כאבי שכמות וכתפיים

פיזיותרפיה לכאבים בחגורת הכתפיים, שכמות וזרועות


חגורת הכתפיים הינה מערכת מורכבת של מספר מפרקים שכוללת את עצמות השכמה הבריח והזרוע. המערכת פעילה במשך כל שעות היום ומשתתפת בתפקודים יום יומיים כגון עבודה פיזית, עבודה מול מחשב, נשיאת משאות, הליכה וריצה, אכילה ועוד פעילות פשוטה ומורכבת אחרת.

הליקויים המאפיינים והשכיחים של חגורת הכתפיים

הליקוי השכיח ביותר הינו כאבים בשכמה, אחוז גבוה של עובדי המחשב נחשף לנוקשות ולכאבים באזור השכמה. התחושה היא כאילו שתקוע מסמר בפינה העליונה והפנימית של השכמה, הכאב מקרין לכיוון הצוואר ולכיוון הזרוע ואף עלול להתבטא בכאבים באזור שורש כף היד. הסיבה הינה הופעת נקודת טריגר trigger point ומשקעים סידניים ששקעו אל בין השרירים שמפעילים את השכמה הנקודה האופיינית ביותר היא בשריר ובבורסה levator scapula ובעברית שריר מרים שכמה. נקודת טריגר נוספת הינה בשרירים הרוחביים rhomboid major and minor שריר נוסף הוא שריר הטרפז trapezius muscle הגדול ביותר מבין שרירי הגב העליון. הניסיון מראה ששילוב של טיפולי פיזיותרפיה וגלי הלם עוזרים בפירוק המשקעים הסידניים שהצטברו בין סיבי השרירים הללו.

ליקויי נוסף הוא קרעים בגידי הכתף. נמצא כי ל – 35% מהאוכלוסייה הבוגרת יש קרע בגיד הכתף והגיד הפגיע ביותר הינו גיד supraspinatus ובעברית הגיד של השריר שמעל הקוץ. הסיבה לשכיחות הקרעים דווקא בגיד זה הינה המיקום הבעייתי של הגיד שעובר במרווח צר מאד שבין ראש הזרוע ומפרק הבריח שמתחתיו, בדיקת אולטרה סאונד תזהה את הקרע.
ליקוי נוסף שמאפיין את הכתף הוא הסתיידות בגידי הכתף ובבורסה של הכתף. תופעה זו נוצרת במשך זמן רב והמטופל לא מודע לה עד שמופיע כאב ובצילום רנטגן או בהדמיה של אולטרה סאונד ניתן לזהות את ההסתיידות.

ליקוי נוסף הינו כתף קפואה frozen shoulder ובמינוח הרפואי adhesive capsulitis, מדובר בהתקף של כאבים חריפים בלתי נסבלים שמלווים באי יכולת הרמת היד והנעת הכתף. הכאבים הינם ברמה כזו שיש צורך בתרופות אופיאטים opiate drugs בכדי להתגבר על הכאבים.

פריקת הכתף. זהו מצב עקב חבלה או מעורבות במהלך טראומטי כגון נפילה ישירה על הכתף תוך כדי הושטת היד קדימה ובסיבוב חיצוני. בקרב ספורטאים שנמצאים במצב של היתקלות בשחקן היריב כגון כדור סל, רוגבי, כדור – מים נמצאו אחוזים גבוהים של פריקות במהלך הקריירה הספורטיבית של השחקנים

כאבי שכמות וכתפייםהסימנים והסימפטומים

התסמינים הקשורים בליקויים הללו מתבטאים בכאב חד מלווה בהגבלת תנועה ובקושי בהנעת היד. הכאב מופיע בשיאו דווקא בלילה והמטופל אינו מסוגל למצוא לעצמו תנוחה נוחה ללא כאבים. בבדיקה קלינית נזהה רגישות ונוקשות של הכתף.
תלונות של מטופלים על כאבים,  נוקשות, מתח ולחץ בכתפיים ובשכמות עשויות להיגרם מנזק מצטבר שאיננו מודעים איליו שעשוי להיגרם הן במהלך העבודה מול המחשב, בעבודה במפעל, בנהיגה, ואף עקב שינה לא מותאמת בלילה.
החולים נוהגים להתלונן ולתאר את הכאבים בכתף ובשכמה ואף לפרט שהכאבים מקרינים לאורך כל היד ולהגיע לקצה אצבעות הידיים, הכאבים מופקים במנוחה בלילה ובזמן ביצוע תנועות לבוש, הסרת חולצה, חפיפת השערות, הושטת היד קדימה ולכוון אבזם החזיה שמאחור וכו'. המטופלים מדווחים שהכאב מתגבר בזמן השינה השענות על הזרוע והכתף ובזמן שכיבה כשהיד נמצאת מעל הראש.

מה הקשר בין כאבי שכמות, כאבי הזרועות, לכאבי עמוד השדרה הצווארי ולכאבי הראש העורפיים

תפקיד השכמה לזוז ביחד עם עצם הזרוע ועצם הבריח כיחידה אחת ובכך לאפשר לכתף שמורכבת מעצם הזרוע humerus bone מעצם השכמה scapular bone ומעצם הבריח clavicle bone. שריר הטרפציוז שמפעיל את השכמה trapezius muscle מתחבר לזיזים של חוליות הצוואר הגב העליון ונאחז בבסיס הגולגולת מאחורנית. מכאן הקשר בין כאבי הראש הצוואר והשכמות. המערכת העצבית התחושתית מתגרה עקב לחצים ונקודות טריגר trigger point ועקב כך רבים הם המקרים שנטעה לחשוב שכאב מוקרן לאורך הזרוע מקורו בבלט או בפריצת דיסק בעמוד השדרה הצווארי ולמעשה מדובר בנקודת טריגר השריר הטרפציוז שמקרינה לעבר הזרוע.

להבנת המנגנונים הקשורים בכאבי כתף צפו בסרטון הבא:

האנטומיה של חגורת הכתפיים

מערכת חגורת הכתפיים מופעלת ע"י קבוצת שרירים שנקראת שרירי   Rottor Cuff השרירים בעלי נטייה לפתח נוקשות, דלקות, הסתיידויות ואף קרעים חלקיים, כמו כן חגורת הכתפיים קשורה לשרירים נוספים שמתחברים לגב לצוואר ולחזה.
בחגורת הכתפיים קיימים רקמות רכות בשם בורסות –Bursa שהם שקיות נוזל שתפקידן הינו להגן על הגידים והשרירים ולמנוע חיכוך עם רקמות העצם הקשיחות.
פעולה תקינה ומאוזנת של חגורת הכתפיים דורשת שיתוף ועבודה בהרמוניה של כל השרירים, הגידים והמפרקים שמיוצבים ע"י הרצועות. מסיבה זו חייב המטפל להכיר את האנטומיה הקינזיולוגיה והפיזיולוגיה של חגורת הכתפיים בכדי לאבחן את ליקוים במבנים המורכבים של מפרקי ושרירי חגורת הכתפיים ובכדי שיתאים את הטיפול הפיזיותרפיה המתאים למטופל.

טיפולי פיזיותרפיה ואלקטרו - תרפיה לחגורת הכתפיים

היכולת לבצע אבחון מקצועי בעזרת תשאול נכון לצד בדיקה פיזיקאלית וסקירת בדיקות נלוות כגון צילום רנטגן, בדיקת אולטראסאונד רקמות רכות, סקירת MRI או CT של האזור המטופל יתנו את האבחון המדוייק וזיהוי הרקמה הפגועה כגון גיד, שריר, מפרק, בורסה, רצועה או סחוס ישפרו את יעילות הטיפול ב- 70% הצלחה, ובהתאם לאבחון יוחלט מה הטיפול ומה המכשור שמתאים לבעיה הספציפית שלכם.
השילוב בין פיזיותרפיה ידנית manual therapy לחזוק חגורת הכתפיים ולשילוב טיפולים באמצעות גלי הלם ואולטרה סאונד טיפולי ישפרו את תפקוד חגורת הכתפיים. השיטות שנעזר בהן הן טכניקות שיכללו מוביליזציות מסוג maitland concept of manual therapy  לצד טכניקות deep friction massage לפי תפיסת cyriax technique טכניקות הארכת רקמות מסוג mulligan concept of manual therapy ישיגו את התוצאה הדרושה של הפחתת כאבים, חיזוק מסת השרירים ושפור טווחי התנועה.

טיפולי פיזיותרפיה לחגורת הכתפיים שניתן לקבל במרפאת ארגופלוס – מאיר אפל
הניסיון הרב שנצבר במהלך השנים [למעלה מ-42 שנים] הרבות מאז שסיימתי את לימודי הפיזיותרפיה בשנת 1981 ההתמחויות והקורסים שלמדתי בארץ ובחול, המכשור האלקטרו תרפיה החדיש שנמצא במרפאתי, הניסיון הקליני הרב הם מהווים את ההבדל ביננו לבין יתר המרפאות.

המאמר נכתב על ידי : 
מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בחגורת הכתפיים היכנסו לקישורים הבאים:
למה נגרמת הסתיידות בכתף ואיך מטפלים בה ללא ניתוח

כאב בשכמה ותחושת שכמה תפוסה והטיפול בה

טיפול פיזיותרפיה לשיקום הכתף לאחר ניתוח עקב פריקות חוזות