מפרק הלסת

פיזיותרפיה למפרק הלסת T.M.J

תופעה של חריקות במפרק הלסת שמלווה בכאב ובתחושת נוקשות וכאב מתאפיינת בדרך כלל אצל אנשים בזמן אכילה, פיהוק ואף שינה בלילה. במהלך השינה נוטים חלק מהאנשים להדק לסתות ולבצע תנועת חיכוך של השיניים התחתונות בשיניים העליונות, פעולה זו פוגעת בזגוגית שהיא השכבה החיצונית של השן, שמגנה על השן ומונעת היווצרות סדקים וחורים. חיכוך של השיניים מפעיל לחצים גבוהים בתוך מפרק הלסת שהוא מפרק בין הלסת התחתונה לבין הלסת העליונה וביניהם נמצא מבנה אובלי בצורת דיסקית סחוסית שמיועד להשלים את התנועה בין משטחי המפרק וכן למנוע שחיקת הסחוס של משטחי המפרק הפנימיים.

למידע נוסף בנושא טיפול במפרק הלסת לחצו כאן

תופעה זו של "חריקות שיניים" ניתנת לטיפול על ידי סד לילה מותאם אישית ובמקביל טיפול פיזיותרפיה להפחתת הלחץ התוך מפרקי ובנוסף טיפולי אולטראסאונד פיזיותרפיה שמיועד להרגיע את המפרק ולשחרר את עווית השריר muscle spasm שגורם לכאב ואף מגביר אל הלחץ הפנימי בפרק.

להבנת המבנה האנטומי המורכב של מפרק הלסת הקליקו על הסרטון הבא:


ניתוחי פה ולסת קוסמטיים לתיקון עיוותים וניתוחים תפקודיים לשינוי עמדת המפרק ולאחר שברים של עצמות הלסת, מחייבים קיבוע של המפרק לתקופת איחוי העצמות. לאחר הסרת הקיבוע המפרק לא יכול להיפתח באופן ספונטני וכאן יש צורך בהתערבות פיזיותרפיה מנואלית ידנית שתפתח בצורה איטית ולא כואבת את מפתח הפה. במקרים נוספים מעורבות בתאונת דרכים או תאונת עבודה או חבלה פיזית קשה עלולה לגרום לתזוזה או לפריקה או אף לשברים בעצמות הלסת התחתונה או בתוך מפרק הלסת עצמו. כמו כאן גם הטיפול השמרני יעזור למטופל להשיג פתיחה טובה יותר, כח סגירה ולעיסה והפחתת הכאבים בזמן הנעת והפעלת המפרק. 

מקרים נוספים של טיפולי שיניים שחייבו את המטופל להישאר זמן רב כאשר פיו פעור לרווחה כגון טיפל ע"י שיננית, התאמת סדים, טיפולי שורש ארוכים, טיפולי אורתודונטיה ממושכים על הפעלת עומס על השיניים ובהמשך על מפרקי הלסת, גם הם עלולים ליצור כאב ומתיחה בתוך מפרקי הלסתות. 

במקרים מסוימים לאחר התערבות כירורגית לאחר הסרת הסד המקבע תיווצר הגבלת תנועה ניכרת ואי יכולת הפעלה תקינה של מפרק הלסת בפיהוק, דיבור, אכילה.

מפרק תקין נפתח למרווח של 40-45 מילימטרים בין השיניים הקדמיות, מפרק פגום עקב כאב, נוקשות או התערבות כירורגית נפתח לפעמים בין 5-20 מילימטרים בלבד שזו פתיחה שאיננה מאפשרת אכילה נורמלית, פיהוק רחב או נגיסה תקינה.

כדי ליצור איתנו קשר לחצו כאן