כאבי הגב -מבנה הגב ומקורות לכאבי הגב

מבנה הגב והגורמים לכאבים

את הגב האנושי ניתן לראות כמכלול שלם של אינטראקציה בין איברים שונים. אחד המאפיינים המרכזיים ביותר של הגבר הוא עמוד השדרה שתפקידו הוא לשדר פקודות אל שאר איברי הגוף.

עמוד השדרה מקושר למספר קבוצות שרירים, לדוגמא, שרירים בין רוחביים שתפקידם לסייע בתנועה שבין החוליות, שריר נוסף נקרא "השריר המסודק" שתפקידו הוא לתת עזרה לעמוד השדרה, וישנם שרירים נוספים הקרויים שרירים זוקפי גב.

לעמוד השדרה ישנם קימורים מסוימים המעניקים לגב את צורתו – הצורה המוכרת היא צורת סימן שאלה (יש שיגידו). רוחבו של הגב נקבע ע"י שתי השכמות, ועצמות הכתפיים (הרחבות והשטוחות). שרירים נוספים הנמצאים בגב אחראיים על הנעת הצוואר והכתפיים. "שריר הטרפז" ממוקם בין הצוואר, הכתפיים והחוליה הנקראת 12T.

מטרתו של מבנה הגב היא לספק תמיכה לראש, כוח תמיכה ותנועה לשאר חלקי הגוף.

כאבי גב

החלק העליון של הגב מספק תמיכה רבה מכיוון שכל חוליה שלו – מחוברים אליה זוג צלעות, אך יחד עם זאת דבר זה יוצר את הגבלת התנועה שלו. מן הצד השני ניתן לראות כי החלק התחתון של הגב מאפשר תנועה רבה יותר ובכיוונים רבים יותר מחלקו העליון בעיקר בגלל העובדה כי הינו גמיש.

לגב יש בתוכו עצבים, שרירים, רצועות וגידים אשר כולם יכולים להיות מקור לכאב. היום ידוע, כי כאבי גבתחתון הוא אחד הכאבים הרווחים ביותר באוכלוסיית המבוגרים העולמית. מקורות ידועים ל כאבי גב הם פריצות דיסק ודלדול העצם.

האיברים הפנימיים בגב – הריאות – ממוקמות בתוך בית החזה. הכליות – נמצאות מתחת לשרירים האחוריים התומכים בצלעות אשר נמצאות מתחתן. ניתן לומר כי חבטה בגב התחתון עלולה לפגוע בכליות.

ישנן אינספור סיבות שיכולים לגרום כאבי גב – מתיחת שרירים, חבלה לשרירי ועצמות הגב, חוסר תנועה וגמישות יכולה להביא לפציעות גב רבות, טראומה לשריר מעשיית תנועה לא נכונה, התנוונות שרירים מסוימים בעקבות פציעה אשר גורמת לגוף לתנוחה חדשה ובכלל ליצור חוסר איזון בגוף, חוסר באספקת הדם לאזור הפגוע ובכך והתנוונות של שרירים מסוימים.