סחרחורת, ירידת שיווי משקל ומיקוד ראיה בגיל השלישי

הופעת סחרחורת ופגיעה בשיווי המשקל במהלך גיל שלישי

במהלך שנות העבודה הרבות משנת 1981, בתפקיד פיזיותרפיסט יצא לי לטפל בבני האוכלוסיה הבוגרת במסגרות הדיור המוגן מועדונים לגמלאים במכוניפיזיותרפיה של קופת חולים, בנוסף לכך פונים לטיפול במרפאתי על רקע נפילות מלוות בשברים בעצם היירך, ושברים בעצמות הכתף במפרקי שורש כף יד וכן בנקעים בקרסול.

במהלך תישאול המטופל מצטיירת תמונה שכולל סיפור עם מכנה משותף לכל המבוגרים שמתאר סחרחורת פתאומית מעורבת בתחושת איבוד שיווי משקל, מעידה ואז נפילה.

האנטומיה והפיזיולוגיה של המערכת הוסטיבולארית שאחראית על שיווי משקל

המערכת הוסטיבולארית שאחראית על שמירה על שיווי משקל ומניעת היווצרות סחרחורת ממוקמת באוזןהפנימית ובה קיימים מבנים שמכילים שערות צפופות וקצרות שעל קצבותן נמצאת שכבה דקה של שעווה סמיכה ודביקה ועליה מודבקים אלפי גבישי קריסטלים. כתוצאה מהזדקנות המערכת הזו נחלשת יכולת הדבקות השעווה ועקב כך עלולים הקריסטלים להתנתק ממקומם ולנוע בחלל נוזל התעלות החצי עגולות שבונות את המערכת. תנועה פתאומית ולא מבוקרת מערערת את יכולת התגובה של מערכת וסטיבולארית ולכן סחרחורת ואבוד שיווי משקל עלולים להגדיל את הסיכון במעידה ובנפילה שתגרום לחבלות, פריקות, נקעים ושברים.

כיצד נאבחן ליקויים במערכת האחראית על שיווי משקל באוכלוסיית הגיל השלישי                                                

אבחון תפקודה של המערכת הווסטיבולארית שאחראית בין הייתר גם על שמירה על שיווי המשקל ושמיקמה באוזן נותנת בידנו את הכלים המקצועיים לאתר ירידה ופגיעה ביכולות תפקוד המערכת הוסטיבולארית. תהליך הבדיקה פשוט לא כואב וללא אמצעים חודרניים יתבצע על ידי פיזיותרפיסט מוסמך מטם משרד הבריאות מומחה לשיקום וסטיבולארי. בביצוע הבדיקות יבקש הפיזיותרפיסט מהמטופל לבצע תנועות מסויימות בכמה תנוחות יציבה, במקצבים, במהירויות שונות וזאת תוך שימוש בגפיים בבסיסי עמידה שונים יציבים צרים ורחבים ובמנח גוף משתנה. בבדיקה יתייחס פיזיותרפיסט ויאבחן מי מבין התנועות גורמת לנבדק תחושות סחרחורת מלווה באיבוד שיווי המשקל.

טיפול לתופעות איבוד שיווי משקל לגיל השלישי

התאמת הטיפול במקרים של איבוד שיווי משקל יכלול תרגול והדרכה לצורך שיפור יכולות המערכת הוסטיבולארית וזאת ע"י תרגילים פשוטים ליישום שהמטופל יתבקש לבצע בזמנו החופשי בבית. התרגילים אינם מעייפים ואינם גורמים להגברת הדופק ולעליה בפעילות הלב והריאות כך שהן אינם מסכנים את בריאותו של האדם המבוגר שעשוי לסבול מבעיות קרדיאליות.
בבדיקה יתייחס הפיזיותרפיסט גם ליציבות הקרסוליים כי מעידה קלה ברחוב עקב בליטה במשטח מדרכות הרחוב העקומות או כל סוג מכשול פשוט אחר עלולה לגרום לנקיעת הקרסול ובעקבותיו גם לאיבוד יציבות ולנפילה. ברצועות שמייצבות את הקרסוליים נימצאים מבנים קטנטנים אשר קשורים למערכת תחושה עמוקה שתפקידה להעביר תשדורות קבועות למוח באיזו תנוחה נמצאים הקרסוליים בפרט וייתר מפרקי גופנו בכלל באופן ייחסי למשטחים שעליהם אנו עומדים, התשדורת בעלת חשיבות גבוהה ומטרתה לאפשר למערכת העצבים ליצור במהירות מיידית תגובה לגוף [צריך להתכונן לקראת המעידה ומניעת איבוד שיווי המשקל]. ככל שהוראה זו תהיה מהירה כך תושג גובה מיידית שתמנע נפילה. המטופל יודרך לביצוע לתרגילים מניעתיים לחיזוק קבוצת שרירי השוק וכף הרגל שאחראים ליציבותם של הקרסוליים.

לקריאת מאמרים נוספים בקשר לסחרחורת היכנסו לדפים:

מה עושים לאחר הטיפול והאם אני אוכל לנהוג אחר כך

מה זה Benign Paroxysmal Positional Vertigo