות שמהן סובלים למעלה מ-80% מהאוכלוסייה ובכל גיל. 

דלקות בגידי כתף

דלקות שפוגעות בקבוצת שרירי ה- Rotator Cuff הפגיע ביותר הוא גיד Supraspinatus הדלקת גורמת לכאבים ולחולשת הכתף, הכאבים גורמים לאי יכולת הנעת הכתף ובהמשך להגבלת תנועה ולירידה בתפקוד הכתף ואף להקרנת כאב לאורך כל היד עד לאצבעות.

להמשך קריאה בנושא – לחצו כאן

טיפול להסתיידויות כתפיים

הסתיידויות פוגעות בדרך כלל בגידים ובבורסות של הכתפיים שהנפוצה ביניהם היא דלקת בורסה Subacromial Bursitis. הטיפול המומלץ הוא שילוב בין גלי הלם שמטרתו לסלק את ההסתיידות לבין טיפול פיזיותרפיה שמטרתה להפחית את הדלקת ולהוריד את הכאבים.

טיפול באמצעות גלי הלם למרפק

פתולוגיות נוספות שהטיפול בגלי הלם יחד עם טיפולי פיזיותרפיה הוכח כיעיל מאד הוא מרפק טניס, מרפק גולף, מדובר בשתי דלקות כרוניות כואבות מאד שאינן קורות רק לשחקני טניס ולשחקני גולף, הפתולוגיות נקראות בשמן המקצועי Lateral & Medial Epicondylitis והן מגיבות מצוין לגלי הלם.

טיפול גלי הלם באצבע הדק ובאגודל הדק

טיפולי גלי הלם לטריגר פינגר Trigger Finger בשלבים שבהם עדיין ניתן לשחרר את האצבע התפוסה לבד ולא בעזרת היד השנייה הוכחו כיעילים מאד ובאחוזים גבוהים מהמקרים יעזרו למטופל להימנע מהצורך בקבלת זריקת קורטיזון לגיד ואף במניעת ניתוח לשחרור הגיד הקלוע.

להרחבה בנושא לחצו כאן

טיפול לדלקת בירך

דלקת והסתיידויות בבורסת הירך הצדדית הנקראת בשם Trochanteric Bursitis מגיבה מצוין לטיפול גלי הלם ולפיזיותרפיה וטיפולים חשמליים מותאמים. התוצאות מצוינות והדיווח הוא למעלה מ- 80% מהמטופלים דיווחו על הטבה ניכרת ועד למצב שהכאב פסק לחלוטין.

להרחבה בנושא לחצו כאן

טיפול לדלקות גיד הפיקה של הברך

גיד הפיקה שמחבר בין הפיקה לבין הזיז הקדמי של עצם השוק מלפנים הוא למעשה המשכו של שריר הארבעה ראשים שהוא השריר המסיבי שבקדמת הירך. דלקות בגיד מאופיינות בקרב הספורטאים מאחר והגיד נמצא בלחץ קבוע ומועד להיפגע. טיפול גלי הלם ופיזיותרפיה הוכחו כיעילים בשמונים אחוזים מהמקרים.

לחצו כאן להמשך קריאה בנושא

טיפול לכאבי גב

כאבי גב באזור השכמות שנגרמים עקב Trigger Points בשרירי הגב העליון וכן כאבים בגב התחתון על רקע שרירי שניתן לזיהוי במישוש בצורת נוקשויות בסיבי השרירים מגיבים ניפלא לשילוב בין גלי הלם לבין טיפול פיזיותרפיה ידני עדין ושימוש במכשור אלקטרותראפי כגון גירוי חשמלי מסוג TENS + HP וטיפולי ULTRASOUND. חשוב לציין כי טיפול גלי הלם אינו מתאים במקרים של פריצת דיסק או בלט דיסק.

עוד על טיפול בכאבי גב קראו כאן

טיפול בדלקת בגיד אכילס

דלקות כרוניות בגיד אכילס נגרמות מעודף פעילות גופנית שכוללת ריצות ארוכות, משחקי כדור רגל כדור סל וכן בקרב אנשים שעומדים שעות על הרגליים והולכים מרחקים ארוכים במהלך היום. טיפול בדלקת בגיד אכילס משלב בין גלי הלם לבין טיפולי אולטראסאונד הדרכה בתרגול להארכת הגיד ובנוסף ניתן לשלב חבישות מסוג קניזיו טייפ לשיפור זרימת הנוזלים בגיד.

 

 


טיפול לדורבן

דלקות והסתיידויות בעקב ובשמם הלועזי CALCANEAL SPUR מופיעות בעקב הרגל ונראות כזיז בולט בצילומי הרנטגן ובבדיקות האולטראסאונד, הכאבים המתאפיינים הם כאב בצעדים הראשונים בבוקר בירידה מהמיטה וכן כאבים שמתגברים תוך כדי היום שמגיעים לשיאם בסוף היום. טיפול בגלי הלם לדורבן מגיבים לשילוב עם פיזיותרפיה.

 


טיפול לדלקת ברצועות האורכיות של כף הרגל

דלקת ברצועת כף הרגל הידועה גם בשמה הרפואי Plantar Fasciitis מגיבה מצוין לטיפול גלי הלם, פיזיותרפיה, מתיחות וחבישות קניזיוטייפינג.

מרפאתי מצוידת במכשיר Radialspec שמיוצר בישראל ע"י חברת MEDISPEC.

נמצא כי בטיפולים שנעשו במכשיר Radialspec דיווחו 79% המטופלים על שיפור ביחס למצב הטרום טיפולי.

הטיפול פשוט לביצוע ומתבצע בתדירות של פעם בשבוע, כמות הטיפולים המומלצת הינה 3-12 טיפולים.

נמצא ששילוב בין גלי הלם לבין טיפול פיזיותרפיה שמבוצע על ידי פיזיותרפיסט מייעל, מקצר ומוזיל את עלות הטיפולים. 

 

המאמר נכתב על ידי 

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לחצו כאן כדי ליצור איתנו קשר

לקריאה נוספת בנושא: