טיפול ב​ורטיגו

רקע כללי 

ורטיגו הינה הפרעה בתפקוד המרכז לשיווי משקל שנמצא בתוך האוזן הפנימית של כל אחד ואחת מאיתנו. במבנה הזה נקרא בשמו המקצועי המערכת הוסטיבולרית Vestibular system הורטיגו נגרם עקב שינוי בטמפרטורת המבנה הוסטיבולרי שיכול להיגרם כתוצאה מהתקף ויראלי או בקטריאלי פשוט במערכת האוזן או הגרון או במערכת העיכול או במערכת הנשימה, כלומר אין וירוס או חיידק ספציפי שנקרא וירוס ורטיגו שפוגע רק במערכת הוסטיבולרית, אלא התקף הורטיגו נגרם באופן משני לשינוי חום בתוך האוזן הפנימית ובתוך המערכת הוסטיבולרית. התקף ורטיגו נקרא בשמו המקצועי Benign Paroxysmal Positional Vertigo    ובקיצור BPPV. 

הגורמים להופעת הורטיגו קיימות מספר סיבות מוכחות שגורמות לורטיגו: הסיבה העיקרית הינה עליית חום הגוף עקב וירוס שפוגע במערכת הוסטיבולרית או חיידק שפוגע בנו וגורם לעליית חום גופנו, סיבה נוספת הינה תנועה פתאומית וחדה של הראש והצוואר כגון תאונת דרכים במנגנון צליפת שוט אחורית, רכבת הרים שגרמה למערכת לזעזוע מתמשך, שהייה בלחצים גבוהים כגון כיסי אוויר חוזרים בזמן הטיסה. בכל הסיבות והגורמים הללו התגובה להם הינה התנתקות הקריסטלים שנמצאים במערכת שיווי המשקל שבאוזן הפנימית ותנועתם בעזרת הנוזל הפנימי לתוך אחת או יותר מהתעלות החצי עגולות של המערכת.

הסימפטומים בזמן התקף ורטיגוורטיגו

בזמן שאתם חשים בסחרחורת סיבובית וההרגשה שכל החדר מסתובב סביבכם או כפי שתיאר אחד המטופלים "אני יושב על הציר המרכזי של הקרוסלה וכל הילדים מסתובבים סביבי" יתכן ואכן מדובר בהתקף ורטיגו והתחושה שאתם חשים נקראת בשם ניסטגמוס או בלועזית Nystagmus. הרגשת הסחרור הסיבובי נגרמת עקב התנתקות קריסטלים וזרימתם לעבר התעלות החצי עגולות הקדמית והאחורית. קימת הרגשה נוספת של סחרחורת אך היא איננה סיבובית אל תנועה אופקית של החפצים שמסביבנו והתיאור שלה כפי שתיארה מטופלת שלי "הרגשתי שהחפצים נעים מצד לצד כאילו שמגרדים ירק על גבי הפומפייה מצד לצד בתנועות קטנות" והיא נגרמת עקב תנועת הקריסטלים לתעלה האופקית ולכן חשוב מאד לשים לב איך הרגשתם ולתאר בדיוק רב בכדי שהמטפל יוכל לעשות אבחנה המבדלת ולזהות איפה נמצאים הקריסטלים החופשיים. 

דרכי הטיפול בורטיגו

כאשר תחושו התקף סחרחורת סיבובית קשה ותחושו שכל העולם מסתובב סביבכם זהו הסימן העיקרי לורטיגו, לאומת תחושת הריחוף שאיננה מתאימה לורטיגו אלא לסחרחורת דיזינס על רקע צווארי.
ניתן לפנות לרופא משפחה, או לרופא אף, אוזן וגרון או לנוירולוג. אולם זיכרו שאת האבחון לורטיגו ואת הטיפול להחזרת הקריסטלים מבצעים הפיזיותרפיסטים שהתמחו בתפיסת אפלי שהיא היחידה שהוכחה כיעילה להחזרת הקריסטלים.
פרק הזמן המתאים ובעל אחוזי הצלחה הגבוהים ביותר לאיתור הקריסטלים והחזרתם הינו עד 48 שעות, לכן לא מומלץ ליטול תרופות נגד סחרחורות כגון סטונרון, בטה היסטין ויתר התרופות נוגדות הסחרחורת מאחר והן מטפלות רק בתחושה ולא יכולות להחזיר את הקריסטלים למקומם כפי שמבוצע בפיזיותרפיה.

טיפול פיזיותרפיה להתקף ורטיגו 

אם הובחנתם כסובלים מורטיגו אתם צריכים לקבל טיפול פיזיותרפיה שנקרא "שיקום וסטיבולרי" על ידי פיזיותרפיסט שהתמחה בטיפול להחזרת הקריסטלים למקומם. כדורים כגון stunarone או תרופה agiserc אינם מטפלים בהתקף הורטיגו ואינם יכולים להחזיר את הקריסטלים למקומם, אלא הם מטשטשים ומעיטים את המערכת הוסטיבולרית ולכן מקשים על הפיזיותרפיסט לזהות את התעלה שבה נמצאים הקריסטלים החופשיים. לכן בבואכם לטיפול פיזיותרפיה להתקף ורטיגו מומלץ לא לקחת תרופות נוגדי סחרחורת לפחות 12 שעות לפני הטיפול וכן לא לאכול ארוחה כבדה כי הטיפול עצמו עלול לגרום לכם לסחרחורת ולהקאה.

                              מוזמנים להתקשר בכל שאלה: לחצו כאן להתייעצות


מה מייחד את הטיפול אצלנו במכוני פיזיותרפיה מאיר אפל – ארגופלוס

הניסיון שצברנו במהלך 39 שנות עיסוקנו בפיזיותרפיה, הקורסים ושיטות הטיפול שלמדנו והתמחינו בהן מהווים את הייחוד שלנו ואת היכולת שלנו. השיטה שלנו לאתר את הקריסטלים הינה בבדיקות שיווי המשקל, בדיקות הניאורולוגיה ובדיקות המערכת הוסטיבולרית מסוג דיקס הולפייק ובדיקת סומט לאיתור הקריסטלים החופשיים ואחר כך נבצע את טכניקות אפלי מנובר להחזרתם למקום. הבדיקות והטיפולים אינן כואבות, אינן פולשניות ואין צורך ליטול תרופות מיותרות. בדרך כלל ניתן לטפל בבעיית הורטיגו בטיפול עד 2 טיפולים בלבד.

איך תקלו על עצמכם בזמן התקף ורטיגו

אם חשתם סחרחורת והצלחתם למקד את ההרגשה שלכם ולתאר את ההרגשה כסחרחורת סיבובית או כסחרחורת אופקית אז כנראה אתם סובלים מורטיגו. אין תרגילים עצמיים לעשות לבד כי כל שינוי תנוחה פתאומי יגרום לתזוזת הקריסטלים ולגירוי קצוות העצבים שנמצאים על הדופן הפנימית של התעלה שבה הם נעים. לכן חשוב שתמנעו מתנועות מהירות או איטיות, תשתדלו לא לשנות תנוחה משכיבה לישיבה והפוך. עליכם להתיישב על כיסא זקוף עם תמיכה לראש ולצוואר שלכם, אם יש לכם צווארון רך מומלץ לייצב את הצוואר בעזרתו. כדאי לשתות מים ולא לאכול ארוחה כבדה ולא לשתות משקאות חריפים. בזמן התקף ורטיגו יש נטייה לחוש בחילה ואפילו צורך להקיא ומאחר ואיננו רוצים להתכופף קדימה ולהקיא, כי זה עלול לגרום לתנועה של הראש והצוואר ולהגביר את הסחרור לכן כאמור להרגיע את המטופל ולהקל עליו.

להשארת פרטים: לחצו כאן

המאמר נכתב על ידי:
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת עוד מאמרים על ורטיגו והמערכת הוסטיבולרית היכנסו לקישורים הבאים: