הגורמים לתופעת דליפת שתן וסוגי הטיפול בה

דליפת שתן

דליפת שתן יכולה לקרות גם לגברים וגם לנשים – זהו אינו סימפטום השמור לנשים בלבד. כמו כן זהו סימפטום שיכול לקרות בכל הגילאים.

דליפת שתן יכולה להיגרם בעקבות חבלות שונות לגב ולעמוד השדרה. עמוד השדרה שולט על מספר רב של מערכות ובאם ישנה חבלה בו – הדבר יכול לגרום להשפעה על שלפוחית השתן ובתוך כך לגרום לדליפה.

הגורמים המרכזיים לדליפת שתן: מחלות תורשתיות ואקוטיות, גדילה של בלוטת הערמונית, צניחת רחם, סכרת, דלקת בשלפוחית השתן, זקנה – גיל הזהב, מתח ולחץ נפשי, הריון, עצירות, הפרעות שינה למיניהן, מחלת האפילפסיה, מחסור בהורמונים, מחלות שרירים, זיהומים, חסימה בשופכה ועוד.

בדליפת שתן בהחלט ניתן לטפל היום. פעמים רבות דרך הטיפול העיקרית בדליפת שתן היא ביצוע תרגילים יום יומיים אשר יביאו לחיזוק השרירים של רצפת האגן – במיוחד אצל נשים לאחר ובזמן תקופת ההיריון). דרך נוספת שמסייעת להתמודד עם דליפת שתן היא באמצעות תרופות – חלקן טבעיות וחלקן קונבנציונאליות. – סוג הטיפול תלוי בסוג הדליפה ובחומרתה.

תרגיל למניעת דליפת שתן לאחר לידה

דליפת שתן בזמן מאמץ ניתנת לטיפול על ידי מתן תרגילים לשינוי התנהגות ובשילוב תרופות מסוימות המיועדות למקים מסוג זה

ישנן שיטות להנהגות לריפוי דליפת שתן – אימון השלפוחית למתן שתן בזמנים קבועים ומוגדרים. זמנים בעלי מרווח הולך וגדל מפעם לפעם (דבר זה נעשה בהדרגה)

סיבה רווחת לדליפת שתן אצל גברים יכולה להיות בעקבות גדילה של בלוטת הערמונית ולעיתים הטיפול במצב זה הוא ע"י מתן תרופות אשר גורמות להרפיית שרירים מסוימים. הרפיית השרירים מאפשרת לשלפוחית לרוקן את עצמה באופן מלא הרבה יותר.

סוג נוסף של טיפול בדליפת שתן חמורה הוא באמצעות הכנסת קטטר לתוך השופכה. מטרתו של תהליך זה הוא איסוף השתן לתוך מכיל – עבור גברים ניתן להשתמש במיכל לאיסוף (חיצוני) אשר מולבש על איבר המין ומחובר על ידי שקית לריקון תכולת השלפוחית.

אין צורך להמשיך לסבול מדליפת שתן. התופעה ידועה ומוכרת וניתנת לטיפול באמצעים רבים. פעמים רבות ניתן לפתור הבעיה ע"י שינוי הרגלים – הן בתחום התזונה, והן בשמירה על אורח חיים בריא המלווה שפעילות גופנית ובביצוע תרגילים יום יומיים על מנת לאמן את השלפוחית ושרירי רצפת האגן. במידה והדבר קשור בסיבות מורכבות יותר – ניתן לשקול טיפול תרופתי הנלווה לעשיית התרגילים ושמירת אורח החיים הבריא.