כאבי ברכיים

פיזיותרפיה לפציעות ולשחיקת הברך

הברך הינו מפרק נושא משקל שבנוי מארבע עצמות: משני מניסקוסים, מארבע רצועות (שהן המייצבים הסטאטיים) וממערכת שרירים שתפקידה גם לייצב את הברך וגם להניע אותה בשתי תנועות ראשיות שהן הכיפוף והפשיטה. עוד שתי תנועות נלוות הן הסיבוב הפנימי והסיבוב החיצוני שמאפשרות הרמוניה בתנועתיות של הברך.

במרפאתנו ניתן לטפל במגוון כאבי ברכיים: קרעים חלקיים של רצועות הברך, קרעים של המניסקוסים, שחיקת סחוס הברך, פיזיותרפיה לאחר חבלות בברך ולאחר ניתוחים וארטרוסקופיה של הברך.

הקליקו כאן לקריאת מידע נוסף בנושא טיפול בכאבי ברכיים 

רצועות הברך חשובות מאוד לייצוב משטחי המפרק ולהידוקם האחד כלפי השני בכל שלב של הכפיפה והפשיטה ובכל זווית בתנועת הברך בזמן כריעה ובזמן טיפוס במדרגות, בזמן ריצה ובזמן קפיצה. בנוסף תפקידם של הרצועות והמניסקוסים למנוע "בריחת הברך" ופריקתה.

הסיבים של הרצועות בנויים בצורת מניפה כך שבכל שלב משלבי תנועת הברך הם נמצאים בשיא מתיחתם וכך מאפשרת העמסה משקל בכל זווית שהברך נמצאת בה. בנוסף תפקיד המניסקוסים למלא את המרווח בין שתי העצמות שיוצרות את הברך [עצם הירך ועצם השוק] המניסקוסים עשויים סיבי סחוס והם מאפשרים תנועה בתמיכה מלאה לעצמות. מבנה המניסקוסים עוזר ליצור תנועת סיבוב קטנה של עצם השוק ביחס לעצם הירך שמעל.

חבלות רבות מתאפיינות במבני הברך: קריעת רצועה צולבת קדמית שנקראת בקיצורA.C.L קריעת הרצועה הצולבת האחורית P.C.L מתיחת רצועה פנימית M.C.L או מתיחת רצועה חיצוניתL.C.L. חבלות נוספות הן פריקת עצם הפיקה, קרע מלא או חלקי של אחד או שני המניסקוסים. תלונות של מטופלים על כאבים במהלך ההליכה ובזמן עליה וירידה במדרגות עשויים להחשיד על שחיקת סחוס פנימי של עצם הפיקה.

תהליכים של שחיקת סחוסי הברך בגיל המבוגר שמתחיל בכאבים ובהמשך צליעה וקושי במדרגות שבשיאו מגיע לניתוח להחלפת הברך T.K.R זהו ניתוח מסובך שזמן השיקום שלו ארוך מאד. פיזיותרפיה הינה שיטת טיפול מצוינת לטיפול בחבלות, קרעים ושחיקת הברך.

טיפולי פיזיותרפיה המתבצעים לאחר ניתוחים מסוג ארטרוסקופיה, ניתוחים לשחזור רצועות קרועות או תיקוני קרעים במניסקוס – מתבצעים במכון לפיזיותרפיה ומחייבים ידע וניסיון רב .

הפיזיותרפיסט חייב להכיר את הברך, את צורת התפקוד שלה את האנטומיה והקינזיולוגיה של תנועות הברך, התאמת טיפולי פיזיותרפיה שיכללו הפעלה ידנית לזיהוי בעיות בטווחי התנועה לצד בצקות, חולשת שרירים, בעיות יציבות המפרק, טיפולי אלקטרותרפיה וחיזוק דינאמי, סטאטי של שרירי הברך המכופפים והפושטים. תרגול לשיפור היציבות והתחושה העמוקה של רצועות וגידי הברך.


המאמר נכתב על ידי:

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו

 לחצו כאן כדי ליצור איתנו קשר