ורטיגו הורג אותי

ורטיגו או בשמו המקצועי Benign Paroxysmal Positional Vertigo – BPPV הינו סנדרום שמקורו במרכז הוסטיבולרי שממוקם באוזן הפנימית.

עקב התנתקות קריסטלים קטנטנים והסחפותם לתוך תעלות האוזן החצי עגולות נוצרת תופעה של סחרחורת סיבובית מלווה בבחילה ורצון להקיא.
התלונה האופיינית היא "הרגשתי שהחדר מסתובב סביב ראשי" בכל זמן שסובבתי את הראש וששיניתי תנוחה משכיבה לישיבה או בסמן הסתובבות במיטה.
טיפול פיזיותרפיה לשיקום וסטיבולרי הוא הטיפול המהיר וללא כל תופעות לואי או בדיקות חודרניות קשות אחרות.

פעם בחודשיים אני מתעוררת עם התקף ורטיגו, שמתבטא ב סחרחורת סיבובית ש"תוקעת" אותי ולא מאפשרת לי להניע את הראש כי כל החדר סובב סביבי ובא לי להקיא, שמעתי על שיקום וסטיבולרי, מה זה ?

שאלה זו נשאלת לעיתים תכופות על ידי מטופליי שנחשפים בפעם הראשונה להתקף ורטיגו קשה. ורטיגו הינו סנדרום שבו המערכת הוסטיבולרית שאחראית על שיווי המשקל, מיקוד הראיה והופעת סחרחורת סיבובית, התופעה נגרמת עקב התנתקות מספר קריסטלים, שגודלם כאבקת הסוכר, והתרוצצותם בתוך אחת מהתעלות החצי עגולות שבאוזן הימנית או השמאלית או אף בשתייהן,

השיקום הוסטיבולרי שניתן לביצוע על ידי פיזיותרפיסט מוסמך מטעם משרד הבריאות שהתמחה בשיקום ספציפי זה והוא עוסק בטיפולי פיזיותרפיה 7 שנים לפחות . התהליך פשוט לביצוע לא כואב וללא טיפול חודרני. הטיפול מתבצע בעדינות ואין כל השפעות לוואי.

בתום הטיפול המטופל מודרך כיצד עליו להתנהג במשך חמישה ימים קרובים וממה להמנע.