שבר בעצם הזרוע Humerus Fracture – טיפול פיזיותרפיה

טיפול שמרני במקרה של שברים בזרוע

שברים בעצם הזרוע נגרמים בדרך כלל עקב חבלה ישירה כתוצאה מנפילה, תאונת דרכים וכו'. השבר מתחלק לאיזורים בעצם הזרוע. שבר תוך מפרקי מורכב יותר משבר חוץ מפרקי וגם כאן נלקחים בחשבון האם מדובר בשבר של שני חלקים או מספר חלקים רב יותר [Fragments].

שבר בעצם הזרוע

שבר בצוואר הכירורגי, או בצוואר האנטומי או בראש הזרוע ללא תזוזה יתכן ויתחבר ללא צורך בהתערבות כירורגית. אולם במידה ונוצרה תזוזה של חלקי העצם יתכן ולא ניתן יהיה להמנע מניתוח עם קיבועיים פנימיים [ORIF] לשם חיבור החלקים שנשברו ושהתנתקו. שבר חוץ מפרקי של עצם הזרוע עשוי להתחבא ללא ניתוח ולשם כך היד צריכה להתמך בתוך סד מהדק שימנע תנועה מיותרת של חלקי העצם השבורים. אם תעלת העצם מספיק רחבה ניתן להשתמש בפין תוך לישדי [Intra Medular Nail].

טיפולי פיזיותרפיה לאחר שבר בעצם הזרוע. השלב השיקומי מתחיל מייד לאחר הניתוח או מייד כאשר הוחלט לא לנתח ולקבע את היד בסד חיצוני. מטרת הטיפול להפעיל את הכתף, המרפק ושורש כף היד בכדי למנוע היווצרות הגבלת תנועה שתחייב סדרה ממושכת של פיזיותרפיה לאחר שהעצם תתאחה. הטיפול יכלול הפעלה פסיבית על ידי הפיזיותרפיסט, הפעלה של תנועות אקססוריות שלהן חשיבות רבה בהשגת טווחי תנועה פסיביים ואקטיביים בתוך המפרק. הדרכת המטופל בתרגילים עצמיים שיעשה בביתו.
לאחר שהעצם תתאחה נמשיך בהפעלה אקטיבית ופסיבית ונשלב חיזוקים סטאטיים ודינמיים של שרירי הכתף, הזרוע והאמה. אם ניתן נשלב גם טיפולים אלקטרותראפיים בשילוב עם חימום לכתף.

צפו בסוגי שברים בעצם הזרוע ובהסבר על הניתוחים המומלצים:בשלבים מתקדמים יותר נדריך את המטופל בתרגילים מסוג Close Chain Kinetic.
בשלב יותר מתקדם נתחיל לחזק את הזרוע על ידי משקלות, גומיות תרגול ותרגילי נשיאת משקל שהמטופל יבצע בזמנו החופשי.

לקריאת עוד מאמרים על הכתף היכנסו ל:

פיזיותרפיה לכאבים בכתפיים

למה יש לי כאבים בשכמות