שאלות ותשובות בנושא פיזיותרפיה, ארגונומיה, כאבים וטיפולים

אתם שואלים - מאיר אפל עונה

שיקום רצפת האגן ופיזיותרפיה

פיזיותרפיה – שאלות, תשובות לבעיות הקשורות לשיקום רצפת האגן

 

1. מה מספר הטלות שתן נורמלי במשך היום, ומה המרווח התקין ביניהם ?

נהוג לומר ש- 7 הטלות שתן ביום והטלה אחת בלילה זה מצב תקין, מבחינת המרווחים לפחות שעתיים בין הטלה להטלה, אבל כמובן שצריך לקחת בחשבון את כמות השתייה ואת סוג השתייה. במידה ואת שותה יותר מליטר וחצי מים ומרבה במשקאות שמכילים קופאין זה יכול להשפיע על התכיפות בהטלת השתן. בכל מקרה אם מספר הפעמים שאת נכנסת לשירותים ואם התדירות מפריעה לאיכות החיים שלך ואם את נאלצת להתעורר בלילה יותר מפעם אחד, כדאי לך לגשת לפיזיותרפיסטית לבדיקה, הדרכה וטיפול אישי דיסקרטי.

2. מה הם הגורמים לצניחת הרחם ושלפוחית השתן ? ישנם סיבות רבות לצניחות רחם ולצניחת שלפוחית השתן, קודם כל גנטיקה, אם במשפחה יש סיפור של צניחות (אצל אימא או סבתא) הסיכוי לפתח צניחה יותר גדול.

גורמים נוספים הם: לידות מרובות, לידה קשה, שיעול כרוני, עצירות כרונית, השמנה, עישון, פעילות גופנית מאוד מאומצת, ניתוחים נרחבים באזור הבטן והאגן.

3. מהו הטיפול המומלץ למקרים של צניחת רחם וצניחת שלפוחית שתן?

הטיפול בצניחת שלפוחית השתן והרחם תלוי בחומרת הבעיה. ישנם 3 דרגות של חומרה:
דרגה 1- האיבר צונח עד למחצית הדרך.
דרגה 2- האיבר צונח עד פתח הנרתיק.
דרגה 3- האיבר בולט החוצה.
בדרגות 1 ו-2 מומלץ להתחיל עם פיזיותרפיה לתרגול שרירי רצפת האגן בכדי לעצור את ההידרדרות. בדרגה 3 פיזיותרפיה לא תועיל ולכן אפשר לבצע תיקון ניתוחי.
חשוב לזכור שכדי למנוע צניחה חוזרת לאחר ניתוח חובה ללמוד איך לא לחזור לפעילות שגויה שמעודדת צניחות (מאמץ לא נכון, פעילות גופנית לא נכונה), רצוי להגיע לפיזיותרפיסטית מומחית בתחום שיקום רצפת האגן לקבלת הסבר והדרכה.

4. מה מיוחד בטיפול ביופידבק – פיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן?

לטיפול ביופידבק יש בסיס מחקרי נרחב מכל העולם. שימוש בביופידבק מקצר את תהליך הלמידה ומאפשר למטופלת לקבל משוב מיידי על איכות הביצוע תרגילים, ניתן להשתמש בביופידבק גם כאשר השרירים חלשים וגם כאשר יש כיווץ יתר [מצב הפוך] ואז ביופידבק עוזר ללמוד להרפות.

5. מה זה טיפול בגירוי חשמלי ואיך הוא עוזר לבעיות רצפת האגן?

לגירוי חשמלי יש מספר שימושים ולכל מטרה יש תדר עבודה אחר:
1.להפעיל שריר באופן פסיבי במקרים שהמטופלת לא מצליחה לכווץ אותו לבד.
2. לחזק שרירים מאוד חלשים.
3. דיכוי התכווצויות של שלפוחית השתן שגורמות לדליפת שתן מתוך דחיפות.
4. הפחתת כאב. לציין שהטיפול עצמו לא גורם לכאב.

6. מה זה ביופידבק ואיך הוא עוזר לחזק את השרירי רצפת האגן?

ביופידבק זהו מכשיר רפואי שמאפשר לראות על צג המחשב איך פועלים שרירי רצפת האגן למרות שאין אפשרות לראותם בדרך אחרת וכך לקשר בין מה שאנחנו חשים בזמן הפקודה לכווץ לבין מה שאנו רואים על הצג המחשב. הטיפול מאפשר לזרז תהליכי למידה של כיווץ נכון של שרירי ריצפת האגן והפעלה מתוזמנת בין שרירי רצפת האגן ושרירי בטן.

7. מה גורם לדליפות שתן, האם זה קשור לאורך חיים או יש לזה השפעה גנטית?

אורח חיים לא נכון כמו חוסר פעילות גופנית, השמנה, עישון, שיעול כרוני, עצירות כרונית וסטרס נפשי, כל אלה יכולים לתרום להתפתחות בעיה ברצפת האגן ולדליפת שתן. כמובן שגנטיקה לא טובה יכולה לזרז הופעת הליקויים האלו.

8. אני סובלת מעצירות קשה בשנים אחרונות ובנוסף יש לי כאבים בעצם הזנב, האם טיפול פיזיותרפיה לרצפת האגן יכול לעזור?

אחד הסיבות לעצירות היא פעילות לא תקינה של שרירי רצפת האגן, זה אומר שבמקום להרפות בזמן יציאה השרירים מתכווצים, כיווץ יתר של השרירים יכול גם להסביר את הכאב בעצם הזנב. בכל מקרה קודם כל כדאי להיבדק אצל רופא גסטרואנטרולוג כדי לשלול סיבות אחרות ואם הבעיה היא שרירית טיפול בעזרת ביופידבק לרצפת האגן יכול לעזור.

יש לכם שאלה?

שלחו אלינו את השאלה ונענה בהקדם האפשרי!

* אנא הקלידו שם
* אנא הקלידו טלפון
* אנא הקלידו דואר אלקטרוני
* אנא הקלידו פרטים
היכן ברצונך לקבל את הטיפול?*

אנא בחרו היכן ברצונך לקבל את הטיפול?
* אנא בחרו • במה ברצונך שנטפל?