כאבי ירכיים ומפרקי האגן

הטיפול הפיזיותרפי

הירך הוא החלק העליון של הגפה התחתונה, זה הוא האיבר הארוך ביותר שבמערכת השלד והתנועה. הירך מתחיל ממפרק הירך שנמצא בחל התחתון של עצם האגן ומסתיים במפרק הברך שבחלקו התחתון.

צוות מרפאתנו מתמחה בטיפולי פיזיותרפיה לדלקות בבורסת הירך, במתיחת שרירי המפשעה, בטיפולים לאחר החלפת מפרק הירך, בחבלות בירך ובברך, בטיפול בפציעות ספורט שמערבות חבלות בירכיים בברכיים וכו'.

למידע מקצועי נוסף בנושא כאבי ירכיים ומפרקי האגן הקליקו כאן

שרירי הירך מאסיביים וחזקים מאד ומתחלקים לשלוש קבוצות: מלפנים נמצאת קבוצת פושטי הברך, מאחור נמצאת קבוצת מכופפי הברך, ובין שתי הירכיים נמצאת קבוצת מקרבי הירך. מסה אדירה של שרירים שעוזרת לנו בכל התפקודים היומיומיים: עמידה, הליכה, ירידה לישיבה, התרוממות לעמידה, עלייה וירידה במדרגות, קפיצה, דילוג, ריצה ועד תפקודים נוספים ונלווים.

הספורטאים נוהגים לחזק ולהתפאר בשרירי הירך החזקים. הנשים מבליטות את הירכיים בלבוש מיני קצכאבי ירכיים וכאבי מפרקי האגןרצר או מכנסי טייץ הדוקים להדגשת הירכיים המעוצבים שלהן. אולם יופיין של הירכיים לא מעידים על מצבם הפנימי שמתבטא לא אחת בחולשת שרירים, בדלקות גידים, בדלקות ברקמת הבורסות שבהן, בלחץ על העצבים שעוברים בין שרירי הירך המפותחים. ליקויים רבים ומגוונים שזקוקים לבדיקה ולטיפול פיזיותרפיה מורכב.

קיימות פתולוגיות רבות וליקויים שונים הן מלידה והן מתפקוד יתר שגורם לשחיקה בירך, במפרק הירך, בשרירי הירך ובבורסות הירך העדינות. מבין הפציעות המוכרות ביותר אצל הספורטאים אנו מזהים את מתיחת שרירי המפשעה שהשריר העדין מבין קבוצת השרירים המקרבים ושמו gracils נפגע בדרך כלל במתיחה ובקריעת סיביו העדינים. חבלה נוספת היא פציעה ישרה ברצועה הארוכה הצדדית של הירך ה- Ilio Tibial Band שהתוצאה הישירה היא צליעה וגרירת רגל, פציעה שההחלמה ממנה ממושכת ועשויה להשבית את השחקן למשך כל עונת הליגה. פציעות אופייניות אצל נשים הן דלקות עם או בלי הסתיידויות של בורסת הירך הצדדית שקרויה בשם הבורסה הטרוכנטרית ודלקת בה נקראת trochanteric bursitis דלקת זו אופיינית יותר אצל נשים מאשר אצל גברים בגלל המבנה ה"אגסי" של האגן הנשי שיוצר לחץ מוגבר בבורסת הירך. שברים של צוואר הירך אופייניים מאד בקרב האוכלוסייה הבוגרת שעלולים להיגרם עקב נפילה כתוצאה מסחרחורת ואיבוד שיווי משקל או עקב התקלות במכשול ברחוב ובבית. המבנה האנטומי של צוואר הירך בעייתי מאחר והעצם דקה ואספקת הדם בה נפגמת עם הגיל גורם שהופך אותה לשברירית ועדינה מאד.

טיפולי פיזיותרפיה לשברים, דלקות, ומתיחות במבנים המסובכים של הירך מחייבים את הפיזיותרפיסט להכיר את האנטומיה והקינזיולוגיה של הירך, הבנה, בקיאות וניסיון של שנים רבות הינם כלים הכרחיים בטיפול מקצועי ומיומן במטופלים.

כאבי ירכיים ומפרקי האגןנכתב על ידי : 
מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לחצו כאן כדי ליצור איתנו קשר