כאב גב מותני

מכאב גב סובלים למעלה מ – 85% אחוזים מהאוכלוסייה בכל שכבות הגיל הן גברים והן נשים, כאב גב תוקף את הספורטאים ואת הפקידים שיושבים כל היום, תוקף את העובדים פיזית מבעלי הצווארון הכחול ואת המנהלים הבכירים בעלי הצווארון הלבן, כאב הגב הוא הגורם מספר אחד בהיעדרויות מהעבודה בעולם המערבי.


למה אנחנו סובלים מהופעת כאב גב מותני?

עמוד השדרה המותני בנוי מחמשת חוליות המותן שמסומנות באותיות האנגליות L שהיא האות הראשונה של המילה האנגלית LUMBAE ובעברית מותן. החוליות מסומנות לפי גובן  העליונה ביותר היא 1L מתחתיה 2L ומתחתיה 3L ואחריה 4L הכי תחתונה היא 5L. בכל מקרה שבו אנו חשים כאב גב מקרין למותן הרי שהמקור לכאב הוא מאחת מהחוליות הללו ומהשרירים המייצבים של החוליות הללו ומהמפרקים שבין כל חוליה לחוליה שמתחתיה. מאחר והתלונה לא מערבת הקרנה לרגל, ברור שאין מדובר בלחץ על שורש העצב.

 כאב גב מותני

ההבדל בין כאב גב מותני לבין כאב גב ללא הקרנה למותן

בכל הקשור בכאב גב שמקרין לאזור כל שהו הרי שמדובר גם בגירוי של רקמת עצב באזור הפגוע. לעומת זאת כאב מקומי בעמוד השדרה המותני שאינו מערב הקרנה הסיבה הינה כאב שמקורו במבנה מפרקי ולא במבנה עצבי.

כלומר כל מה שכולל הקרנה משלב ברקמה הפגועה גם רקמת עצב. 

לקבלת ייעוץ טלפוני חינם לחצו על הקישור


ההבדל בין כאב גב מותני לבין כאב גב שמקרין לישבן

במקרה של הקרנה לכיוון הישבן קיימת מעורבות של עצמות ומפרקי האגן sacroiliac joint כלומר לא מדובר בעצב שיוצא מתוך תעלת עמוד השדרה אלא מדובר במבנה גרמי שכולל את עצמות האגן שהן חלק מהישבן העליון וכתוצאה מלחץ ומשינוים בתוך הלחץ התוך מפרקי. כלומר במקרה זה אין מדובר בהקרנה עקב לחץ על עצב מעצבי עמוד השדרה.


בדיקת פיזיותרפיה במקרה של כאב גב מותני

במהלך עשרות שנות עבודתי בתור פיזיותרפיסט מוסמך ע"י משרד הבריאות טפלתי באלפי מטופלים שהתלוננו על כאב גב מקרין למותן חלקם דיווחו שהכאב הופיע בעקבות מאמץ גופני חריג שהם לא היו מורגלים לעשותו כגון טרקים ארוכים, או צעידה ממושכת, חלקם דיווחו שהכאבים הופיעו עקב הרמת משא כבד כשהרימו ארגזים במהלך מעבר דירה, חלקם דיווחו שהכאבים נגרמו מתקופת עבודה ממושכת מול המחשב בתנוחה לא נוחה, וחלקם תיארו מצב שבו הכאבים הופיעו בעקבות התחלה בפעילות ספורטיבית. מהתיאור שלי ניתן להבין שאין קשר בין העובדה שהמטופל עבד במשרד לבין המטופל ששחק כדור רגל ואז הופיע כאב בגבו כלומר כל אחד מאיתנו עלול להתקף בכאב גב תחתון עם הקרנה למותן ואולי עם הקרנה לישבן או לרגל מאחר ועמוד השדרה המותני חשוף לפגיעה ולנזק ללא סיבה מיוחדת.

בבואכם למרפאת הפיזיותרפיסט תחילה תוודאו שאכן הוא פיזיותרפיסט ולא מטפל שלא הוסמך על ידי משרד הבריאות אלא עבר כמה קורסים ואין לו את הידע ואת הרקע המקצועי המתאים. 

תחילה יבצע הפיזיותרפיסט תשאול וישאל אתכם שאלות הקשורות במצב בריאותכם הכללי, הוא ישאל שאלות לגבי הכאב הנוכחי, האם הוא התחיל לאחרונה או שאתם כבר סובלים ממנו מספר רב של חודשים, האם טופלתם בעבר על ידי גורם רפואי והאם נטלתם תרופות שקשורות בכאבי הגב שלכם. בשלב הבא הפיזיותרפיסט יעיין בתיעוד הרפואי שהבאתם אתכם כגון תוצאות צילום הרנטגן או בדיקת ה- CT שעשיתם, או בדיקת הדמיה מסוג MRI שתביאו אתכם לבדיקה הראשונה. בשלב הבא שח הבדיקה יבדוק הפיזיותרפיסט את טווחי התנועה של הגב והירכיים שלכם, תתבקשו לבצע מספר תנועות לכל מיני כיוונים בהנחיית הפיזיותרפיסט, ובכך ילמד המטפל ויציין לעצמו את יכולת התנועה של חוליות הגב שלכם. בשלב הבא של הבדיקה ימשש הפיזיותרפיסט את חוליות הגב ומפרקי האגן, את מצב מתח השרירים muscle spasm, הוא יחפש נקודות טריגר trigger point, הוא יבדוק את התנועה התוך מפרקית של מפרקי חוליות הגב intervertebral joint. 


טיפולי פיזיותרפיה לכאב גב מותני

לאחר שאבחן יתאים הפיזיותרפיסט את הטיפול המתאים והוא מותאם ספציפית לכל מטופל ולכל בעיה באופן אישי. הטיפול ישלב טכניקות ידניות manual therapy. מכשור אלקטרו תרפיה מגוון וחדשני כגון מכשיר לגירוי חשמלי עמוק מסוג interpersonal therapy או גירוי עמוד מסוג high voltage. שימוש במכשיר אולטרה סאונד לפיזור בצקות ונוקשויות. ולסיום תלמדו תרגילים ספציפיים מותאמים לסוג הבעיה שלכם בכדי לחזק, להגמיש ולתחזק את הגב שלכם.


נכתב על ידי: 

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בבעיות גב תחתון היכנסו לקישורים הבאים: