​בלט דיסק בעמוד השדרה - אבחון טיפול והתמודדות

"מצאו אצלי בלט דיסק האם הכוונה שאהיה נכה"

"האם זה שיש לי בלט דיסק אומר שעלי לעבור ניתוח"

"יש לי בלט דיסק האם עלי החליף את המקצוע שלי"

"האם בגלל שאובחן בMRI שיש לי דיסק הכוונה שאהיה משותק"

בשאלות מעין אילו אני נתקל לעיתים תכופות במרפאתי, הפחד שיש לאנשים מבלט דיסק נובע מהבורות שהמצאות בלט דיסק הכוונה שסוף לתקופה הנוכחית בחיים ומעתה והלאה אהיה מוגבל לעשות כל מה שעשיתי בעבר.

מחקרים אחרונים בקשר לבלט דיסק

ובכן לא כך הוא הדבר, במחקר שנעשה בבית חולים אוניברסיטאי נחשב בארצות הברית, המחקר בוצע בקרב 700 גברים ונשים בין הגילאים 35 – 70 שנה, במחקר נשאלו המשתתפים למי היו או יש כאבי גב או כאבי צוואר, 85% מהמשתתפים במחקר דיווחו שחוו לפחות שני התקפי כאב גב עם או בלי הקרנה לגפיים התחתונים ו/או העליונים, בעקבות בדיקת MRI שבוצעה לאותם אנשים נמצא כי כל ה-85% האנשים הללו סובלים מלפחות בלט דיסק אחד בעמוד השדרה. גם לייתר משתתפי המחקר כלומר ל- 15% שטענו שלא הרגישו מעולם כאבי גב בוצעה בדיקתMRI ול- 91% מהם נמצא לפחות בלט דיסק אחד. כלומר מסקנות המחקר הן שלמעלה מ-98% בקבוצת הגילאים 35 שנה ועד גיל 70 שנה יש לפחות בלט דיסק אחד. וזוהי התשובה הניצחת שאומרת "בעזרת טיפול שמרני כגון טיפול פיזיותרפיה ניתן יהיה להעביר אנשים מקבוצת המטופלים שסובלים מכאבי גב לקבוצה השנייה שאיננה סובלת מכאבי גב כלומר העובדה שיש לך בלט דיסק אינה מחייבת שתסבול מכאבים".

בלט דיסק

אבחון בלט דיסק

הדרך המוכחת והבטוחה לזיהוי בלט דיסק הינה בעזרת הדמיה מסוג MRI או בעזרת בדיקת CT בדיקות אלו מתבצעות בבתי החולים או במסגרות רפואיות אחרות.

הסימנים והסימפטומים הקליניים להמצאות בלט דיסק

כאב גב תחתון שמלווה בהתכווצות שרירים בגב התחתון ובהקרנה לכיוון הרגליים. או כאבי צוואר עם או בלי הקרנה לשכמות ולידיים יכול להעיד על בלט דיסק באזור המותני או באזור הצווארי.

בדיקה קלינית לזיהוי בלט דיסק

בעזרת בדיקה של תחושה, רפלקסים וכח שרירים ניתן לזהות סימנים ראשונים לבלט דיסק. זוהי למעשה הבדיקה הראשונה שהרופא או הפיזיותרפיסט חייב לבצע לפני שישלח את המטופל לבצע בדיקת הדמיה MRI או CT .

טיפול פיזיותרפיה בבלט דיסק

הטיפול השמרני בעזרת פיזיותרפיה הינו הטיפול הראשון שצריך לבצע לכל מי שאובחן או שיש חשש להמצאות בלט דיסק בעמוד השדרה. הטיפולים כוללים טכניקות ידניות מסוג מייטלנד, מק-קנזי, בריאן אדוורדס, מאליגן שהן גישות טיפול מנואליות שכוללות מוביליזציות ומניפולציות ממוקדות לאזור הבלט דיסק. בנוסף לכך ישלב המטפל גם מיכשור אלקטרותראפי כגון אולטראסאונד, חימום, קירור, טיפול בעזרת גירויי חשמלי, מתיחות מותניות קבועות או לסירוגין בעזרת מיכשור רפואי חדיש. ולסיום כאשר מצבו של המטופל יתייצב יתאים הפיזיותרפיסט סידרת תרגילי פיזיותרפיה מותאמים למצבו של המטופל.


ניתוח לבלט דיסק - למי צריך לעשות?

רק שלושה מצבים הם מצבים שמחייבים ניתוח להוצאה, לשאיבה ולכריתת הדיסק: מצב שבו המטופל סובל משיתוק מלא של פושטי הבהונות וכף הרגל שנקרא בשמו מקצועי drop foot או במצב של אי שליטה על הסוגרים כלומר המטופל מנסה להשתין ואינו מסוגל כי השריר הטבעתי של דרכי השתן אינו נפתח ואינו מאפשר לשתן לצאת. והמצב השלישי הוא כשהמטופל מאיים להתאבד אם לא ינתחו אותו ויצילו אותו מהכאבים הבלתי נסבלים.


אם אינך משתייך לאחד משלושת המצבים שציינתי אינך חייב לעבור ניתוח להוצאת או לשאיבת הדיסק.


לקריאת מאמרים נוספים בקשר לבלט דיסק היכנסו לקישורים הבאים:


טיפול שמרני לבלט דיסק

הגורמים ליצירת בלט דיסק

הדרכים לטיפול בכאבי גב