סחרחורת – תחושת תנועה שאינה קיימת

ורטיגו סחרחורת

סחרחורת היא תחושה מדומה של תנועה או סיבוב (עצמי או של הסביבה). סחרחורת הגורמת תחושת סיבוב נקראת ורטיגו, אך ישנו גם סוג נוסף של סחרחורת – אשר מאופיין בטשטוש, חוסר יציבות ותחושת "ניתוק" מהרצפה. סחרחורת יכולה להיגרם תוך כדי תנועה וכן במצב סטטי (שכיבה או ישיבה). זוהי בעיה נפוצה מאוד ואנשים רבים מדווחים כי הם סבלו או סובלים מסחרחורות, אך חשוב לציין כי לא מדובר במחלה אלא בתסמין.

 

סחרחורת - תחושה תנועה שאינה קיימת

הסיבה להופעת התסמינים היא פגיעה במערכת שיווי המשקל אשר גורמים לכך שהאות הנשלח מהמערכת הוסטיבולרית שנמצאת באוזן אל המוח אינו תקין – לכן נוצרת האשליה של התנועה. הפגיעה יכולה להיות באוזן הפנימית (שם נמצאת מערכת שיווי המשקל – וסטיבולארית), בעצבים אשר מובילים אל המוח או במוח עצמו. ההפרעות המערכת שיווי המשקל יכולות להיגרם מזיהום נגיפי, דלקת בעצבים, חומרים רעילים או גידול. כמו כן אירועים מוחיים, בעיות ראיה, הפרעות בקצב הלב או בלחץ דם, הפרעות הורמונאליות או נוירולוגיות, אפילפסיה, בעיות אורתופדיות, פגיעות חיצוניות בגוף (מכה חזקה נניח) והפרעות איזון נוספות בגוף יכולות להוביל לתחושת הסחרחורת. גם לקיחת תרופות או חומרים אחרים כמו סמים/אלכוהול יכולים להוביל להיווצרות סחרחורת כתופעת לוואי. סיבה נוספת ונפוצה מאוד שגורמת סחרחורת היא BPPV – התנתקות של גבישים – קריסטליים באוזן הפנימית אשר תנועתם גורמת להפרעה באיזון.

סחרחרות לרוב נחשבת למשהו נפוץ שמפריע מעט למהלך התקין של סדר היום, אך חשוב לזכור כי סחרחורת יכולה להוביל גם להפרעות גדולות יותר (למשל, תאונות דרכים). בנוסף הן יכולות להיות סימן למחלה או תסמונת קשים אשר דורשים טיפול. לכן מומלץ לא להתעלם מסחרחורת וכן לא להסתפק בטיפול בסימפטומים בלבד, אלא לעבור בדיקה ולנסות להעלות על מקור הבעיה.

הטיפול בסחרחורת תלוי בתוצאות הבדיקות ובזיהוי הגורם אשר מוביל לסימפטומים של הסחרחורת. טיפול פיזיותרפיה להחזרת הקריסטלים שיתבצע על ידי פיזיותרפיסט מומחה לתחום הסחרחורת הסיבובית. ישנן גם תרופות שונות אשר יכולות להקל על תחושת הבחילה בזמן סחרחורת. ותרגילים שונים שינתנו ע"י הפיזיותרפיסט אשר יעזרו לשמירה על שיווי המשקל.