טיפול בפציעות ספורט

טיפול ושיקום מפציעות ספורט על ידי פיזיותרפיה

טיפול בפציעות ספורט

העיסוק בריפוי ספורטאים לא פשוט ומחייב את הפיזיותרפיסט בהתמקצעות מיוחדת, לא מספיק לסיים את לימודי הפיזיותרפיה ולעבוד במסגרת רפואית כל שהיא אלא יש צורך בהשתלמויות בטיפול ברפואת ספורט וביישום מקצועי של הידע התיאורטי שנלמד במסגרת העבודה עם ספורטאים בתחומי ספורט שונים.

פיזיותרפיסט ספורט חייב להכיר את המבנים האנטומיים המורכבים של מערכת השלד והתנועה בכדי להבין מה נפגע, האם מדובר בנקע או בקרע של רצועה או בנזק לשריר ועוד סוגי רקמות. לכל סוגי הספורט יש את צורת שיקום מפציעות ספורט האופייני לפציעה הספציפית. את ההכשרה והתמחותי בתור פיזיותרפיסט ספורט עשיתי במסגרת קורסים שונים במכון וינגייט הקורסים כללו חבישות בעזרת טייפינג מייצב על פי שיטת paris שימוש בסדים להפחתת הנזק, טיפול באמצעות KT קניזיוטייפנג ,שימוש בקרח ובעיסויים מקומיים וטכניקות טיפול ידניות נוספות. במהלך הלימודים נחשפתי להגדרת פרוטוקול RICE שיעזור לספורטאי לקצר את זמן ההחלמה.

מהו פיזיותרפיסט ספורט

תחום הפיזיותרפיה הוא רחב מאד, ישנם פיזיותרפיסטים שהתמחו בטיפול בבעיות עצביות כגון שיקום לאחר אירוע מוחי, תחום פיזיותרפיה נוסף הוא טיפול בליקוי התפתחות של ילדים. אחרים התמחו בנושא של טיפול ברצפת האגן לנשים לאחר הלידה.

תחום הפיזיותרפיה לפציעות ספורט  הינו אחד התחומים המרתקים מאד והוא כולל הכנת הספורטאי לפעילות גופנית. טיפול בפציעות ספורט ושיקום הספורטאי ולבסוף הכנתו והחזרתו לפעילות ספורט מלאה.

הפיזיותרפיסט שהתמחה בטיפולים בספורטאים חייב להכיר את מערכת השלד והתנועה על בורייה. הפיזיותרפיסט חייב להכיר את סוגי הפציעות שמאפיינות את ענף הספורט הספציפי משום שלכל תחום יש את סוגי הפציעות הייחודיות לו.

כיצד לדעת שהוא שהפיזיותרפיסט מוסמך מומחה לפציעות ספורט ומקצועי

בבואכם להתייעץ עם הפיזיותרפיסט עליכם תחילה לבדוק האם הוא אכן פיזיותרפיסט מוסמך ע"י משרד הבריאות ולכן אל תתביישו ואל תחששו לבקש לראות את תעודת ההסמכה שלו. פיזיותרפיסט שהתמחה בפציעות ספורט יציג בפניכם גם את תעודת ההסמכה וסיום הקורס וההשתלמות שהוא ביצע בפציעות ספורט.

לצערי הרב כיום ישנם כל מיני קורסים שלא קבלו הסמכה ממשרד הבריאות למטפלים ולכאילו תרפיסטים לכן תיזהרו ואל תיפלו בפח וגם אפילו אם קיבלתם המלצה ממישהו כי יתכן שגם הוא לא בדק לפניכם וכך הלאה.

מה מייחד את מכון לפיזיותרפיה מאיר אפל - ארגופלוס בטיפול בפציעות ספורט

לנו יש ניסיון עשיר בטיפול בספורטאים ובפתרון בעיות אורתופדיות של מערכת השלד והתנועה. המכון שלנו מצויד במכשור אלקטרו תרפיה דיגיטלי וחדיש מהטובים בארץ. הניסיון הרב שנצבר בטיפול בספורטאים מקצועיים לצד חובבי ספורט מאפשר לנו להיות קשובים לבעיותיכם ולמצוא פתרון מהיר ומקצועי לכל סוגי פציעות הספורט הקיימות.

תוכלו לצפות בסרטונים מקצועיים למגוון פציעות ספורט לפי הנושאים שבקטגורית פציעות ספורט. כל מאמר מצויד בסרטון שמסביר כיצד נטפל בו במרפאתנו.

איזה טיפול מתאים לסוג הפציעה הספציפי?

במהלך עבודתי כפיזיותרפיסט לספורטאים בקבוצות הכדור סל של הפועל תל אביב וביתר תל אביב, כמומחה שיקום מפציעות ספורט עם שחקני הכדור עף של כפר המכבייה ברמת גן וכמטפל במרפאותיי בספורטאים חובבניים בליגה למקומות עבודה ורצי מרתון שסבלו מנזקים מצטברים ועם עוד חובבנים בענפי הספורט הנוספים כגון טניס, אופניים וכו'.

הטיפול במגרש מתחלק לשני שלבים הראשון הוא הכנת הספורטאי לפני עלייתו למגרש בעזרת מתיחות, הארכת רקמות מקוצרות, עיסוי איברים שיש לשחקן נטייה להיפצע, חבישות מייצבות בעזרת טייפינג חסר אלסטיות וכן טייפינג גמיש מסוג קניזיוטייפ. החלק השני של הטיפול בפציעות ספורט כלל מענה מידי במגרש שבו הטיפול היה עזרה ראשונה שאפשרה לשחקן לחזור מיד למגרש ולהמשיך לשחק, חבישות לייצוב האיבר שנפגע לקראת פינויו מהמגרש במקרה של שבר וקרע שלא אפשר לו להמשיך ולשחק.

השלב השני בשיקום חבלות ספורט הוא הטיפול במכון פיזיותרפיה שברשותי, שנותן מענה לספורטאים כהכנה לפני הפעילות הספורטיבית והן כטיפול לאחר החבלות, טיפלתי במאות ספורטאים שסבלו מפציעות ומחבלות, הטיפולים התבצעו במרפאותיי שממוקמות במרכז תל אביב וכן במרפאת גני תקווה. השיקום שלאחר הפציעות כולל טכניקות ידניות לריפוי קרעים ברצועות בשרירים, במפרקים ובגידים. טיפול אלקטרותרפיה בעזרת מכשור חדיש כגון טיפולים בגלי הלם, טיפולי אולטרה סאונד טיפולים לגירויי שרירים טיפולים בקירור ובחימום לפי סוגי הפציעות.

שיקום פציעות ספורט לאחר ניתוחים

בנוסף לכך קיימת חשיבות רבה בטיפול שמתבצע לאחר התערבות כירורגית עקב שיחזור רצועות ותפירת המניסקוסים בברכיים, טיפול להחזרת התנועה ולחיזוק וייצוב הכתפיים לאחר נקעים חוזרים שחייב ניתוח מורכב, טיפול פיזיותרפיה שיחזיר את הספורטאי בתוך זמן קצר לשחק, לרוץ, לרכב על האופניים ואת הרקדנית להחזיר ליכולת הריקוד. בשלב זה הטיפול גם כולל הדרכה צמודה של הספורטאים בתרגילים במרפאה ובתרגול משלים בבית ובמכון הכושר שמצויד בכל המכשור והמשקולות המתאימים.

מה הם סוגי פציעות הספורט האופייניות?

כאמור לכל ענף ספורט יש את המחלות והנטיות לפציעות. במרפאתי שמתמחה בין היתר בטיפולי פיזיותרפיה לספורטאים פיתחנו פרוטוקולים מיוחדים לפציעות ספציפיות שיקצרו את תהליך הריפוי ויחזירו את הספורטאי למגרש בזמן קצר.

טיפול בחגורת הכתפיים

חבלות בכתפיים שמאפיינות שחיינים וכדורסלנים ומתאפיינת בנזקים למפרקי הכתף. טיפול פיזיותרפיה בדלקות ובקרעים בגידי הכתף שנגרמות עקב פעולות חוזרות שהספורטאי מבצע פעמים רבות במהלך פעילותו. טיפול לאחר שבר בזרוע במצבים של חבלות מורכבות. שיקום הכתף לאחר נקעים חוזרים בשלב שלאחר הניתוח הספורטאי נכנס לסדרת טיפולים שמטרתה לחזק את הכתף המנותחת להחזיר את טווח התנועה שלה ולייצבה.

טיפול במרפקים

הפציעות שמאפיינות את המרפק הן מרפק טניס Tennis Elbow שמתבטא בכאבים בצד החיצוני של המרפק. מרפק גולף Golf Elbow תסמונת זו פוגעת בגידים הפנימיים של המרפק. דלקת בבורסת המרפק olecranon bursitis הכאב מופיע בצדו האחורי של המרפק.

נזקים לירכיים

פציעות בשריר ארבעת הראשים שנגרמים עקב מתיחה בזמן משחק הכדור רגל ובמהלך הריצה. מתיחת שריר המפשעה בזמן משחק טניס וכדור סל, מתיחת רצועת הירך החיצונית ITB שעלולה לגרום לכאבים מהירך ועד הברך מהצד החיצוני.

חבלות וקרעים בברכיים

פיזיותרפיה לאחר שיחזור רצועה צולבת קדמית השיקום מתחיל מיד לאחר הניתוח ותפקידו לחדש את טווח התנועה כח השרירים ויציבות הברך. מיד לאחר הניתוח נתחיל טיפול פיזיותרפי לאחר ניתוח ארטרוסקופיה בברך קיים צורך להוריד נפיחות וכאבים ולהחזיר את המפרק לתפקוד מלא ואת מסת הכח של שריר ארבעת הראשים. טיפול לקרע במניסקוס שמטרתו למנוע את הצורך בניתוח מיותר. טיפולים בדלקת בבורסת בייקר שבברך שנמצאת בצידה האחורי של הברך.

פציעות ספורט לקרסוליים

נקעים חוזרים בקרסוליים היא פציעה אופיינית לשחקני כדור סל ולשחקני כדור עף. טיפול לאחר שבר בקרסול שכולל שיפור התחושה העמוקה של רצועות הקרסול הגמשת וחיזוק הקרסול. שברי מאמץ בשוק פציעת ספורט שאופיינית לרצי המרתון ולחיילים באימונים. דלקות בגיד אכילס הן פציעות שכיחות בקרב כל סוגי הספורט.

במרפאותיי שנמצאות בתל אביב ובגני תקוה ניתן מענה מקצועי עשיר בניסיון של למעלה משלושים שנה בטיפולי פיזיותרפיה לספורטאים, המרפאות מצוידות במכשור חדיש ובציוד לשיקום ספורטאים מכל ענפי הספורט המקצועי והחובבני.

תעודת השתתפות בקורס טיפול בפציעות ספורט

אם נפצעתם בזמן המשחק או הפעילות הגופנית תתחילו בפרוטוקול RICE ותתקשרו אלנו לקבוע תור לטיפול מקצועי מיומן ומידי כי רק כך תוכלו לחזור לפעילות ספורטיבית מלאה.

המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת עוד מאמרים בתחום פציעות ספורט היכנסו לקישורים: