למה צריך פיזיותרפיה?

במה מטפלת פיזיותרפיה

תחת המושג פיזיותרפיה נמצאות מספר פרקטיקות אשר עוסקות בריפוי גוף. העיסוק העיקרי של פיזיותרפיה הוא אבחון וריפוי של בעיות הקשורות בתנועת גוף ופיזיותרפיסטים הם מומחים בתחום. מטרתם היא לגרום לשיפור יכולות תפקודיות ומנסה לטפל בבעיות שונות שנגרמות עקב מחלה או טראומה. בעיות אל היכולות להיות בעיות עצב, בעיות שריר, רצועה, גיד, דיסק ועוד מיני רקמות רכות אחרות או בעיות ברקמות הקשות כגון עצם, סחוס. לרוב פונים לפיזיותרפיה אנשים הסובלים מכאבי גב (למשל לאחר פריצת דיסק), אנשים שעברו תאונה, או פציעה, אנשים לאחר ניתוחים (למשל ניתוחי כתף), אנשים הסובלים מכאבי שרירים או סבלו מפגיעה במפרקים (דוגמת נקע).

פיזיותרפיה עוסקת הרבה בשיקום אחרי פציעות וטראומות (בעיקר אצל ספורטאים) ובטיפולים התפתחותיים. הטיפול מתחיל באבחון מקיף של הבעיה וניסיון איתרו מדויק ככל האפשר של הנקודות בגוף אשר מהוות את מוקד הבעיה. מכאן מתחיל תהליך (לפעמים ממושך יותר ולפעמים פחות) של טיפולים מנואליים [ידניים] טיפולי אלקטרו – תרפיה כגון אולטראסאונד, גירויים חשמליים, תרגילים שונים וכו'. שלב האבחון והבדיקה הראשוני נועדו לעזור לפיזיותרפיסט לקבוע את המגבלות הגופניות של המטופל על מנת להתאים לו את הטיפול הדרוש. אבחון מקצועי ומדויק יאפשר לפתח תכנית יעילה ביותר עבור המטופל אשר תוביל לשיקום מקסימלי.

שיטות הטיפול של פיזיותרפיה הן שונות ומגוונות וכוללות בנוסף לתרגילי מתיחות רגילים, גם תרגילים בסיוע אביזרים, תרגילי כוח וסיבולת, פרקטיקות של לחיצות על נקודות טריגר בגוף ומניפולציות ומוביליזציות , אלקטרו-תרפיה, ושימוש במכשירים ושיטות טכנולוגיים חדישים (שימוש גובר והולך בטיפולים בעזרת גלי הלם). קיימות תורות מדעיות שלמות אשר מחלקות את הפיזיותרפיה לתת תחומים שונים כמו אורתופדיה (טיפול במערכת השלד והתנועה), נוירולוגיה (טיפול בבעיות עצביות) ושיקומים מסוגים שונים (שיקום נשימתי, שיקום יציבתי, שיקום לאחר בעיות לב ועוד).

חשוב לציין כי טיפול פיזיותרפי הינו תהליך ולרוב נמשך גם לאחר שהסתיימו המפגשים עם הפיזיותרפיסט. לרוב תקבלו תרגילים הביתה וטיפים ועצות לשמירה על כל מה שהושג במהלך הטיפול. פרקטיקת הפיזיותרפיה הוכיחה את עצמה במשך שנים כשיטה יעילה ביותר לשיפור תפקוד תנועתי ולטיפול בסוגי כאבים שונים הנגרמים כתוצאה מליקויים ברקמות הרכות והקשות כגון: עצב, עצם, או שריר. שיטות פיזיותרפיות מתפתחות מדי שנה ועושות שימוש בטכנולוגיות ומחקרים עדכניים על מנת לשפר את שיטות הטיפול ולהביא לתוצאות הטובות ביותר בשיקום. חשוב להגיע למכון אשר מעסיק פיזיותרפיסטים מוסמכים מטעם משרד הבריאות, מומחים מיומנים בשיטות פיזיותרפיה השונות אשר עוסקים בתחום ומכירים את כלל שיטות הטיפול.

לקריאת מאמרים נוספים בתחום הפיזיותרפיה היכנסו ל:

ההיסטוריה של הפיזיותרפיה המערבית

מי אנחנו מכון לפיזיותרפיה מאיר אפל

פיזיותרפיה האבחון הטיפול והמניעה