רצפת האגן לאחר הלידה טיפול פיזיותרפיה

פיזיותרפיה רצפת האגן לאחר הלידה

הריון ולידה יכולים לגרום לצניחת רחם ובריחת שתן אפילו כעבור שנה. במקרים אחדים עקב בעיות חמורות נשים נאלצות לעבור ניתוח. למרות המודעות של בעיות נשים לאחר הלידה, מעטות מהן מבצעות תרגילים מיוחדים לחיזוק שרירי רצפת האגן. על מנת להבין את חשיבותם, כל אישה חייבת לדעת בברור מה קורה עם הגוף שלה בזמן הריון ולידה ואיך למנוע בעיות בריאות שעלולות לנבוע מזה.

דליפת שתן במאמץ היא דליפת השתן השכיחה ביותר אצל נשים בנות 40 ומעלה, נשים בהריון ונשים לאחר לידה. כ-50 אחוז מדליפות השתן בכלל, נוצרות מדליפת שתן מדחיפות, כשלרב מי שסובל מכך הכי הרבה הן נשים לאחר גיל המעבר. בכל הקשור לדליפת שתן מדחיפות, הטיפולים כוללים בעיקר טיפול תרופתי שנהוג לשלבו עם תרגילים לחיזוק ריצפת האגן. בדליפת שתן במאמץ, ניתן לבצע ניתוחי 'מתלה' בהם מושתלת רצויה של חומר בלתי נספג מתחת לשופכה. ניתוח נוסף שניתן לבחון בעת חיפוש אחר פתרון לדליפת שתן במאמץ הוא ניתוח רטרופובי בו מושמים תפרים באזור צוואר השלפוחית המקבעים אותם לרקמה העוטפת את עצמות האגן.

הריון ולידה מהווים מאמץ אדיר על גוף האישה. אחרי לידה נשים מרגישות אחרת- לא כמו לפני או בזמן ההריון. השינוי הנראה לעין – בטן מתוחה, שדיים נפוחים, "צמיגים" במותניים. השינויים הבלתי נראים אבל הרבה יותר רציניים הם ברחם וברצפת האגן.

רצפת האגן לאחר לידה

רצפת האגן הינה שכבה שרירית המקיפה את הנרתיק ומפרידה ומחזיקה את איברי האגן. בזמן ההריון שרירים אלו מחזיקים משקל רב יותר בהרבה מהרגיל ולכן נמתחים וניהים רפויים לאחר הלידה. רחם נורמלי לאישה רגילה שוקל בין 80 ל- 120 גרם אבל לקראת הלידה רחם, עובר, שיליה ומי שפיר שוקלים ביחד כ- 5-6 קילו ומשקל זה לוחץ על שרירי רצפת האגן. לכן שרירים אלה נמתחים כה הרבה ולעיתים גם נפגעים.

על מנת לחזק את שרירי רצפת האגן ולאפשר שיקום מהיר לאחר הלידה מומלץ לעשות תרגילי קיגל. העיקרון של תרגילים אלה בכיווץ מודע וריפוי הדרגתי של השרירים שעוצרים את זרימת השתן. בעזרת תרגילים אלה ניתן ללמוד לשלוט על שרירי רצפת האגן, לחזקם ולהכינם למאמץ הולך וגדל של ההריון. תרגילים אלו יסייעו לשרירים לעבור את הלידה בשלום ולחזור לצורתם המקורית.

מה צריך הגוף לאחר הלידה?

גוף האישה זקוק מאוד למנוחה וגם לפעילות פיזית מיוחדת לצורך שיקום רקמות רחם ושרירי רצפת האגן. כל עוד הרחם עדיין כבד שרירי רצפת האגן לא יחזרו לצורתם המקורית. מאחר ושרירי רצפת האגן משתתפים כמעט בכל תנועת הגוף, ניתן לאמן אותם תוך כדי עיסוקים אחרים. התרגילים המומלצים ביותר לחיזור השרירים של רצפת האגן הם תרגילי קיגל.

לצורך שיקום הרחם ניתן לעשות תרגיל הבא: במשך 10 ימים ראשונים לאחר הלידה פעמיים-שלוש ביום לשכב במשך 10-15 דקות על בטן שמתחתיה צריך לשים מגבת עבה מקופלת כמה פעמים המונחת באיזור בין עצם החיק לבין הטבור. התרגיל יסייע להתכווצות הרחם.

לאחר ניתוח קייסרי לוקח יותר זמן לרחם להתכווץ ועקב תפרים מותר לשכב על הבטן רק בתנאי שזה לא גורם כאב. בכל מקרה לפני שמתחילים בתרגילים כדאי להתייעץ עם רופא מטפל.