פיזיותרפיה: אבחון, טיפול ומניעה

פיזיו-תרפיה פרושה ריפוי הגוף. תחת השם הפשוט הזה מסתתר העיקרון היסודי של פיזיותרפיה לסוגיה : הפיזיותרפיה היא כלי עזר התומך ביכולות הטבעיות של הגוף לרפא את עצמו. בהתאם גם שיטות הטיפול בפיזיותרפיה אינן פולשניות או כירורגיות אלא מתבססות על תרגולים, מניפולציות ועיסויים. רוב רובה של עבודת הפיזיותרפיסט מבוססת של עבודה פיזית ידנית, כשבשנים האחרונות הוכנסו לשימוש נרחב גם מספר מכשירים תומכים (מכשירי אולטרסאונד וגירוי חשמלית, למשל).

אבחון פיזיותרפי

במקרים רבים פיזיותרפיה היא חלק ממכלול של אנשי מקצועות רפואיים ופרא רפואיים שנועדו לשפר את רווחת המטופל במקביל, אך יחד עם זאת לפיזיותרפיה כלי אבחון עצמאיים המאפשרים פעמים רבות אבחון מדויק של מקור הבעיה שהביאה אדם לטיפול פיזיותרפיה. ישנם תחומי התמחות רביםפיזיותרפיה וכל אחד מהם מצוייד בכלי אבחון שונים. המרכיב הראשון באבחון פיזיותרפיה מתמקד בתלונות המטופל – בחוויה האישית שלו של הכאב או הבעיה. בירור מעמיק של התלונה, על הבטיה השונים מאפשר לפיזיותרפיה לדעת הרבה על הסיבות לבעיה ולהתאים לה טיפול מתאים. השלב השני באבחון יכלול סדרה של בדיקות גופניות סביב איזור התלונה. בין היתר יוכל הפיזיותרפיסט לראות למשל איזה סוג של עיוות נוצר בתנועת יד בעקבות שבר או תאונה ולבנות תוכנית שיקומית שתחזיר אותה לתפקוד נורמטיבי.

טיפול בפיזיותרפיה

הפיזיותרפיה עוסקת בתחומים רבים: מליווי התפתחותי של תינוקות, דרך שיקום נפגעי גוף ומח, פתרון בעיות במערכת שיווי המשקל, אותופדייה ועד לפיזיותרפיה בשירות הספורט. את הפיזיותרפיה ניתן לפגוש, אם כן, במגוון רחב של מוסדות רפואיים: בבתי חולים, מוסדות שיקומיים, מכונים להתפתחות הילד, מרפאות נשים, אגודות ספורט וגם במרפאות פרטיות ובקופות החולים – שם ניתן לקבל טיפול פיזיותרפיה גם עבור בעיות 'שגרתיות' כמו כאבי גב (גם בעקבות פריצת דיסק), ברכיים, צוואר, שחזור פעולת מפרקים לאחר נקע או פציעה , כאבי שרירים, מתיחות ברצועה הצולבת ברגל ועוד. הפיזיותרפיה, בעזרת תרגילי גופניים שונים או עיסויים עמוקים יכולה לסייע בהחלמה של איזור פגוע, בשיקום שתפקודו נפגע בעקבות מחלה או פציעה ולפעמים היא מאפשרת למידה מוחית חדשה שתיצר תפקוד מפצה או משלים על מנגנון שנפגע באופן בלתי הפיך.

שימוש בפיזיותרפיה למניעת פציעות ושמירה על הגוף

השימוש בפיזיותרפיה למניעת פציעות ופגיעות אחרות רלוונטי לתחומי התמחות מגוונים בענף, אך בולט במיוחד בפיזיותרפיה המתמחה ברפואת ספורט. ספורטאים נמצאים בקבוצת סיכון לפציעות גופניות משום שהם מאמצים את הגוף בפעילות אינטנסיבית ופעמים רבות מתקרבים לקצה גבולות היכולת שלו. עבודת פיזיותרפיה חשובה לבניית תכנית אימונים בריאה ומאוזנת ולמתן עיסויים ותרגולים שונים בין אימונים ופעילויות ספורטיביות שמאפשרות שיקום ותחזוקה של מערכות הגוף הנמצאות בלחץ פעילות יוצא דופן.

לקריאת עוד מאמרים בנוגע לפיזיותרפיה היכנסו לדפים הבאים:

פיזיותרפיה מערבית איננה טיפול הוליסטי

כמה עולה טיפול פיזיותרפיה

מי צריך פיזיותרפיה