ארגונומיה מהי

מה זה ומי צריך ארגונומיה

ארגונומיה היא מדע העוסק באינטראקציה של האדם עם סביבתו היומיומית. לא סתם פרוש המילה מיוונית הוא ארגו=עבודה, נומוס=חוק – מדובר במדע אשר חוקר בעזרת שימוש בעקרונות מתחומי פיזיולוגיה, הנדסה, מכאניקה, רפואה ועיצוב את המערכת היחסים המורכבת בין האדם לסביבה בה הוא שוהה רוב יומו. כל אלה, מטרתם להוביל לשיפור תפקודו של האדם על ידי שיפור הנוחות הפיזית, יצירת תנאים מנטאליים אופטימאליים והגברת יעילותו.

אותנו מעניינת במיוחד הארגונומיה הפיזיולוגית אשר מתמקדת בתפקוד הפיזי של האדם בסביבת עבודתו ובתנאים השונים אשר מובילים לתגובות פיזיות ופסיכולוגיות אצלו. הסיבה לכך היא שככל שהעולם המודרני מתפתח יותר ויותר, כמות העבודות הקשות פיזית אמנם פוחתת, אך עבודה מול מחשב בתנוחה קבועה מהווה לחץ פיזי כבד לא פחות על השלד. מי מאיתנו לא סבל מכאבי גב אחרי עבודה ממושכת בישיבה מול מחשב אשר הלכו וגברו עם הזמן? עובדים העוסקים בעבודה משרדית הדורשת ישיבה ממושכת נוטים לטפל בכאבים הנוצרים בצורה מקומית (לדוגמא לקיחת כדור נגד כאבים), אך השפעת הכדורים זמנית והעבודה המשרדית חוזרת ופוגעת בתפקודם בעבודה ובחיי היום יום שלהם שוב ושוב.

האופטימיזציה על פי עקרונות הארגונומיה נעשית בשני מישורים – תכנון ארגונומי של סביבת העבודה (התאמת כסא, שולחן, הגובה המתאים, תמיכה אופטימאלית וכו') וחינוך העובדים לעבודה נכונה (יציבה נכונה, תרגילי פיזיותרפיה ועוד). הייעוץ עובד בצורה הטובה ביותר כאשר הוא מותאם אישית לכל עובד ועובד, ולוקח בחשבון את הליקויים הגופניים הספציפיים שלו. ארגונומיה אם כך מיושמת לא רק על הריהוט המשרדי, לא גם על הקניית הרגלי עבודה נכונים יותר לבני אדם אשר יועילו לשיפור ההרגשה הפיזית ונפשית לאורך זמן.

בעולם המודרני הכאוטי, קצב חייו של האדם הוא מהיר וארגונים גדולים רבים שוכחים לעצור רגע ולהבין את הצרכים של עובדיהם. כתוצאה מכך, עובדים רבים סובלים מכאבים פיזיים רבים במהלך יום עבודתם, דבר שמשפיע לרעה על הרגשתם, המוטיבציה שלהם פוחתת וכך גם היעילות שלהם. יעוץ ארגונומי מאפשר לראשי הארגונים לעצור ולהתאים לכל עובד את סביבת העבודה שלו. ניתן לעצב בעזרת יועצי ארגונומיה סביבת עבודה יעילה וטובה יותר עבור העובדים שתשפר את הרגשתם בסביבת העבודה ותגדיל את תפוקתם.

לקביעת יעוץ ארגונומיה לחץ על צור קשר