גלי הלם - טיפול בגלי הלם

גלי הלם כשיטת טיפול חדשנית ופורצת דרך

טיפול בגלי הלם הופך בשנים האחרונות לאופציה רלוונטית ובעלת תוצאות חיוביות בטיפול במגוון בעיות אורטופדיות שונות: בעיות בכתף, דלקות בגיד אכילס, דרבן, שחיקת סחוס בברכיים, אי חיבור בשברים ועוד. גלי הלם הפכו לאופצית ביניים עבור מי שלא הצליחו לפתור את הבעיה שלו בדרכים הטבעיות הקונבנציונליות ובטרם פניה לכיוון הניתוחים – שכרוך בתהליך פולשני ובמידות משתנות של סיכון ולכן הוא תמיד אופציה אחרונה. הטיפולים בגלי הלם כאפשרות טרום ניתוחית מוצלחת – חוסכת סיכון, כאב ומשאבים ממטופלים, מיעלת ומשפרת הצלחות בבתי החולים וחוסכת כסף לחברות הביטוח כך שההצלחות בתחום גלי הלם הן רווח נקי לכל הגורמים המעורבים. טיפולים בגלי הלם הם גלגולים של הטיפול הותיק בגלי הדף (Shockwave) שנעשה בו שימוש בפירוק אבנים בכליות ולאחר מכן הומר לשימוש בטיפול גם באבנים בדרכי השתן.

טיפול בגלי הלם - איך הוא עובד?

ישנם מספר מכשירים הפועלים בשיטת גלי הלם, בניהם בולט האורתוספק, מכשיר בפיתוח חברה ישראלית. גלי ההלם הם גלי קול בתדירויות מרובות ומשתנות שנשלחות באופן ממוקד לאיזור ספציפי שדורש טיפול. גלי ההלם מפעילים על החללים הפנימיים של הגוף מעין רעד או מכה שמפרקים הסתיידויות והידבקויות במקומות שונים, מרחיבים את זרימת הדם ומעודדים יצירת כלי דם חדשים ואת זרימת החמצן למקום המטופל. באופן כללי ניתן לומר שגלי הלם לא יוצרים הרס של רקמות ותאים מלבד תאים ישנים ומתים והפינוי של אלה מאפשר התחדשות של האיזור הפגוע באופן שיכול לעודד ולזרז את שיקומו, לפעמים עד החלמה מלאה.


"הגעתי אליך לטיפול לפני כחודשיים, חסרת אונים, סובלת מכאבי צוואר וגב נוראיים, לא יודעת מתי יחלפו הכאבים. בזכות האדם שבך היודע לעודד ולשנות את מצב הרוח ידעתי שהגעתי למקום הנכון - בזמן הנכון. בזכות הטיפולים שנתת לי, הקמת אותי בשנית על רגליי..." 

ענת - מטופלת שסבלה מכאבי צוואר וגב קשים

לחצו כאן לייעוץ ללא עלות  

 

במה מטפלים בעזרת גלי הלם

גלי הלם משמשים לטיפול במגוון רחב של בעיות אורטופדיות, בניהם הסתיידות של הכתף, מרפק טניס (סוג של דלקת במרפק הנפוצה אצל ספורטאים), דלקת בגיד אכילס, דרבן (התקשות בעקב ברגל כתוצאה מהסתיידות שעלולה לגרום לדלקות) ובשברים המתקשים להתאחות. במרבית המקרים ינסו האורתופדים ואנשי המקצוע השונים לפתור את הבעיה באמצעים אחרים: באמצעות פיזיותרפיה, תרופות או שיטות רפואה משלימה שונות וכשאלה לא צולחים, בדרך כלל יפנו היום מטופלים לביצוע טיפול בגלי הלם כדי לנסות להמנע מניתוח. 

ממצאים המחקרים האחרונים בתחום מעלים סיבות לאופטימיות בקשר להמנעות מניתוחים. בהסתיידות בכתף ובבעיות כתף נוספות הגיעו להצלחה שנעה בין 60 ל – 80 אחוז; בתופעה של מרפק טניס ההצלחות עומדות על כ – 60 אחוז; סיכויי ההצלחה בטיפול בדלקת בגיד אכילס קרובים ל – 80 אחוז; ההצלחה בטיפול בדרבן היא הגבוהה ביותר ונאמדת בכ – 85 אחוז ואילו באיחוי שברים שלא התחברו מצליחים כ – 50 אחוז מהטיפולים, גם כן הצלחה מרשימה בהתחשב בכך שניתוח פולשני בשבר שמסרב להתאחות הוא תהליך לא פשוט שיכול להשאיר אפילו פגיעה תמידית בתפקוד הגפיים. 

הטיפול באמצעות גלי הלם הוכח כיעיל בפתולוגיות רבות שכוללות דלקות בגידים, בשרירים ברצועות בבורסות ובהסתיידויות עקשניות ומתמשכות שמהן סובלים למעלה מ-80% מהאוכלוסייה ובכל גיל. 


גלי הלם עוזרים יותר מזריקות קורטיזון

דינה. נ הגיע למרפאתי עם אבחנה דלקת בגיד SUPRASPINATUS בכתף ימין בשילוב עם הסתיידויות כרוניות וכן הגבלת תנועה ניכרת לכיוונים מעלה והצידה.

דינה ספרה שקבלה עד כה שלוש זריקות קורטיזון אצל אורטופד מקופת חולים לאומית וכן בצעה סדרת טיפולי פיזיותרפיה לכתף שכללו חיזוק שרירים והפעלה לטווחי תנועה.

דינה ספרה כי הטיפול שקבלה עד כה בקופת חולים שיפר את מצבה באופן חלקי בלבד ושהרופא אמר שכנראה היא תצטרך לעבור ניתוח לסילוק ההסתיידות בכתף.

עקב מצבה הבריאותי הלא כל כך טוב היססה דינה לעבור ניתוח והגיע אלי לשם התייעצות לשם קבלת טיפול באמצעות מיכשור גלי הלם.

בבדיקה שערכתי לדינה מצאתי הגבלת תנועה חלקית מלווה בכאבים בסוף הטווחים וכן רגישות למישוש גיד ה-SUPRASPINATUS.

דינה ביצעה עד כה 6 טיפולים שכללו גלי הלם לצד גירויים חשמליים מסוג TENS וחימום.

כעת דינה מדווחת על הטבה ניכרת של כ-60% בהשוואה למצב הטרום טיפולי שהיא הגיע אלי לפני חודש וחצי.

החלטנו להמשיך בטיפולים הללו בתקווה להטבה נוספת במצבה.

במקביל דינה תתחיל במסגרת טיפולי פיזיותרפיה לחזק את שרירי הכתף Rottator Cuff.


טיפול בגלי הלם בדלקות בגידי כתף

דלקות שפוגעות בקבוצת שרירי ה- Rotator Cuff הפגיע ביותר הוא גיד Supraspinatus הדלקת גורמת לכאבים ולחולשת הכתף, הכאבים גורמים לאי יכולת הנעת הכתף ובהמשך להגבלת תנועה ולירידה בתפקוד הכתף ואף להקרנת כאב לאורך כל היד עד לאצבעות.

להמשך קריאה בנושא – לחצו כאן

טיפול באמצעות גלי הלם להסתיידויות כתפיים

הסתיידויות פוגעות בדרך כלל בגידים ובבורסות של הכתפיים שהנפוצה ביניהם היא דלקת בורסה Subacromial Bursitis. הטיפול המומלץ הוא שילוב בין גלי הלם שמטרתו לסלק את ההסתיידות לבין טיפול פיזיותרפיה שמטרתה להפחית את הדלקת ולהוריד את הכאבים.

טיפול בגלי הלם למרפק

פתולוגיות נוספות שהטיפול בגלי הלם יחד עם טיפולי פיזיותרפיה הוכח כיעיל מאד הוא מרפק טניס, מרפק גולף, מדובר בשתי דלקות כרוניות כואבות מאד שאינן קורות רק לשחקני טניס ולשחקני גולף, הפתולוגיות נקראות בשמן המקצועי Lateral & Medial Epicondylitis והן מגיבות מצוין לגלי הלם.

טיפול ע"י גלי הלם באצבע הדק ובאגודל הדק

טיפולי גלי הלם לטריגר פינגר Trigger Finger בשלבים שבהם עדיין ניתן לשחרר את האצבע התפוסה לבד ולא בעזרת היד השנייה הוכחו כיעילים מאד ובאחוזים גבוהים מהמקרים יעזרו למטופל להימנע מהצורך בקבלת זריקת קורטיזון לגיד ואף במניעת ניתוח לשחרור הגיד הקלוע.

להרחבה בנושא לחצו כאן

גלי הלם כאמצעי טיפול בדלקת בירך

דלקת והסתיידויות בבורסת הירך הצדדית הנקראת בשם Trochanteric Bursitis מגיבה מצוין לטיפול גלי הלם ולפיזיותרפיה וטיפולים חשמליים מותאמים. התוצאות מצוינות והדיווח הוא למעלה מ- 80% מהמטופלים דיווחו על הטבה ניכרת ועד למצב שהכאב פסק לחלוטין.

להרחבה בנושא לחצו כאן

טיפול לדלקות גיד הפיקה של הברך

גיד הפיקה שמחבר בין הפיקה לבין הזיז הקדמי של עצם השוק מלפנים הוא למעשה המשכו של שריר הארבעה ראשים שהוא השריר המסיבי שבקדמת הירך. דלקות בגיד מאופיינות בקרב הספורטאים מאחר והגיד נמצא בלחץ קבוע ומועד להיפגע. טיפול גלי הלם ופיזיותרפיה הוכחו כיעילים בשמונים אחוזים מהמקרים.

לחצו כאן להמשך קריאה בנושא

טיפול לכאבי גב באמצעות גלי הלם

כאבי גב באזור השכמות שנגרמים עקב Trigger Points בשרירי הגב העליון וכן כאבים בגב התחתון על רקע שרירי שניתן לזיהוי במישוש בצורת נוקשויות בסיבי השרירים מגיבים ניפלא לשילוב בין גלי הלם לבין טיפול פיזיותרפיה ידני עדין ושימוש במכשור אלקטרותראפי כגון גירוי חשמלי מסוג TENS + HP וטיפולי ULTRASOUND. חשוב לציין כי טיפול גלי הלם אינו מתאים במקרים של פריצת דיסק או בלט דיסק.

עוד על טיפול בכאבי גב קראו כאן

טיפול בדלקת בגיד אכילס

דלקות כרוניות בגיד אכילס נגרמות מעודף פעילות גופנית שכוללת ריצות ארוכות, משחקי כדור רגל כדור סל וכן בקרב אנשים שעומדים שעות על הרגליים והולכים מרחקים ארוכים במהלך היום. טיפול בדלקת בגיד אכילס משלב בין גלי הלם לבין טיפולי אולטראסאונד הדרכה בתרגול להארכת הגיד ובנוסף ניתן לשלב חבישות מסוג קניזיו טייפ לשיפור זרימת הנוזלים בגיד.

 

 


טיפול לדורבן

דלקות והסתיידויות בעקב ובשמם הלועזי CALCANEAL SPUR מופיעות בעקב הרגל ונראות כזיז בולט בצילומי הרנטגן ובבדיקות האולטראסאונד, הכאבים המתאפיינים הם כאב בצעדים הראשונים בבוקר בירידה מהמיטה וכן כאבים שמתגברים תוך כדי היום שמגיעים לשיאם בסוף היום. טיפול בגלי הלם לדורבן מגיבים לשילוב עם פיזיותרפיה.

 

תופעות לוואי יש או אין?

ככל טיפול רפואי כך גם טיפול בגלי הלם עלול לגרום לאי נעימות רגעית. אם הטיפול מתבצע בשלב הדלקתי החריף של הבעיה עלול המטופל לחוש בכאב קל ובאי נוחות בחצי השעה הראשונה שלאחר תום הטיפול.

כמובן שתופעות הלוואי תלויות במספר גורמים והם סף הכאב של המטופל, כלומר אם המטופל הינו בעל סף כאב נמוך הרי שהוא יסבול יותר מכאב מאשר מטופל בעל סף כאב גבוה. בנוסף לכך השאלה איזה הוא האיבר המטופל, מהניסיון הקליני שצברתי במהלך התקופה הממושכת משנת 2008 שבה עברתי את הקורס להפעלת גלי הלם.

הכאבים החזקים ביותר מטיפול בגלי הלם הם במרפקים בפתולוגיה tennis elbow כלומר דלקת בגידים של פושטי שורש כף היד lateral epicondylitis וכן בדלקת בגידים שאחראים על כיפוף שורש כף היד תופעה שנקראת בשם golfers elbow ובעברית מרפק גולף זאת עקב דלקת ב- medial epicondylitis האזור רגיש בזמן הדלקת ולכן עלול לגרום לאי נעימות במהלך הטיפול. כמובן שניתן למרוח משחת אלחוש מסוג אלמה ולקחת טיפול תרופתי משכך כאבים עשרים דקות לפני תחילת הטיפול. בכל מקרה הכאב חולף לאחר מס דקות והאזור נשאר רגיש במקצת למשך מספר שעות.

הפעלת גלי הלם על גיד אכילס עלולה גם כן לגרום לאי נוחות ורגישות זמנית שחולפת לאחר מספר דקות מתום הטיפול. גם במקרה זה תלוי בסף הכאב של המטופל ובשאלה עד כמה הגיד מודלק. וכך גם במקרה זה ניתן להקל על הכאבים בעזרת מריחת משחה להרדמה חיצונית ונטילת טיפול לשיכוך כאבים לפני ביצוע הטיפול.

טיפול בגלי הלם להסתיידות בכתף עלול לגרום לאי נוחות וכאב קל בזמן הטיפול. הטיפול מכוון להסתיידות שהתיישבה על גיד הסופרהספינטוס supraspinatus tendon שממוקם בתוך מעבר צר שבין עצם הזרוע לבין עצם הבריח, עקב חיכוך במקום עלולה להיווצר הסתיידות שמגבירה את החיכוך ואת הדלקת ומתוך כך גם מופיעים הכאבים בזמן הנעת היד ובמצב דלקתי הכאב מתגבר גם במנוחה.

טיפול באמצעות גלי הלם לאצבע הדק trigger finger גם כאן יתכן והמטופל יחוש בכאבים בזמן ביצוע הטיפול. מאחר ומדובר בגיד שהתעבה ועקב כך נוצר חיכוך בינו לבין הנרתיק שהוא נע בתוכו, בכל תנועה של כיפוף האצבע נוצר כאב והמטופל חש מעין נעילה של הגיד ואז הוא משתחרר ברעש קליק. הטיפול מיועד לשחרר את החסימה ועקב כך ית

מה ההבדל בין מכשירי טיפול בגלי הלם שקיימים במרפאות?

המטופלים שפונים אלי אומרים לי שנאמר להם במרפאה המתחרה שלהם יש מכשיר מסוג כזה והם מבולבלים ולא יודעים להחליט מהו המכשיר המועדף. אנסה לעשות סדר בבלגן שנוצר, קיימים שני סוגי מכשירים הנחשבים מכשירי טיפול ע"י גלי הלם האחד עם ראש גדול שגודלו כמו כדור רגל בקוטר של כעשרים סנטימטר והוא משמש את המכונים שבהם עובדים טכנאים, הטכנאי שלא יודע בדיוק איפה ההסתיידות שגודלה 3-10 מילימטרים בלבד, מצמיד את הראש הגדול לאיבר המטופל ובעצם פוגע גם ברקמות בריאות בסביבה ומאחר וכל האנרגיה שבמכשיר מתוכננת לעבור רק מנקודת המרכז של המכשיר הרי שהאנרגיה מבוזבזת ופוגעת לא בהסתיידות אלא במבנים בריאים.

לעומת זאת, קיים מכשיר טיפול בגלי הלם עם ראש קטן ומדויק שנמצא בדרך כלל במרפאות המוסמכות שבהן עובדים פיזיותרפיסטים שמכירים את האנטומיה ואת גוף האדם. לכן הפיזיותרפיסט המטפל ממקם את ראש המכשיר שגודלו 2.5 סנטימטרים על ההסתיידות שגודלה כאמור מספר מילימטרים, הפיזיותרפיסט ימצא עם המטופל לכל משך זמן הטיפול ומקפיד להעביר את האנרגיה לתוך ההסתיידות ולא לפזר אותה על אזורים בריאים שלא זקוקים לטיפול. ניתן לקרוא עוד מאמרים על היתרונות בשימוש בגלי הלם עם ראש קטן וכן ללמוד ולהחליט בעצמכם איזה מכשיר גלי הלם עדיף. 

המטופלים שואלים אותי גם מה משך זמן הטיפול, ותשובתי היא שבמכשיר שהפיזיותרפיסטים מפעילים אין בורר שקובע את זמן הטיפול אלא יש בורר שקובע כמה נקישות יבצע המכשיר, בורר שני קובע באיזו מהירות יתבצע הטיפול לדוגמא 5 פעמים בשנייה, או 10 פעמים בשנייה או 16 פעמים בשנייה, בורר שלישי הוא בורר עוצמת הנקישות ויש 4 רמות שונות של עוצמת הנקישה. לגבי כמות, תדירות ועוצמת הנקישות, לכל איבר ואיבר ולכל פתולוגיה ופתולוגיה יש הוראות שנקבעו עפ"י מחקרים והטבלה שאנו עובדים איתה הוגדרה ע"י ה - FDA.

ההבדל בין המכשירים הישנים למכשירים החדשים

שיטת הטיפול החדשנית שנקראת גלי הלם פותחה לפני כשלושים שנה, בתחילה המכשירים היו מסורבלים, לא ניתנים לכיול ולכוונון על פי סוג הרקמה ולכן היה צורך בהרדמה מקומית של האזור המטופל. הטיפול במכשירים הראשונים היה כואב מאד והשאיר אחריו שטפי דם באזור המטופל ואף כאבים שנמשכו זמן רב לאחר הטיפול, לכן הטיפולים בוצעו בהפסקה של חודש בן טיפול לטיפול, בחלק מהמקרים היה נוצר נזק לרקמות הרכות שעטפו את אזור הטיפול.

הדור החדש של המכשירים לטיפול בגלי הלם הינו דור מתקדם שניתן לכיול לפי האזור המטופל, לפי סוג הרקמה המטופלת ולפי סוג הבעיה והאם היא ותיקה – כרונית או חדשה וטרייה – אקוטית.

מי מוסמך לבצע טיפול בגלי הלם?

רק רופאים או פיזיותרפיסטים שהוסמכו וקיבלו תעודת הסמכה לטיפול בגלי הלם רשאים לבצע טיפול בגלי הלם. לצערנו אנו מגלים שהתחום פרוץ וכל מני טכנאים ומטפלים ברפואה משלימה שלא הוסמכו לבצע טיפול בגלי הלם רכשו את המכשיר והם מטפלים ללא הידע האנטומי והידע הרפואי המתאים. כמובן שהסיכון בהפעלת המכשיר על ידי אנשים לא מוסמכים עלול לגרום לנזקים למטופל והנזקים לפעמים יופיעו זמן רב לאחר תום ביצוע הטיפול ולא מיד או תוך כדי הטיפול.

כמה עובדות שיגרמו לכם הלם, על הטיפול באמצעות גלי הלם:

  • הטיפול הראשון בגלי הלם נעשה באמצעות גלים אלקטרו מגנטים לריסוק אבנים בכליה והוגדר כהצלחה אדירה.

  • בתחילת שנות התשעים פרופסור וולפגאנג שאדן, לשעבר יושב ראש האיגוד העולמי של טיפול בגלי הלם, גילה כי הוא מצליח לאחות את השברים מהם סבלו מטופליו בעזרת גלי הלם ואף בהצלחה רבה.

  • פרופסור שאדן עוד גילה במהלך טיפול למטרת איחוי כי גם הפצעים שהיו על העור, בין אם היו שטחיים ובין אם היו עמוקים, נרפאו תוך כדי הטיפול.

  • מחקר שנערך בקרב חולי סכרת, הראה כי הטיפול בגלי הלם בכיבי קיבה יעיל בהרבה מהטיפול המקובל בתא לחץ.

  • בבעיות אורטופדיות הקשורות בדורבן העקב, נמצא כי הטיפול בגלי הלם יעיל בכשבעים עד תשעים וחמישה אחוזים מהמקרים. בנושא דורבן העקב, נעשה ניסוי אשר בו לקבוצה אחת הסובלת מדובן העקב ניתן טיפול בגלי הלם ולקבוצה השנייה ניתן טיפול דמי. לאחר שלושה חודשים מצבם של 62% מהמטופלים בקבוצה שטופלה בגלי הלם, השתפר בעוד בקבוצה השנייה 39% מהמטופלים חוו שיפור במצב. לאחר שנה 90% מהמטופלים בגלי הלם העידו על שיפור במצבם.

  • מחקרים נוספים בנושא אנשים הסובלים מדורבן העקב מעידים על יעילותו בטיפול בכאב כרוני. שלושה רבעים מהמטופלים דיווחו על שיפור במצבם לאחר טיפול אחד בלבד. המטופלים יכלו לחזור במהירה לפעילות שגרתית, לעבודה ולפעילות ספורטיבית.

  • בטיפול בגלי הלם במקרה של הסתיידות בכתף או לחילופין איחויי שברים, נרשמו שיעורי הצלחה שנעים בין שבעים לתשעים אחוזים.

  • ההבדל בין טיפול בגלי הלם בעוצמה חלשה לבין טיפול בעוצמה חזקה היא בכמות סמי ההרגעה או ההרדמה שנותנים למטופל.

ציוני דרך בתחום של גלי הלם

להלן לקט של תוצאות המחקרים אודות טיפולים בעזרת גלי הלם רדיאליים.

(Radial Wave Therapy -RWT] [גלי הלם רדיאליים] הינה גישה טיפולית שנמצאת בשימוש מהלך 15 שנים האחרונות. גלי הלם הינה שיטה שימושית בטיפול בבעיות מערכת השלד והתנועה ובעיקר ברקמות שעברו תהליך הסתיידותי כגון דלקות גידים, דלקות ברצועות ודלקות בבורסות עם ובלי תהליך הסתיידותי. נושא זה הפך לנושא מחקר משמעותי חובק עולם.

טיפול בגלי הלם הנה סדרת נקישות שמועברות אל העור באמצעות ג'ל אולטראסאונד ובדרך זו מועברת אנרגיית הנקישות אל הרקמה הדלקתית והמסוידת שבמוקד הטיפול.

טיפול גלי הלם רדיאליים הוכיח את עצמו בהצלחה מרובה במקרים בהם ההסתיידויות והדלקות ממוקמות שטחית מתחת לעור, ולפיכך המקרים המתוארים במחקרים הבאים מתייחסים לפתולוגיות שטחיות תת עוריות.

גלי הלם – ציוני דרך

בשנת 2003 ביצע חוקר בשם מגוש מחקר על 35 מטופלים שסבלו מדלקת כרונית בגיד אכילס [Achilles Tendonitis] בתום סדרת טיפולים באמצעות גלי הלם דיווחו המטופלים על שיפור בעוצמת הכאב ב-60% מהמצב התרום טיפולי.

בשנת 2004 במחקר בנוגע לטיפול גלי הלם, בדלקת כרונית של רקמת כף הרגל Chronic Plantar Fasciitis שמכונה גם דורבן העקב, ושבוצע במרכז רב תחומי שמאושר ע"י U.S. Food and Drug Administration [F.D.A] ע"י שני מומחים בשם גרדסמאייר וויל ב-242 מטופלים, נמצא כי המטופלים בגלי הלם דיווחו על הטבה ניכרת במצבם.

בשנת 2005 ביצע מדען בשם ספקא, במילנו שבאיטליה, מחקר ב- 62 מטופלים שסבלו מדלקת במרפק שנקראת גם Tennis Elbow או Lateral Epicondylitis וממוקמת ב- Lateral Epicondyl ובמסגרתו קבלו המטופלים סדרת טיפולים ע"י גלי הלם. בבדיקה חוזרת שנערכה לאחר שישה חודשים דיווחו המטופלים על הפחתת הכאבים מעוצמה 5 לעוצמה 1 לפי מדד NRS.

בשנת 2006 ביצע חוקר בשם קשיו מחקר לגבי יעילות הטיפול ב-90 נבדקים שסבלו מדלקת כרונית שכללה הסתיידות בגיד הסופראספינטוס שבכתף שנקרא בשם Tendinosis Calcarea of Supraspinatus Tendon. בתום הטיפולים דיווחו המטופלים על הטבה שהוגדרה עפ"י מדד NRS כירידה מעוצמת כאב ברמה 8 לעוצמת כאב ברמה 1.

התברר שהטיפולים באמצעות גלי הלם יעילים וזולים משמעותית מכל התערבות כירורגית, הן בעלות הכספית של הטיפולים והן בהפסדי השתכרות ואובדן ימי עבודה, במהלך זמן הניתוח ובמהלך השיקום שלאחר הניתוח.

לסיכום המחקרים הנ"ל: הטיפול באמצעות גלי הלם הוכח כטיפול יעיל, הוא ניתן ללא הרדמה, ועשוי להחליף התערבות כירורגית בפתולוגיות, כגון דלקות כרוניות, עם ובלי תהליך הסתיידותי בכף הרגל, בכתף ובמרפק.

גלי הלם למי זה טוב?

טיפול באמצעות מכשור חדשני של גלי הלם מהווה כלי עבודה יעיל כטיפול נילווה לטיפולי פיזיותרפיה בקרב פיזיוטרפיסטים.

גלי הלם הינה פרוצדורה מצוינת לטיפול במקרים של דלקות כרוניות שמלוות בהופעת הסתיידויות עקשניות ברקמות הרכות מסוג גידים שרירים בורסות וכו'.

טיפול במכשור בגלי הלם הוכח כיעיל אף יותר אם נצרף אליו טיפולי פיזיוטרפיה ידניים ו/או טיפולים אלקטרותראפיים מגוונים נוספים כגון גירויים חשמליים תת עוריים וטיפולי אולטראסאונד.

גלי הלם ניתנים למגוון פתולוגיות במערכת השלד והתנועה שהמוכרות בהן ביותר הן דלקת והסתידויות בגידי הכתף, דלקת בבורסת מפרק הירך, דורבן העקב, היצרות תעלת הגידים המכופפים של האצבעות ובפתולוגיות במרפק שנקראות TENNIS ELBOW ו- GOLF ELBOW

הטיפולים במכשור גלי הלם מסוג רדיאלספק של חברת מדיספק שקבל את האישור של FDA האמריקאי ושל משרד הבריאות הישראלי הוכח כיעיל ברמות גבוהות של עד שבעים ותשעה אחוזים


נכתב על ידי :

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

למאמרים נוספים כנסו:

טיפול גלי הלם כאלטרנטיבה לבעיות כרוניות

טיפול בדלקת גיד אכילס ע"י גלי הלם

מחירון טיפול בגלי הלם

 


המאמר נכתב על ידי 

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לחצו כאן כדי ליצור איתנו קשר

לקריאה נוספת בנושא: