האנטומיה של מערכת האגן והמערכות הפנימיות

להשגת הצלחה בטיפולי פיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן

בכדי להבין כיצד מתפקד אגן ומערכת רצפת האגן עלינו להכיר את האנטומיה של המורכבת של המערכת. אגן הירכיים [Pelvic girdle] בנוי משתי עצמות האגן [Ischium+Ilium] שנסגרות מאחור על הקצה התחתון של עמוד השדרה [Sacrum] ומלפנים מאוחדות על ידי עצם בעלת יכולת המסה [Pubis] שמתמוססת במהלך הלידה בכדי לאפשר לעובר להחליק החוצה לאוויר העולם. מערכת עצמות האגן סגורה על ידי שכבת שרירים מסיבית:

  • מלפנים קבוצת שרירי הבטן שכוללים את שריר הבטן האלכסוני החיצוני [ External Abdominal Oblique ] את שריר בטן אלכסוני פנימי [Internal Abdominal Oblique ] את השריר הארוך הבטני [Rectus Abdomunus] ואת השריר הרוחבי [Transversus Abdominus] שתפקידו לשמור את הלחץ התוך בטני המאוזן הדופן הקידמית של שרירי הבטן סוגרת את האגן מלפנים והיא חשובה לשמירה על היציבה ומאפשרת את יצירת הלחץ בזמן עשיית הצרכים ובזמן הפעלת הלחץ לדחיפת העובר החוצה במהלך הלידה.
  • בתחתית האגן נמצאים קבוצת שרירי רצפת האגן שבהם נזהה את [Levator ani, Coccygeus, Pyriformis] וכן מסה עבה של רקמות חיבור שיחדיו יוצרות את הערסל [רצפת האגן]. מתוך רצפת האגן יוצאים צינור השתן [השופכה] צינור הצואה [חלחולת Rectum] ואצל האישה פתח הנרתיק. שלושת הפתחים הללו סגורים בקצה התחתון שלהם על ידי שרירים טבעתיים [Sphincters] בעלי חשיבות גדולה במתן אפשרות להפרשת הצרכים ובמניעת דליפת שתן, דליפת צואה, דליפת גזים לא רצונית.
  • בתוך חלל האגן נמצאים האברים הפנימיים שבהם נזהה את מערכת העיכול שכוללת את המעי הגס. מערכת השתן שכולל אל שלפוחית השתן ומערכת הרביה הנשית שכוללת את החצוצרות השחלות הרחם וצוואר הרחם. ואצל הגבר את הערמונית [Prostate ].
  • המערכות שמתוך חלל האגן מעוצבבות על ידי מערכת עצבים מורכבת חלקם עצבים רצוניים שאנו יכולים לשלוט עליהם וחלקם עצבים אוטונומיים שאין ביכולתנו לשלוט ולפקח עליהם. כמו כן קיימית מערכת מסועפת של כלי דם עורקיים וכלי דם ורידיים שמזינים את המערכות הפנימיות ואת השרירים המסיביים. מערכת העצבים שולטת על שרירי קרקעי האגן ועל הפתחים שבהם נזהה את השרירים הטבעתיים. הקשר העיצבי בן שרירי רצפת האגן לבין השריר הלא רצוני של שלפוחית השתן קשור ביכולת שלנו לכווץ ולהרפות את השרירים ובכך לסגור את הטבעת שהיא הפתח המרוחק של השופחה ובכך למנוע דליפת שתן. ולחילופין בזמן שחרור והרפיית מסת שרירי רצפת אגן אנו מאפשרים לשלפוחית להתכווץ וללחוץ את השתן החוצה לעבר השופחה.
  • הלחץ התוך ביטני חזק מאד ובכדי למנוע שקיעה של שרירי רצפת האגן אנו זקוקים למערכת חזקה של שרירי בטן ושל שרירי רצפת אגן. עקב כך שרירים אילו בנויים משכבות שמונחות האחת על השניה בשכבות ובכך הן יוצרות בעיין עיבוי של דופן שרירי הבטן ושל שרירי רצפת האגן.
  • מערכת השתן מתחילה משתי הכליות שנמצאות מאחור התליך של יצירת שתן מתחולל בכליות שממוקמות מאחורנית בגב באיזור שמשני צידי עמוד השדרה,החלק העליון של הכליות מוגן מתחת לצלעות התחתונות ואילו החלק התחתון של הכליות חשוף מתחת לשפה התחתונה של הצלעות.לאחר התהוות השתן בכליות זורם השתן מכל כליה ונאגר בשלפוחית השתן שממוקמת מלפנים מעל "עצם החיק" [Symphysis pubis] בקצה התחתון של שלפוחית השתן ממוקם שריר טבעתי שאיננו מסוגלים לשלוט עליו. משלפוחית השתן זורם השתן החוצה דרך צינור השופחה ובקצהו ממוקם עוד שריר טבעתי רצוני שנשלט על ידינו.
  • מערכת העיכול עשויה מהקיבה מהמעי הדק ומהמעי הגס. קצהו התחתון של המעי הגס נשלט גם הוא על ידי שריר טבעתי רצוני שמסתיים בפתח שברצפת האגן ושנקרא החלחולת [Rectum].