הכול על דליפת שתן

סוגי הדליפות ושיטות הטיפול

סוגים שונים

דליפת שתן הינה תופעה שכיחה ולה מספר סיבות שונות: דליפת שתן במאמץ, דליפת שתן מדחיפות, דליפת שתן ממילוי יתר ודליפת שתן קבועה. כשמתייחסים לדליפת שתן שנעשית בזמן מאמץ, אין הכוונה רק למקרים בהם אנו מרימים משאות כבדים אלה בעיקר למקרים בהם נוצר איזשהו לחץ בתוך הגוף כמו במן שיעול, עיטוש או אפילו צחוק. בדליפת שתן הנוסעת מדחיפות, הכוונה היא לדליפת שתן שנעשית טרם ההגעה לשירותים. אנו צריכים לתת שתן והלחץ נותן את אותותיו בדליפה טרם הזמן. דליפת שתן ממילוי יתר היא למעשה תופעה בה קשה להבחין בין שלפוחית ריקה למלאה. בד"כ דליפת שתן כזו נגרמת כתוצאה מפגיעה בעמוד השדרה, לאחר לידה או במצבים בהם השלפוחית חסומה. דליפת שתן קבועה נחשבת לדליפה הקשה ביותר מכיוון והיא מתרחשת כל הזמן ללא כל קשר לסיבות שהוזכרו קודם לכן כגון: מאמץ או פגיעה בעמוד השדרה. דליפת שתן קבועה נגרמת מתפקוד לקוי של הסוגר השופכתי או מבעיות פתולוגיות במערכת השתן התחתונה והנרתיק.

סוגי ניתוחים

דליפת שתן במאמץ היא דליפת השתן השכיחה ביותר אצל נשים בנות 40 ומעלה, נשים בהריון ונשים לאחר לידה. כ-50 אחוז מדליפות השתן בכלל, נוצרות מדליפת שתן מדחיפות, כשלרוב מי שסובל מכך הכי הרבה הן נשים לאחר גיל המעבר. בכל הקשור לדליפת שתן מדחיפות, הטיפולים כוללים בעיקר טיפול תרופתי שנהוג לשלבו עם תרגילים לחיזוק ריצפת האגן. בדליפת שתן במאמץ, ניתן לבצע ניתוחי 'מתלה' בהם מושתלת רצויה של חומר בלתי נספג מתחת לשופכה. ניתוח נוסף שניתן לבחון בעת חיפוש אחר פתרון לדליפת שתן במאמץ הוא ניתוח רטרופובי בו מושמים תפרים באזור צוואר השלפוחית המקבעים אותם לרקמה העוטפת את עצמות האגן.

אלטרנטיבות נוספות

הטיפול הנפוץ ביותר כיום לדליפת שתן במאמץ הוא פיזיותרפיה לרצפת האגן על ידי תרגילים ביו פידבק או גירויי חשמלי לשרירי ריצפת האגן. יעילות הפיזיותרפיה עומדת על בין 30-50 אחוזי שיפור ולכן אלו שרוצים להימנע מניתוח משלבים אותה עם הזרקת חומרים לשופכה שתורמת בהצרה זמנית של השופכה.


נכתב על ידי :

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.