כאבי ברכיים והטיפול בהם

התלונה הנפוצה ביותר המביאה אנשים לרופא שלהם היא כאב בברך. מכיוון שהחברה פעילה יותר ויותר היום, הבעיות והכאבים בברכיים גם הם הולכים והופכים נפוצים יותר. יש מספר סיבות ל כאבי ברכיים וישנם טיפולים ספציפיים בכאב בברך.

טיפול ביתי מניעתי לבעיות כאבי ברכיים

כאשר מטפלים בסוגים שונים של כאבים בברך, המטרה היא לשבור את מעגל הדלקתיות. מחזור דלקתי מתחיל עם פציעה. לאחר פציעה בברך ישנם מצבים העלולים לגרום לדלקת שגורמת לפגיעה נוספת שאשר בדרך כלל מובילה לדלקת נוספת וכן הלאה. מחזור של דלקת מביא להגברת הכאבים. על ידי צמצום פגיעה נוספת והימנעות מיצירת דלקת ניתן יהיה לשבור את מעגל הדלקת. קרח, מנוחה, הגנה, דחיסה, הגבהה, וכו' הם חלק מהטיפול הטיפוסי בבית שיכולים למנוע היווצרות דלקת.


להגן על הברך מטראומה נוספת

השימוש ברפידות ברכיים יכול להגן על הברכיים. רפידה על הברך יכולה לסייע בשליטה על הסימפטומים של פציעות ברך על ידי הגנה מפני פגיעה חוזרת ונשנית.

מנוחה לברך

להורדת לחץ מהברכיים מומלץ לנוח. המנוחה מאפשרת לברך להתאושש, היא יכולה לסייע במניעת פגיעה נוספת.

להקפיא את הברך

לשים קרח על הברך יכול להפחית את הנפיחות. טכניקה זו מיושמת בכאב אקוטי ובכאב כרוני של הברך. רופאים ממליצים הקפאת הברך 2-3 פעמים ביום למשך 20-30 דקות בכל פעם. ניתן הניח שקית קרח או שקית של ירקות קפואים על הברך.

שימוש בלחץ על הברך

יש לעטוף את הברך בבד, לחץ מתמיד על הברך מסייע להפחתת הנפיחות ובאותו זמן הוא יכול לשמור על פיקת הברך מיושרת ועל מכניקת המפרקים שלמה.

הרמת ברכיים

הרמת הברך גם מסייעת בהפחתת הנפיחות, פעולה זו מונעת מנוזלים להצטבר בברך. בישיבה הרם את הרגליים על ידי כרית או על הנח אותן על משענת הכורסה.

משככי כאבים

משככי כאבים ותרופות ללא מרשם למשל יכולות להקל על הכאב בברך. משככי כאבים ותרופות נוגדות דלקת (ללא סטרואידים) כגון נפרוקסן ואיבופרופן למשל, הן חיוניות לטיפול בכאבי ברכיים. אם הכאבים בברך נמשכים לאחר 3-7 ימים של טיפולים ושימוש במשככי כאבים רצוי להתקשר לרופא להערכה נוספת של הברך.

פיזיותרפיה לפציעות ולשחיקת הברך

הברך הינו מפרק נושא משקל שבנוי מארבע עצמות: משני מניסקוסים, מארבע רצועות (שהן המייצבים הסטאטיים) וממערכת שרירים שתפקידה גם לייצב את הברך וגם להניע אותה בשתי תנועות ראשיות שהן הכיפוף והפשיטה. עוד שתי תנועות נלוות הן הסיבוב הפנימי והסיבוב החיצוני שמאפשרות הרמוניה בתנועתיות של הברך.

במרפאתנו ניתן לטפל במגוון כאבי ברכיים: קרעים חלקיים של רצועות הברך, קרעים של המניסקוסים, שחיקת סחוס הברך, פיזיותרפיה לאחר חבלות בברך ולאחר ניתוחים וארטרוסקופיה של הברך.

רצועות הברך חשובות מאוד לייצוב משטחי המפרק ולהידוקם האחד כלפי השני בכל שלב של הכפיפה והפשיטה ובכל זווית בתנועת הברך בזמן כריעה ובזמן טיפוס במדרגות, בזמן ריצה ובזמן קפיצה. בנוסף תפקידם של הרצועות והמניסקוסים למנוע "בריחת הברך" ופריקתה.

הסיבים של הרצועות בנויים בצורת מניפה כך שבכל שלב משלבי תנועת הברך הם נמצאים בשיא מתיחתם וכך מאפשרת העמסה משקל בכל זווית שהברך נמצאת בה. בנוסף תפקיד המניסקוסים למלא את המרווח בין שתי העצמות שיוצרות את הברך [עצם הירך ועצם השוק] המניסקוסים עשויים סיבי סחוס והם מאפשרים תנועה בתמיכה מלאה לעצמות. מבנה המניסקוסים עוזר ליצור תנועת סיבוב קטנה של עצם השוק ביחס לעצם הירך שמעל.

חבלות רבות מתאפיינות במבני הברך: קריעת רצועה צולבת קדמית שנקראת בקיצורA.C.L קריעת הרצועה הצולבת האחורית P.C.L מתיחת רצועה פנימית M.C.L או מתיחת רצועה חיצוניתL.C.L. חבלות נוספות הן פריקת עצם הפיקה, קרע מלא או חלקי של אחד או שני המניסקוסים. תלונות של מטופלים על כאבים במהלך ההליכה ובזמן עליה וירידה במדרגות עשויים להחשיד על שחיקת סחוס פנימי של עצם הפיקה.

תהליכים של שחיקת סחוסי הברך בגיל המבוגר שמתחיל בכאבים ובהמשך צליעה וקושי במדרגות שבשיאו מגיע לניתוח להחלפת הברך T.K.R זהו ניתוח מסובך שזמן השיקום שלו ארוך מאד. פיזיותרפיה הינה שיטת טיפול מצוינת לטיפול בחבלות, קרעים ושחיקת הברך.

טיפולי פיזיותרפיה המתבצעים לאחר ניתוחים מסוג ארטרוסקופיה, ניתוחים לשחזור רצועות קרועות או תיקוני קרעים במניסקוס – מתבצעים במכון לפיזיותרפיה ומחייבים ידע וניסיון רב .

מהם כאבי ברכיים?

מבין כל כאבי המפרקים, כאבי ברכיים הם הנפוצים ביותר. יותר משישים אחוז מבני חמישים ומעלה סובלים מכאבי ברכיים אך שכיחות הכאב מצויה גם בגלאים צעירים בהרבה יותר. הסיבה לכך נעוצה בכך שהברך נושאת על עצמה משקל רב. מפרק הברך מורכב משלושה מפרקים, האחד המפרק שבין עצם הירך והשוק השני בין עצם הפיק לעצם הירך והשלישי בין עצם השוק לבין עצם השוקית מהצד החיצוני. שריר הארבע ראשי עוטף את הפיקה ומתחבר לשוק. כך שכששרירי הארבע ראשי אינם חזקים מספיק, עלול להיווצר לחץ על הפיקה של הברך.

במפרק הברך ישנה בורסה, מעין שקית נוזלים, שתפקידה למנוע חיכוכים במפרק ביחד עם המניסקוס ים שמשמשים כבולמי זעזועים. כשישנו לחץ חזק מדי וממושך מדי על הבורסה והמנסיקוסים,התוצאה היא כאבי ברכיים. סיבה נוספת לכאבי ברכיים קשורה ברצועות הצולבות שתפקידן למנוע תנועת יתר במפרק. כשאחת מהרצועות נמצאת תחת מעמסה היא עלולה להיקרע ולגרום לכאבי ברכיים עזים.


שמים לב לברכיים

כאבי ברכיים מתחלקים לשני כאבים עיקריים: האחד עקב שחיקה של המפרק (שחיקת סחוס למשל) והשני עקב פציעה (קרע ברצועות למשל). על מנת למנוע כאבי ברכיים חשוב לשים לב למספר דגשים: כשבוחרים בפעילות גופנית מסוימת, חשוב לשים לב שהלחץ המופעל על הברך הוא נמוך.

בריצה, משחקי כדור כגון כדורעף או כדור סל, מופעל לחץ רב על הברכיים שיכול להוביל לפגיעות ספורט רבות המאופיינות בקרע ברצועות או מתיחת יתר של השריר. במקרים כאלה חשוב לוודא שנעלי הספורט שבחרנו הן בולמות זעזועים ואם ניתן לבחור לשחק או לרוץ על משטח רך כגון דשא או חוף ים זה תמיד עדיף על מדרכות וכבישים. בנוסף, חשוב לחמם ולמתוח היטב את השרירים שמסביב לברך, לפני ואחרי אימון.

מרזים ומתחזקים

חיזוק שרירי הרגליים התומכים בברך, יכולים למנוע כאבי ברכיים מיותרים. שריר הארבע ראשי הוא השריר העיקרי שיכול לעזור במניעה ולכן חשוב לבצע תרגילים שיחזקו אותו כמו גם תרגילי מתיחות שימנעו כיווץ של השריר שיכול גם הוא להביא לכאבי ברכיים. פעמים רבות הסיבה לכאבי ברכיים קשורה גם למשקל יתר. במקרים כאלה כדאי להתייעץ עם דיאטנית ולהפחית במשקל שיקל מהעומס על הברכיים

הפיזיותרפיסט חייב להכיר את הברך, את צורת התפקוד שלה את האנטומיה והקינזיולוגיה של תנועות הברך, התאמת טיפולי פיזיותרפיה שיכללו הפעלה ידנית לזיהוי בעיות בטווחי התנועה לצד בצקות, חולשת שרירים, בעיות יציבות המפרק, טיפולי אלקטרותרפיה וחיזוק דינאמי, סטאטי של שרירי הברך המכופפים והפושטים. תרגול לשיפור היציבות והתחושה העמוקה של רצועות וגידי הברך.

לחצו כאן כדי ליצור איתנו קשרהמאמר נכתב על ידי:

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו


לקריאת מאמרים נוספים על טיפול בברך היכנסו לדפים הבאים:

טיפול פיזיותרפיה יכול למנוע ניתוח בקרע במניסקוס

פיזיותרפיה לאחר שיחזור קרע רצועה צולבת קדמית

טיפול פיזיותרפיה לציסטה ע"ש בייקר