פיזיותרפיה – רקע כללי

פיזיותרפיה היא מקצוע פרא רפואי, או תומך רפואה שמטרתו אבחון, מניעה ושיקום של בעיות גופניות שונות, בעיקר במערכת התנועה. מדובר בענף עיסוק מדעי המתבסס על ידע וניסיון שנצבר על גוף האדם ועל גישה המסייעת לגוף לחזור לתפקוד תקין באמצעות תרגילים ומניפולציות שונות שיעודדו ויכוונו את יכולות השיקום הטבעיות שלו.

פיזיותרפיסט יכול לעבוד כחלק מצוות רב מקצועי בבית חולים, בבתי חולים שיקומיים, במכון לפיזיותרפיה שמקבל מטופלים באופן פרטי או בקופות החולים, בבתי אבות, במועדוני ספורט וכדומה. הפיזיותרפיסט יכול ללמוד ולעסוק בפיזיותרפיה שמתמחה במספר ענפי רפואה: אורתופדיה – טיפול בבעיות שלד – שריר, כלומר בעיקר במגבלות תנועה של הגפיים (הליכה, ישיבה, אחיזת יד וכדומה) שנגרמו כתוצאה מתאונה, חבלה גופנית או פגיעה דומה. נוירולוגיה – טיפול בבעיות המערבות כשל עצבי, כתוצאה מפגיעה במערכת העצבים בגלל מחלה, פגיעת ראש, אירוע מוחי ועוד.

שיקום נשימתי – טיפול בליקויים במערכת הנשימה הנובעים בין היתר מ- C.F (סיסטיק פיברוזיס) ואסטמה קשה.

טיפול התפתחותי – בילדים שסובלים מעיכוב בהתפתחות המוטורי או בהתפתחות אחרת או מהתפתחות לא תקינה.

שיקום אורוגניטלי – טיפול בבעיות הקשורות במערכת השתן הרביה, לדוגמא צניחת רחם, דליפת שתן ווגיניזמוס אצל נשים, בריחת שתן ובעיות שופכה אצל גברים.שיקום לב – טיפול בחולי ומנותחי לב שזקוקים לתוכנית אימון מותאמת לבנייה מחודשת של יכולת התנועה.

שיקום יציבתי – עבור ילדים, בני נוער ומבוגרים הסובלים מעקמת ובעיות יציבה אחרות. רפואת ספורט – פיזיותרפיה הממוקדת בעיקר באורתופדיה של הספורטאי ותומכת במי שאורח חייו כרוך בפעילות גופנית אינטנסיבית ופגיעות לפציעות בגללה.

פיזיותרפיה התחילה להתפתח בסוף המאה ה-19 וקיבלה תנופה בעקבות המלחמות הגדולות של המאה ה-20 כשנולד הצורך לשקם פצועים רבים ולהחזירם למסלול חיים תקין. הפיזיותרפיה לא כוללת פעולות חודרניות אלא תהליכים טבעיים המתבססים, כאמור, על היכולת הטבעית של הגוף לרפא את עצמו בסיוע תרגילים, מניפולציות ומוביליזציות, חיזוק השרירים והעצמות. הפיזיותרפיסט במכון לפיזיותרפיה יודע לאבחן בעיות הדורשות פיזיותרפיה ולתרגל את המטופל בשיקום היכולות שנפגעו או הפגת הכאב ולהציע שינויים באורח החיים, ביציבה ובדרכי האימון הגופני שישמרו על הגוף בריא, חיוני וללא מגבלה וכאב לאורך זמן.

במקרים רבים פיזיותרפיסט יכול לתת מענה גם לבעיות גופניות מעיקות שלא נמצא להם פתרון אצל רופא, בצילום רנטגן או C.Tומקשה על חיי המטופל – כמו כאבי ראש וסחרחורות, כאבי כתף וגב וכאבי פרקים.

לקריאת מאמרים נוספים על פיזיותרפיה היכנסו ל:

פיזיותרפיה דרך כללית מושלם

לאיזה מפרקים בגוף עוזרת הפיזיותרפיה

אבחון וטיפול פיזיותרפיה