פיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן ולפגיעה בכושר השליטה על הסוגרים

בריחת שתן נגרמת עקב פגיעה בכושר השליטה על הסוגרים והחלשות שרירי רצפת האגן.

התחושה המביכה שהרגשת לא אחת, כאשר עקב התעטשות פתאומית חשת שלפתע שלא הצלחת לשלוט על צרכייך ומספר טיפות של שתן טיפטפו על תחתונייך, הינה בעיה רפואית שכיחה בקרב כ-50 אחוז מאוכלוסיית הנשים הבוגרות. יחד עם זאת אין מן הנמנע שגם נשים צעירות לאחר ההריון תחשפנה לתופעות אילו כך שלמעשה בעיית דליפת שתן היא בעייה שכיחה, מביכה אך איננה בעיה חסרת פתרון.

חיזוק רצפת האגן

תופעת דליפת שתן עלולה לתקוף אותנו בזמן צחוק מתפרץ, בזמן פיהוק רחב, בזמן צעקה פתאומית, או בזמן מאמץ גופני כגון ריצה, קפיצה וכו'. דליפת שתן לא מחוייבת במציאות היום יומית וניתנת לטיפול בעזרת טיפול פיזיותרפיה מותאם על ידי פיזיותרפיסטית שהוסמכה לטפל בבעיות אילו. הטיפול נעשה בצורה דסקרטית בכדי לא להביך אותך ובכדי להקטין את תחושת התיסכול האופיינית כל כך וכמובן את ההבנה כי מדובר בבעיה חברתית, זוגית ואף בעלת השלכות לתחום הקשר המיני והתפקוד המיני.

כיצד פיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן מתקן דליפת שתן

הופעת דליפת שתן תיתכן עקב פעילות פתאומית שמתבצעת ללא שליטה ושתגביר את הלחץ בתוך חלל הבטן, עקב כך יופעל לחץ על שלפוחית השתן ומאחר ושרירי רצפת האגן אינם חזקים דיים ואינם מסוגלים לעמוד בלחץ המתגבר מלמעלה השריר הטבעתי ישתחרר ומספר טיפות שתן יופרשו ללא יכולת תיקון. במקרים בהם השלפוחית קטנה עקב לחץ ועומס מהרחם שמעל תיווצר תכיפות גבוהה במתן שתן וצורך בהטלת שתן לעיתים תכופות. גם במקרה זה קיימת חשיבות גבוהה לחיזוק שרירי רצפת האגן לשם שליטה על סוגרים ומניעת דליפת שתן.

הפיזיולוגיה והאנטומיה של מערכת השתן

בכדי להבין את הרקע והפתולוגיה לתופעת דליפת שתן תחילה צריך להבין את האנטומיה והפיזיולוגיה של מערכת השתן. תהליך היווצרות השתן מתחיל בשתי הכליות שנמצאות מאחור באיזור הגב כאשר חלקן העליון מוסתר על ידי הצלעות התחתונות וחלקן התחתון חשוף מתחת לצלעות, מכל כליה השתן יורד באמצעות צינור אל שלפוחית השתן שממוקמת מלפנים מעל עצם האגן שמלפנים – עצם החיק [symphysis pubis]. השלפוחית עשויה מסיבי שריר לא רצוניים ובתוכה נאגר השתן, יכולת האגירה מחייב אותנו לשלוט ולא להתרוקן למשך 4-5 שעות. כל תכולת האגן מונחת על שרירי קרקעית האגן שבנויים בצורת יריעות שתי וערב שיכבה על שיכבה ונסגרות בצורת שריר טבעתי [sphincters] שהוא שריר רצוני שניתן לשליטה רצונית על פי החלטה שלנו. קיים קשר עיצבי בין שרירי קרקעית האגן לבין שרירי שלפוחית השתן, קשר עצבי זה מאפשר לנו על ידי כיווץ והרפיה של שרירי רצפת האגן לסגור את השריר הטבעתי וכך לסגור את פתח השופכה ולמנוע את יציאת השתן ןכן למנוע דליפת שתן. לאומת זאת על ידי הרפיית שרירי רצפת האגן משתחרר השריר הטבעתי שסוגר על השופכה במקביל להתכווצות שלפוחית השתן בכדי ליצור לחץ להתרוקנותה מהשתן שנאגר ונאסף בה במהלך השעות האחרונות מהפעם הקודמת שהתרוקנו.

נכתב על ידי :

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.