ספונדילוליזיס [Spondylolysis] וספונדילוליסטזיס [Spondylolystesis]

טיפולי פיזיותרפיה לכאבי גב עקב ליקויים מסוג ספונדילוליזיס וספונדילוליסטזיס

כאבי גב עקב ספונדילוליזיס [Spondylolysis] וספונדילוליסטזיס [Spondylolystesis] כאבי גב שמקורן מהאזור המותני התחתון של עמוד השדרה נובעים ממספר רב של גורמים, המוכרים והמאפיינים ביותר הינם הדיסקוסים הבין חולייתיים, המפרקים הבין חולייתיים, הרצועות שמייצבות את עמוד השדרה והן שייכות לקבוצת המייצבים הסטאטיים, השרירים העמוקים והשטחיים אשר בונים את קבוצת זוקפי הגב וחוליות עמוד השדרה המותני.


מחפשים טיפול פיזיותרפי לספונדילוליזיס וספונדילוליסטזיס? לחצו כאן להתייעצות


הסבר לגבי היווצרות הפתולוגיה

אחת מהפתולוגיות המוכרות אשר מערבות בהן את מבנה החוליה הינן ספונדילוליזיס [Spondylolysis] וספונדילוליסטזיס [Spondylolystesis] . שתי פתולוגיות שקשורות בהימצאות שברים באזור חוליית המותן באזור הצידי של החוליה שנקרא Lamina ושמחבר בין גוף החוליה שנקרא Pedicles לבין הקשת האחורית של החוליה שבה נמצאים זיזי החוליות הצידיים והאחורי אשר ביחד סוגרים את הקשת האחורית שנקראים Spinous & transverse processes.

בתהליך היווצרותם של כאבי גב בפתולוגיות הספונדילוליזיס [Spondylolysis] אנו מזהים בצילום רנטגן או בהדמיות מורכבות יותר כגון CT או MRI סדק במבנה ה-Lamina בחלק גדול מהמקרים הסדק מופיע בצידה האחד של החוליה אך במקרים אחרים נזהה את הסדק גם במבנה ה-Lamina שמצידה השני של החוליה. תהליך הופעתו של הסדק יתכן ונוצר בתקופת גדילת העצמות כלומר בגיל ההתבגרות ויתכן ולא היינו מודעים לפתולוגיה מאחר ולא נחשפנו להופעת כאבי גב באזור הגב המותני.
הופעתם של כאבי גב עקב מאמצים פיזיים קשים הן במהלך פעילות ספורטיבית רבה כבני נוער במשחקי הכדור, בזמן מאמצים פיזיים בסחיבת ציוד רב במסעות בתנועת הנוער והן במהלך הרמת משאות כבדים בצבא יעוררו את הכאבים המוכרים של פתולוגית הספונדילוליזיס [Spondylolysis].

ספונדילוליסטזיס [Spondylolystesis] הינו שלב מתקדם יותר של הספונדילוליזיס [Spondylolysis] נחלק את התופעה לשתי רמות, בראשונה נזהה את הפתיחה בצד אחד ובשנייה בשני הצדדים של החוליה. בצילום הרנטגן נמצא כי פתיחת הסדקים הראשוניים שאובחנו קודם לכן בספונדילוליסטזיס גרמו להרחקה של גוף החוליה מהקשת האחורית וזאת מאחר והסדקים נפתחו ונוצרו שברים והפרדה.

הסימנים והסימפטומים הקשורים בכאבי גב עקב ספונדילוליזיס וספונדילוליסטזיס

מאמצים בסופי טווחי התנועה שמאפיינים ספורטאים, רקדנים, וחיילים קרביים שנמצאים תחת מאמצים מתמשכים ונושאים משאות כבדים תיתכן הופעת כאבי גב מקומיים, כאבי גב תחתון שמוקרנים לעבר הישבנים וכן לאורך הגפיים התחתונות. הכאב המקומי מלווה בדרך כלל גם בהתכווצויות שרירים באזור הגב המותני מאחר והגוף מנסה לייצב ולשמור את האזור הפגוע באמצעות מנגנון "התכווצות שריר הגנתי" [Protective Muscle Spasm] שהינו מנגנון ספונטני שאין לנו שליטה עליו, בנוסף לכך יתכן ואף נזהה התעקמות [סטייה] לצד אחד של עמוד השדרה.


טיפול פיזיותרפיה לכאבי גב עקב ספונדילוליזיס וספונדילוליסטזיס

נחלק את טיפולי פיזיותרפיה לשני שלבים השלב החריף [Acute Stage] שנמשך כ-48 שעות שלב שבו ננסה להרגיע ולמתן את הבעיה באמצעות טיפולים אלקטרו-תראפיים, כגון אולטרא סאונד גירויים חשמליים מגוונים, חימום או קירור לפי דלקתיות האזור, הפעלה פסיבית להארכת שרירים מכווצים בשילוב עם טיפול תרופתי מתאים שינתן על ידי הרופא המטפל. בשלב הבא כאשר נצא מהמצב החריף למצב תת חריף [Sub acute Stage] נתחיל בטיפולי פיזיותרפיה אינטנסיביים להפחתת כאבי גב שיכללו: מתיחות עדינות לסירוגין באמצעות מכשור מתאים לצד טכניקות מנואליות עדינות על פי שיטות מייטלנד, מק-קנזי, אדווארד בריאן ועוד גישות מנואליות מתאימות. הדרכה לתרגול עצמי לשם חיזוק מייצבי עמוד השדרה העמוקים, תרגילי הגמשה וכמובן טיפולי אלקטרו תראפיה מתאימים. במקרים קיצוניים בהם נזהה נוקשויות משניות לאורך מסת השרירים המותניים נשקול טיפול בגלי הלם.


המאמר נכתב על ידי:

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו

לקריאת מאמרים נוספים שקשורים בכאב גבי היכנסו לדפים:

טיפול בכאבי גב

איך לשמור על הגב באופן שוטף

מניעת בעיות בגב בעבודה מול המחשב

איך בנוי הגב התחתון