התפתחות הפיזיותרפיה

שלבים בהתפתחות מקצוע הפיזיותרפיה

ניתן לעקוב אחר התפתחות הפיזיותרפיה מאז ימי קדם אפילו בתקופתו של היפוקרטס, פיזיותרפיה התפתחה במשך מאות שנים לכדי מערכת מורכבת שיטות טיפול.

בשנת 460 לפני הספירה היה שימוש בסוג מסוים של הידרותרפיה ופיזיותרפיה וכמו כן טיפול במים.

ניתן לראות את העדות הראשונה של התארגנות בתחום הפיזיותרפיה בשנת 1894, בניו זילנד החלה ההתארגנות בשנת 1913 ובאמריקה בשנת 1914.

המקום הראשון בו היה ניתן להבחין במקצוע הפיזיותרפיה היה ממכללת "ריד וולטר" בפורטלנד אורגון. מי שעסקבפיזיותרפיה ובטיפול בכאבי גב נקראו עוזרי שיקום. "העוזרים" הללו היו אחיות בעלות רקע בחינוך גופני. אחיות אלה היו חשובות לאין ערוך בהתאוששות של רבים מותיקי מלחמת העולם הראשונה.

בשנת 1921 הוקמה האגודה ל התפתחות הפיזיותרפיה על ידי מרי מק 'מילן. קבוצה זו נקראה לימים בשם APTA, נחשבת כאחד הארגונים המשפיעים ביותר בהיסטוריה האמריקנית בתחום התפתחות הפיזיותרפיה.

קרן "ג'ורגיה ספרינגס" החלה את פעילותה בשנת 1924 בכדי להתמודד עם המגפה ההולכת וגדלה של מחלת הפוליו. הקרן הציעה פיזיותרפיה לחולים אלו. אחת האחיות (ששמה היה קיני) – התפרסמה בכל ארה"ב בעקבות עבודתה עם קורבנות הפוליו. ניתן לומר כי מגפת הפוליו היוותה כנקודת מפנה בהיסטוריה של פיזיותרפיה.

לאחר מגפת הפוליו מקצוע הפיזיותרפיה ירד בחשיבותו באופן יחסי. הטיפולים המוצעים היו בעיקר טיפולי עיסוי למיניהם, פעילות גופנית ומתיחות. בשנת 1950, מניפולציות בתחום הכירופרקטיקה נכנסו לתמונה והפכו לדבר נפוץ בבריטניה באופן יחסי.

בתקופה שלאחר מכן, הפיזיותרפיה התפשטה גם לזירות נוספות בתחום הטיפול וניתן היה למצוא פיזיותרפיסטים רבים אשר עובדים במרפאות, באופן פרטי, בבתי אבות ובבתי ספר. באותו זמן התעצבה בנוסף לכך המומחיות באורתופדיה.

בנוסף, ניתן היה לראות כי הפדרציה הבינלאומית של אורתופדיה אשר נקראה "תרפיה באורתופדיה מניפולטיבית" החלה לתת את אותותיה ולהשפיע על המקצוע.

ניתן לומר כי מקצוע הפיזיותרפיה התפתח עם השנים לכדי שיטות טיפול רבות שונות ומגוונות. הפיזיותרפיה היום היא מקצוע מאוד מכובד אשר דורש הסמכה הכוללת תואר אקדמי, השתלמויות וחברות באיגוד הפיזיותרפיסטים. כמו כן, הפיזיותרפיה מחשבת למקצוע נחשב ורציני אשר מוקצים לו תקציבי מחקר גדולים וזורמים.

לקבלת ייעוץ טלפוני חינם לחץ על צור קשר

על מידע נוסף בנושא הפיזיותרפיה, ניתן לקרוא במאמרים הבאים:

פיזיותרפיה וטיפולים משלימים

עלויות טיפולי פיזיותרפיה והשתתפות חברות הביטוח וקופות החולים

מה זה פיזיותרפיה ולמה זה טוב