פיזיותרפיה ואלקטרותרפיה למפרקי הלסת Temporomandibular T.M.J

שילוב בין פיזיותרפיה ידנית עדינה לטיפולים אלקטרותראפיים לשחרור מפרק הלסת

מפרקי הלסת הינם מפרקים מורכבים מאד שחברים בין שתי עצמות הלסת התחתונה והעליונה, העצם התחתונה שנקראת בלעז Mandible והלסת העליונה שהינה חלק מהגולגולת ושנקראת בלועזיתTemporalis בין שתי העצמות נמצאת דסקית עדינה ורכה.

בכל זמן שבו מתבצעת תנועת פתיחה וסגירה של הפה מפרק הלסת מופעל ועצם הלסת התחתונה [Mandible] נעה ואילו עצם הגולגולת נשארת קבועה. קימות שש תנועות בשישה כיוונים המתבצעות במפרק והן: סגירה ופתיחה החלקה צידית לשני הצדדים הנעה לכיוון קדימה ולכיוון אחורה של הלסת התחתונה ביחס לעצם הקבועה [Temporalis].

מפרק הלסת מופעל באמצעות קבוצת שרירים שמאפשרת לנו להניע את המפרק במגוון תנועותיו. השריר החזק שמהדק את עצמות הלסת האחת אל השנייה הוא שריר ה-Masseter שריר בעל הכוח הרב ביותר מבין כל שרירי הגוף בחישוב לחתך רוחבי של סמ"ר.

שרירי הפנים אחראיים להבעות הפנים שלנו חיוך, צחוק, הידוק השפתיים וכו' קשורה גם היא למפרק הלסת ועובדת בשיתוף פעולה הדוק עם שרירי הצוואר מלפנים ומאחור ועם השרירים שמחוברים לחוליות הצוואר מאחור.

התלונות השכיחות הינן כאבים בזמן הפיהוק הנגיסה ואף הרגשת חריקות ועד לנעילה פתאומית של הפה.

לשם קבלת טיפולי פיזיותרפיה למפרק הלסת על פיזיותרפיסט תחילה לבצע אבחון ובדיקה שכולל: בדיקה מדויקת של טווחי התנועה הרבים של המפרק הימני ושל המפרק השמאלי, להשוות בין התנועות של שני המפרקים שעובדים האחד בסנכרון לשני, באמצעות מיקרו מטר אנו מודדים את הפתיחה של המפרק ברמה של מילימטרים בודדים.

נבדוק כוח שרירים ונשווה בין הצדדים.

הקשר בין חוליות הצוואר לשרירי הצוואר ולשרירי הפנים מחייב את הפיזיותרפיסט לבדוק את תנועת הצוואר, נוקשות שרירי הצוואר ומישוש תנועה בין חולייתית של חוליות הצוואר c1-c7. כמו כן נבדוק את נוקשות השכמות והכתפיים.

על פי ממצאי הבדיקה נבחר את טיפול פיזיותרפיה המתאים לממצאי הבדיקה:

פיזיותרפיה שתכלול טיפולים ידניים [מנואליים] עדינים לשיפור טווחי התנועה של מפרק הלסת ושל מפרקי החוליות הצווארים. לפי הצורך נוסיף חיזוק השרירים החלשים. טיפולים אלקטרו – תרפיה כגון ultrasound למפרק ולשרירים שסביבו. ולבסוף הדרכה בתרגילים לבית.

אם בזמן פתיחת הפה אתם שומעים חריקות וכואב לכם, התקשרו אלינו ונייעץ לכם מה לעשות.

לקריאת עוד מאמרים בהקשר לטיפול במפרק הלסת היכנסו לקישור:

הקשר בין הצוואר ללסת

טיפולי הפיזיותרפיה המיועדים לשחרור נוקשות מפרק הלסת