כף יד - שורש ואצבעות

אומנים רבים לאורך ההיסטוריה יצרו את תמונת ופסל כפות הידיים מתוך כבוד והערכה ליכול המופלאה של האצבעות ויחודו של האדם ביחס לייתר היצורים שמסביבו. כף היד האנושית דומה בצורתה לזו של הקוף שנחשב לקרוב ביותר לתפקוד האדם, אולם יחודו של האדם הינה בתנועת האופוזישין [opposition] שמתבצע בעזרת השריר opponens pollicis ושמתבטא ביכולת הבאת קצה האגודל אל קצה הזרת ובכך יצירת צורת קערה בכף היד. בניגוד לכפות הידיים של האדם האגודל של הקוף מתכופפת יחד עם כל יתר האצבעות כיחידה אחת ולמעשה מתנהג ככל אצבע אחר וללא הייחוד של כף היד האנושית.

במרפאתנו מטפלים בבעיות שקשורות בכפות הידיים כגון: שברים של שורש כף היד, דלקות בגידים, תסמונת התעלה הקרפאלית – CTS ותסמונת דה קרווין, היצרות שרוול גידי האצבעות trigger finger.

למידע מקצועי נוסף בנושא שורש כף היד והאצבעות לחצו כאן

האדם משתמש בשורש כף היד ובאצבעות במהלך כל שעות היממה בכל פעילות ובכל התפקודים הדרושים לו, למעשה בכל פעולה הוא מפעיל את כל 27 העצמות שמרכיבות את האצבעות, את כף היד ואת שורש כף היד ביחד, וזאת בכדי לבצע פעולות פשוטות כגון אחיזה במזלג, אחיזה בכוס, הקלדה על מקלדת המחשב, נהיגה, חפיפת השיער ועוד אלפי פעולות יום יומיות שנראות לנו פשוטות ומחויבות המציאות. התנועה מתבצעת במפרקים הקטנטנים שנמצאים בין כל עצם לעצם או לקבוצת העצמות הצמודה ואת הפעולות הנפלאות הללו מבצעים גידים קטנים שנמתחים על ידי שרירים בכף היד ובאמה.

כף יד - שורש ואצבעות

אדם שחווה פציעה ואף הקטנה ביותר כגון חתך, או חבלה ועד פגיעות מורכבות של שבר, פריקה ועד שיתוק של אחד או יותר מעצבי כף יד, פציעה שגרמה לו לאי יכולת הנעה הרמונית של מבני כף היד קולט עד כמה פציעה זו הפכה את תפקודו למסורבל ולמוגבל ולכן נכות של האגודל שווה באחוזים לנכותם של 3 אצבעות אחרות של כף היד.

האדם סיגל לעצמו שימוש בכף היד גם שהיא איננה קשורה ישירות לפעילות הדרושה לדוגמא ישנם אנשים שמדברים וחייבים להשתמש בידיים כדי להציג ולהסביר את כוונת דברם, אנשים שמפהקים מסתירים את הפה בעזרת כף היד, אנשים במבוכה נוהגים לגעת בפנים ובשיער כשהם מדברים או מבצעים פעולות מגוונות.

פציעות, חבלות, שברים ולחץ על עצבי כף היד מחייבים התערבות טיפולי פיזיותרפיה שונים ומגוונים החל מהפעלה פאסיבית לכל אחד מהפרקים המורכבים בכף היד, מתיחות של גידים שהתקצרו, הפעלה וחיזוק השרירים העדינים של כף היד ושל שרירי האמה, טיפולי אלקטרו תרפיה שכוללים אולטראסאונד, אמבטיות פרפין, אמבטיות מערבולת, גירויים חשמליים ועוד.

הכרת מורכבות האנטומיה, הקינזיולוגיה שהיא תורת התנועה והפיזיולוגיה של מערכת התנועה העצבים והלימפה של כף היד נחוצה לפיזיותרפיסט בכדי שהוא יוכל לבצע בדיקה ואבחון, ולהתאים לכל בעיה ולכל ליקוי את הטיפול הדרוש, בכך מתבטא יחודו של מקצוע פיזיותרפיה בהשוואה לייתר המטפלים הפרא רפואיים שינסו לטפל ולעזור לך במציאת מזור לבעיותיך.

נכתב על ידי :

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לחצו כאן כדי ליצור איתנו קשר