סחרחורת ושיווי משקל

סחרחורת עקב נזק במערכת שיווי המשקל

כפיזיותרפיסט מוסמך מטעם משרד הבריאות, משנת 1981, פונים אליי עשרות מטופלים בתיאור מקרה שמחשיד את מעורבותה של מערכת שיווי המשקל שנמצאת בתוך האוזן הפנימית. אתאר כעת מספר דוגמאות שלכאורה נשמעו לא קשורות, אולם בבדיקה שנעשתה במרפאתי מצאתי גירוי של המערכת הוסטיבולארית שהיא המערכת שבזמן ערעורה תיתכן פגיעה במספר צורות: בצורת איבוד שיווי המשקל, בהיווצרות סחרחורות בשילוב עם בחילות וייתכן גם בהפרעה של מיקוד ראייה בזמן הסתכלות על חפצים בתנועה. להלן מספר דוגמאות שבוודאי חלק מכם חוו ולא שיערו שהן קשורות למערכת המסובכת הנ"ל:

סחרחורת

  1. הסתובבתי בקניון והבטתי בחלונות הראווה, לפתע נכנסה חבורת בני נוער, רצה סביבי וצעקה בקולי קולות, חשתי סחרחורת ואי יציבות בעמידה.
  2. בזמן שהסתובבתי במיטה חשתי שהחדר מסתובב סביבי כמו קרוסלה גדולה והייתי חייבת לתפוס את פינות המיטה כדי לחוש שאני יציבה ואינני נופלת.
  3. בזמן שחפפתי את ראשי והתכופפתי מטה, חשתי שיש לי סחרחורת שהתגברה עוד יותר כאשר הנפתי את ראשי אחורנית, נאלצתי לייצב את עצמי משום שחשתי שאני הולכת ליפול.
  4. כשנסעתי לניו יורק פעם ראשונה בחיי, ויצאתי מתוך הרכבת התחתית לשדרה החמישית, הבטתי מעלה לקצה הבניינים הגבוהים, לפתע חשתי חוסר יציבות ותחושה שהרחוב סובב סביבי במהירות גבוהה.
  5. עמדתי בצומת ומספר מכוניות נעו במהירות מצדדי, לפתע הרגשתי שאני לא מסוגל למקד את הראייה בשלט שמולי.
  6. התעוררתי בלילה, פקחתי את עיניי ומבלי שזזתי, הרגשתי שהחדר סובב סביב. בתחילה חשבתי שמדובר ברעידת אדמה, אבל אשתי אמרה שכלום לא קרה כך שהבנתי שזה משהו לא תקין אצלי בגוף.
  7. כשהייתי אצל הספר והוא חפף את שערותיי, תוך כדי החפיפה חשתי בחילה וכשהרמתי את הראש הרגשתי שכל המספרה סובבת סביבי.
  8. הייתי בסרט ולפתע נעו אובייקטים במהירות מסחררת על המסך, הרגשתי שאינני מסגל לעקוב אחרי התנועה של אותם אובייקטים ובמקביל חשתי סחרחורת ובחילה קלה.
  9. כשאני עומד יחף על הרצפה, ורגליי צמודות אחת לשנייה, אני חש שאני מאבד את שיווי המשקל ושאני הולך ליפול וכתיקון למצבי אני חייב לפסק את רגליי ולאחוז בקירות שמסביבי.

אלו הם מספר דוגמאות מיני רבות שתוארו ע"י מטופלי בהגיעם לאבחון הראשוני במרפאתי. בכדי לבסס את הערכתי כי מדובר בפגיעה במערכת הוסטיבולארית שמיקומה בתוך האוזן הפנימית, עליי לבצע מספר בדיקות ולהגיע למסקנה שדובר אכן בבעיה על רקע וסטיבולארי ולא על רקע של בעיות לחץ דם או בעיות שונות ומגוונות אחרות.

לקריאת עוד מאמרים היכנסו לדפים:

מה הקשר בין סחרחורת לאיבוד שיווי משקל

מה עושים בבדיקת שיווי משקל

האם לקחת תרופות לסחרחורת לפני הפיזיותרפיה