רצפת האגן, דליפת שתן, פתרונות לבעיות שכיחות אלה דרך פיזיותרפיה

פיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן

טיפול פיזיותרפיה [פיזיוטרפיה] בבעיות הקשורות בקרקעית האגן כגון דליפת שתן, דליפת צואה, דליפת גזים, כאבי עריה [כאבים בריצפת האגן] עצירויות וצניחת איברי האגן הפנימיים.

טיפולי פיזיותרפיה לבעיות הקשורות באיזור ריצפת האגן מותאם לרקמות הרכות שמהן בנויה ריצפת האגן שהן רקמות שריר רקמות חיבור מערכת כלי דם מסועפת וריכוז גבוה של עצבים מוטוריים ועצבים תחושתיים. מאחר ותפקיד ריצפת האגן קשור בשמירה על תוכן חלל הבטן שכולל את מערכת העיכול את מערכת הרביה ואת מערכת השתן הרי שהיא קשורה גם בייציבה בשרירי הבטן ובעמוד השדרה.

עקב העובדה שניתן לשלוט על כיווץ והרפיית שרירי האגן והשרירים הטבעתיים [sphincters] שאחראיים על פתיחת וסגירת הפתחים התחתונים שלנו, הרי שבעזרת פיזיותרפיה מתאימה נוכל לטפל בבעיות שנגרמות עקב חולשת השרירים הללו.

פיזיותרפיה לחיזוק רצפת האגן

בטיפול פיזיותרפיה לרצפת האגן משלבת הפיזיותרפיסטית ידע לצד ניסיון שמבוסס על שנים רבות של לימודי פיזיותרפיה, התמחויות, קורסים, סדנאות וימי עיון מגוונים ממסגרות שונות בארץ ובכל רחבי תבל.

טיפול פיזיותרפיה לקרקעית האגן כוללים טיפולים מנואליים ידניים, טיפול בעזרת משוב ביולוגי [biofeedback],לצד גירויי חשמלי עדין לשרירי קרקעית האגן וכן על ידי תרגול מתאים לחיזוקי שרירים בצורה דינמית ובצורה סטאטית. כמו כן הדרכה לתפקודים יום יומיים מניעתיים [A.D.L] מתוך מטרה למנוע הישנות הליקויי שקשור בתפקודי קרקעית האגן.

טיפולי פיזיותרפיה לבעיות הקשורות באיזור רצפת האגן מתבססים על העקרונות הבאים:

  • ביצוע אבחון פרטני לבעיית המטופלת על פי תשאול ותחקור פרטני על ידי פיזיוטרפיסטית מוסמכת.
  • הדרכה והסברים מפורטים שיינתנו למטופלת לגבי הליקויים שזוהו באבחון הפרטני ושקשורים בתלונות בבעיה ובתחושות הקשורות בתפקוד שרירי רצפת האגן.
  • המטופלת תלמד מספר טכניקות כיצד ניתן להתאפק ולמנוע דליפת שתן במאמץ. ומהי הדרך לשיפור יכולת ההתאפקות.
  • המטופלת תלמד כיצד מתבצעת הפעלה נכונה וממוקדת של שרירי רצפת האגן ושרירי הבטן.
  • הדגמת שליטה נכונה וממוקדת של שרירי ריצפת האגן באמצעות מכשיר ביופידבק, לשם השגת שיפור בשליטה ובכוח שרירי ריצפת האגן.
  • טיפולים מנואליים [ידניים] להפחתת הכאבים באזור רצפת האגן ובאזור הבטן.
  • טיפול מנואלי [ידני] לשחרור הדבקויות פנימיות וחיצוניות כתוצאה מצלקות ברקמות הרכות.
  • טיפול בגירויים חשמליים במקרים שבהם תאובחן חולשת שרירים קשה, במקרים של שלפוחית רגיזה וטיפול בכאבים.

טיפולי האלקטרו-תראפיה מתבצעים באמצעות מכשירים חדשניים:

  • מכשירי ביופידבק ממוחשבים ובתוכנות שבהן המטופלת תוכל לראות על גבי מסך המחשב את השיפור בהשגת גיוס כוח ושליטה על שרירי רצפת האגן..
  • טיפולי לגירוי שרירים ממוקדים על ידי אלקטרודות חיצוניות ופנימיות שבאמצעותם תלמד המטופלת שיפור השליטה על שרירי רצפת האגן והשרירים הטבעתיים [הסוגרים].


נכתב על ידי : 
מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.