כאבי שכמות וכתפיים

פיזיותרפיה לכאבים בחגורת הכתפיים, שכמות וזרעות

חגורת הכתפיים הינה מערכת מורכבת של מספר מפרקים שכוללת את עצמות השכמה הבריח והזרוע. המערכת פעילה במשך כל שעות היום ומשתתפת בתפקודים יום יומיים כגון עבודה פיזית, עבודה מול מחשב, נשיאת משאות, הליכה, ריצה, אכילה ועוד מגוון פעילויות אחרות.

תלונות של מטופלים על כאבים, נוקשות, מתח, כאבי שכמות ולחץ בכתפיים – עשויות להיגרם מנזק מצטבר שאיננו מודעים אליו שעשוי להיגרם הן במהלך העבודה מול המחשב, בעבודה במפעל, בנהיגה, ואף עקב שינה לא מותאמת בלילה.

למידע נוסף בנושא כאבי שכמות וכתפיים לחצו כאן

הליקויים האופייניים בחגורת הכתפיים הם: כתף קפואה, הסתיידויות בגידי הכתף, פריקת כתף, מתח בשכמות, שברים בעצם הזרוע, קרעים בגידי הכתף.

החולים נוהגים להתלונן ולתאר את הכאבים בכתף ובשכמה ואף לפרט שהכאבים מקרינים לאורך כל היד ולהגיע לקצה אצבעות הידיים, הכאבים מופקים במנוחה בלילה ובזמן ביצוע תנועות לבוש, הסרת חולצה, חפיפת השערות, הושטת היד קדימה ולכוון אבזם החזייה שמאחור וכו'. המטופלים מדווחים שהכאב מתגבר בזמן השינה השענות על הזרוע והכתף ובזמן שכיבה כשהיד נמצאת מעל הראש.

מערכת חגורת הכתפיים מופעלת ע"י קבוצת שרירים שנקראת שרירי Rottor Cuff השרירים בעלי נטייה לפתח נוקשות, דלקות, הסתיידויות ואף קרעים חלקיים, כמו כן חגורת הכתפיים קשורה לשרירים נוספים שמתחברים לגב לצוואר ולחזה.

להבנת המנגנונים הקשורים בכאבי כתף צפו בסרטון הבא:


בחגורת הכתפיים קיימים רקמות רכות בשם בורסות –Bursa שהם שקיות נוזל שתפקידן הינו להגן על הגידים והשרירים ולמנוע חיכוך עם רקמות העצם הקשיחות.

פעולה תקינה ומאוזנת של חגורת הכתפיים דורשת שיתוף ועבודה בהרמוניה של כל השרירים, הגידים והמפרקים שמיוצבים ע"י הרצועות. מסיבה זו חייב המטפל להכיר את האנטומיה הקינזיולוגיה והפיזיולוגיה של חגורת הכתפיים בכדי לאבחן את ליקוים במבנים המורכבים של מפרקי ושרירי חגורת הכתפיים ובכדי שיתאים את הטיפול הפיזיותרפיה המתאים למטופל.


לחצו כאן כדי ליצור איתנו קשר