טיפול ב​ורטיגו

ורטיגו הינה הפרעה בתפקוד המרכז לשיווי משקל שנמצא בתוך האוזן הפנימית של כל אחד ואחת מאיתנו. במבנה הזה נקרא בשמו המקצועי המערכת הוסטיבולרית Vestibular system הורטיגו נגרם עקב שינוי בטמפרטורת המבנה הוסטיבולרי שיכול להיגרם כתוצאה מהתקף ויראלי או בקטריאלי פשוט במערכת האוזן או הגרון או במערכת העיכול או במערכת הנשימה, כלומר אין וירוס או חיידק ספציפי שנקרא וירוס ורטיגו שפוגע רק במערכת הוסטיבולרית, אלא התקף הורטיגו נגרם באופן משני לשינוי חום בתוך האוזן הפנימית ובתוך המערכת הוסטיבולרית. התקף ורטיגו נקרא בשמו המקצועי Benign Paroxysmal Positional Vertigo ובקיצור BPPV.

ורטיגו

מה מרגישים בזמן התקף ורטיגו?

בזמן שאתם חשים בסחרחורת סיבובית וההרגשה שכל החדר מסתובב סביבכם או כפי שתיאר אחד המטופלים "אני יושב על הציר המרכזי של הקרוסלה וכל הילדים מסתובבים סביבי" יתכן ואכן מדובר בהתקף ורטיגו והתחושה שאתם חשים נקראת בשם ניסטגמוס או בלועזית Nystagmus. הרגשת הסחרור הסיבובי נגרמת עקב התנתקות קריסטלים וזרימתם לעבר התעלות החצי עגולות הקדמית והאחורית. קימת הרגשה נוספת של סחרחורת אך היא איננה סיבובית אל תנועה אופקית של החפצים שמסביבנו והתיאור שלה כפי שתיארה מטופלת שלי "הרגשתי שהחפצים נעים מצד לצד כאילו שמגרדים ירק על גבי הפומפייה מצד לצד בתנועות קטנות" והיא נגרמת עקב תנועת הקריסטלים לתעלה האופקית ולכן חשוב מאד לשים לב איך הרגשתם ולתאר בדיוק רב בכדי שהמטפל יוכל לעשות אבחנה המבדלת ולזהות איפה נמצאים הקריסטלים החפשיים.

טיפול עצמי בזמן התקף ורטיגו

אם חשתם סחרחורת והצלחתם למקד את ההרגשה שלכם ולתאר את ההרגשה כסחרחורת סיבובית או כסחרחורת אופקית אז כנראה אתם סובלים מורטיגו. אין תרגילים עצמיים לעשות לבד כי כל שינוי תנוחה פתאומי יגרום לתזוזת הקריסטלים ולגירוי קצוות העצבים שנמצאים על הדופן הפנימית של התעלה שבה הם נעים. לכן חשוב שתמנעו מתנועות מהירות או איטיות, תשתדלו לא לשנות תנוחה משכיבה לישיבה והפוך. עליכם להתיישב על כיסא זקוף עם תמיכה לראש ולצוואר שלכם, אם יש לכם צווארון רך מומלץ לייצב את הצוואר בעזרתו. כדאי לשתות מים ולא לאכול ארוחה כבדה ולא לשתות משקאות חריפים. בזמן התקף ורטיגו יש נטייה לחוש בחילה ואפילו צורך להקיא ומאחר ואיננו רוצים להתכופף קדימה ולהקיא, כי זה עלול לגרום לתנועה של הראש והצוואר ולהגביר את הסחרור לכן כאמור להרגיע את המטופל ולהקל עליו. לא כדאי לקחת כדורים להקאה או לסחרחורת על דעתכם אלא להיוועץ עם רופא המשפחה או רופא אף אוזן וגרון או עם רופא נוירולוג.

מהו הטיפול הפיזיותרפי להתקף ורטיגו?

אם הובחנתם כסובלים מורטיגו אתם צריכים לקבל טיפול פיזיותרפיה שנקרא "שיקום וסטיבולרי" על ידי פיזיותרפיסט שהתמחה בטיפול להחזרת הקריסטלים למקומם. כדורים כגון stunarone או תרופהagiserc אינם מטפלים בהתקף הורטיגו ואינם יכולים להחזיר את הקריסטלים למקומם, אלא הם מטשטשים ומעיטים את המערכת הוסטיבולרית ולכן מקשים על הפיזיותרפיסט לזהות את התעלה שבה נמצאים הקריסטלים החופשיים. לכן בבואכם לטיפול פיזיותרפיה להתקף ורטיגו מומלץ לא לקחת תרופות נוגדי סחרחורת לפחות 12 שעות לפני הטיפול וכן לא לאכול ארוחה כבדה כי הטיפול עצמו עלול לגרום לכם לסחרחורת ולהקאה.

המאמר נכתב על ידי:
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת עוד מאמרים על ורטיגו והמערכת הוסטיבולרית היכנסו לקישורים הבאים: