​תרגילי פיזיותרפיה לברך

פיזיותרפיה לברך

כאבי ברכיים עלולים להיגרם ממספר רב של סיבות

כאבים שמקורם מתהליך שחיקתי מתמשך שמאפיין בעיקר אנשים מבוגרים ושבא לידי ביטוי בתפקוד יומיומי כגון הליכה, קימה מישיבה ועלייה או ירידה במדרגות.

ניתן לזהות את סיבת הכאב עקב מאמצים פיזיים בעבודה פיזית בבניין, בחקלאות ובתעשייה. כאבים אלו נגרמים עקב תנוחות וזוויות שבהן העובד נמצא ומאלץ את הברך להימצא בזווית כזו שבה רצועות הברך נמתחות מעבר למותר ולכן נגרמים נזקי מתיחה מיקרוסקופיים שמצטברים עד למצב שבו העובד לא מסוגל יותר להישאר בתנוחה כזו שהנזק מחמיר.

תרגילי פיזיותרפיה לברך

סיבה נוספת ליצירת נזקים וכאבים לברך הינה פעילות גופנית מאומצת הן במסגרת פעילות ספורטיבית מקצועית וחובבנית, או עקב מאמצים גופניים והעמסת משקלים כבדים במהלך פעילות בצבא שכוללת נשיאת משאות כבדים תוך כדי מאמצי ריצה, קפיצה, זחילה או כל פעילות מאומצת נוספת.

השאלה שאני נשאל תמיד על ידי המטופלים שלי היא איזה תרגילים כדאי לעשות כאשר חשים בכאב בברכיים? ותשובתי היא שלכל בעיה יש את הטיפול שלה. הטיפולים שמתאימים לכאבי ברכיים כוללים שלושה מרכיבים והם: טיפול ידני של המטפל, טיפול בעזרת מכשור אלקטרו-תראפי וכן תרגילי פיזיותרפיה לברך מותאמים לבעיה הספציפית. 

זקוקים לתרגילי פיזיותרפיה לברך? מוזמנים להתקשר בכל שאלה: לחצו כאן להתייעצות

כפיזיותרפיסט בעל ניסיון של עשרות שנים בטיפולי פיזיותרפיה הן בקרב החיילים מהתקופה שהייתי בשירות המילואים, הן כפיזיותרפיסט שטיפל בשחקני כדורסל בליגה הלאומית והן כמטפל במרפאתי שבה מגוון הסובלים מכאבי ברכיים רחב מאד החל מעובדת בבית ודרך עובד ההי טק והפקיד במשרד ועד לנהג המונית שיושב שעות מרובות בתנוחה של כיפוף ברכיים. נתקלתי במאות מקרים של מטופלים שסבלו מכאבי ברכיים

לאחר שתשאלתי את המטופל מספר שאלות כגון מתי הופיעו הכאבים, האם הם נגרמו עקב חבלה כל שהיא כגון נפילה, קימה או ישיבה בזווית מסוימת כמה זמן נמשכים הכאבים הללו האם קיימת החמרה או שיפור מאז שהכאבים התחילו, מה הטיפולים שקיבלת עד היום האם טופלת על ידי תרופות או זריקות או פיזיותרפיה לברך במסגרת כזו או אחרת. בהמשך אבדוק צילומי רנטגן או סוגי הדמיות אחרות כגון סיט או אמ אר איי. בשלב הבא אבדוק את הברך בבדיקה קלינית נרחבת שתכלול הסתכלות על צורת ההליכה ונשיאת המשקל על הברך, אמדוד את היקף הברך ואשווה לברך השנייה, אמדוד את היקף שרירי הירך ואשווה לבדיקה זהה של הברך השנייה, אבדוק טווחי תנועה, רגישויות מקומיות על פי המבנים האנטומיים כגון סחוס הפיקה, רצועות הברך LCL MCL ACL PCL אבדוק את המניסקוסים של הברך הפנימי והחיצוני, אבדוק את יתר הרקמות הרכות כגון בורסות, גידים, שרירים וכו'. 

וכעת לאחר שסיימתי את הבדיקה אחליט מה הטיפול המתאים לבעיות שגיליתי בבדיקה, הטיפולים יכולים לכלול טיפולים פאסיביים שאני מבצע בעזרת הידיים שלי, בנוסף אוכל להשתמש במיכשור רפואי חדשני כגון גלי הלם או אולטראסאונד או בעזרת גירויים חשמליים לשם השגת תגובה מהשרירים שנמצאים במצב של דלדול שרירים, כמו כן ניתן להשתמש במיכשור להקלה בכאבים. בנוסף לכך אדריך את המטופל איזה תרגילים עליו לבצע לבד לחיזוק שרירי הירך או למתיחת שרירים שהתקצרו והם לא מאפשרים לברך להגיע לקצה טווח התנועה שלה. 

 

פיזיותרפיה לברך - תרגילים לחיזוק סטאטי של שריר ארבעת הראשיים static quadriceps exercise

התרגיל מתבצע בשכיבה על הגב, הברך ישרה, לנעול את הברך לכווץ את שריר הירך הקדמי הארבע ראשי ותוך כדי הכיווץ למשוך את הבהונות וכף הרגל קדימה. ממצב זה שהשריר מכווץ להרים את כל הרגל [ירך ושוק] ולנתק אותם מהמיטה לגובה של 10 סנטימטרים. יש להישאר בתנוחה זו למשך 10 שניות ואז להוריד לאט ולא להפיל בבת אחת את הרגל למיטה, לעשות הפסקה למשך 5 שניות ושוב לחזור על פעולה זו בסדרה של 20 פעמים. לבצע 3 סדרות בכל סבב ולחזור על הפעולה שלוש פעמים ביום.

תרגילים דינמיים לחיזוק שרירי ארבע הראשיים dynamic quadriceps exercise

התרגילים הדינמיים ניתנים לביצוע עם או בלי התנגדות. לשבת על קצה המיטה הברך כפופה וכף הרגל באוויר מקבילה לרצפה, לכווץ את שרירי הירך ובצורה איטית להרים את השוק כלפי מעלה עד להשגת נעילה מלאה ויישור של הברך, במצב זה לשמור על כיווץ למשך 10 שניות ובהדרגה ובאיטיות להוריד את השוק עד שהיא תגיע למטה. לנוח למשך 5 שניות ושוב לחזור על התרגיל 20 פעמים. יש לבצע את התרגיל למשך שלוש סדרות ולחזור עליהם שלוש פעמים ביום.

תרגילי כריעה לחיזוק הברך squat exercise for knee

תרגיל לחיזוק שרירי הירך עם שימוש במשקל הגוף. התרגיל מתבצע תוך כדי השענות על הקיר או על כדור תרגול פיזיו. עמידת פיסוק ברוחב האגן, בצע כריעה עד להשגת זווית של 90 מעלות בברכיים, השאר בזווית זו למשך 5 שניות והתרומם לעמידה מלאה וזקופה. חזור על התרגיל למשך 20 חזרות. בצע 3 סדרות וחזור על הסדרות שלוש פעמים ביום. יש להקפיד שהירידה תהיה איטית וללא כאבים.

בכדי להבין טוב יותר כיצד התרגילים פועלים על הברך כנסו למאמר אנטומיה של הברך.

להשארת פרטים: לחצו כאן

המאמר נכתב על ידי :
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.