טיפול בסחרחורת, איבוד שיווי משקל

טיפולי פיזיותרפיה בסחרחורת

סחרחורת, איבוד שיווי משקל וקושי במיקוד ראיה

סחרחורת והתופעות הקשות שנגרמות עקב גירוי ושינוי במערכת הוסטיבולרית שממוקמת באוזן הפנימית עלולות לפגוע בכל הגילאים ללא קשר למבנה הגוף המין או הגיל. בעזרת שיקום וסטיבולארי שנעשה ע"י פיזיותרפיסט שהוכשר לביצוע שיקום זה ניתן להקל ולפתור את הבעיות שקשורות בליקויים של המערכת הוסטיבולרית ושבאות לידי ביטוי ב: בעיית סחרחורת סיבובית ,סחרחורת מסוג ורטיגו (vertigo), בעיה בשיווי משקל ובעיה במיקוד ראיה. לתופעות אלו מתווספות גם תלונות של בחילה, הקאה, כבדות בראש ואף טשטושי ראיה.                                              

אבחון סחרחורת

כדי לאבחן סחרחורת ישאל תחילה הפיזיותרפיסט את המטופל מספר רב של שאלות שבעזרתם יוכל לבנות לעצמו תמונה מדויקת של התופעה, תלונותיו של המטופל ידגימו ירידה קשה בתפקודם היום יומיים של המטופל אף ברמות של קושי בהתגלגלות במיטה, סחרחורת במהלך שינוי תנוחה משכיבה לקימה, סחרחורת ובחילה בזמן כפיפה למטה לשרוך את הנעליים ועד למצב של קושי בחפיפת השער וסחרחורת כאשר הראש נוטה אחורנית. לפעמים נדמה למטופל שהשאלות אינן קשורות לבעיית סחרחורת אולם דיוק בתשובות מבטיח את הצלחת האבחון ובהמשך קביעת סוג הטיפול הנדרש.

כדי לזהות קלינית את מקור הסחרחורת, יבצע הפיזיותרפיסט מספר בדיקות קליניות שמטרתן לגרות את המערכת הוסטיבולרית וליצור תגובות שמאפיינות את תלונותיו של המטופל בכדי לזהות את הבעיה ומיקומה., האם מדובר באחת מהתעלות החצי עגולות, האם זו התעלה הקדמית האחורית או האופקית, האם מדובר באוזן ימין או באוזן שמאל ואולי מדובר במבנים הנוספים של המערכת הוסטיבולרית.

הבדיקות לזיהוי בעיות בתעלות החצי עגולות נוצרו במטרה לאתר תנועה חופשית של קריסטלים שהתנתקו בתוך המערכת, בכדי לאתר בעיה בתעלות האחוריות או הקדמיות נבצע בדיקה מכוונת מסוג HALLPIKE DIX, לשם זיהוי בעיה בתעלה האופקית תתבצע ע"י בדיקה מסוג ROLLING TEST.

בכל שאלה הקשורה לסחרחורת אל תהססו ופנו אלינו בקישור: צור קשר

סחרחורת – שיטת הטיפול

במידה והבדיקות יזהו גירוי באחת מהתעלות החצי עגולות תותאם טכניקה סוג עדינה וממוקדת מסוג MODIFIED EPLEY'S MANUVER שתפקידה להחזיר את הקריסטלים למקומם. בתום ביצוע הטכניקה יינתנו הוראות קפדניות למשך חמשת הימים הקרובים שמתפקידם למנוע את התנתקות הקריסטלים ממקומם.

הבדיקה והטכניקות של טיפול בסחרחורת, איבוד שיווי משקל וקושי במיקוד ראיה הינן חיצוניות, עדינות לא כואבות ואינן מלוות בטיפול חודרני או תרופתי. במידה והבדיקות החוזרות לאחר שלב הטיפול הראשוני יצביעו על כך שהקריסטלים חזרו למקומם, אך המערכת איבדה את יכולתה ועדיין קיים קושי בשיווי משקל או בייצוב מבט ידריך הפיזיותרפיסט את המטופל במספר תרגילים פשוטים וקלים שיבצע לבד בביתו ושמטרתם לשפר את יכולות המערכת הן בקיבוע המבט הן ביציבות בעמידה בהליכה והן בשיפור יכולת הניידות במרחב.

התברר שהטיפולים התרופתיים לסחרחורת מטפלים, אך ורק בסימנים ובסימפטומים, יוצרים תחושת הקלה, אך לא פותרים את הבעיות והליקויים במערכת הווסטיבולרית.

כארבעים אחוז מהאוכלוסייה סובלים מסחרחורת. תופעות של סחרחורת נגרמות עקב מספר גורמים שהשכיח ביניהם הוא גירויי המערכת הוסטיבולרית שבאוזן. הופעת סחרחורת מסוג ורטיגו (vertigo) מקורה במרכז שיווי המשקל ושנמצא באוזן הפנימית.

סחרחורת והמערכת הוסטיבולרית        

סחרחורת קשורה במבנה מורכב שקרויה המערכת הוסטיבולרית ונמצאת באוזן. המערכת הוסטיבולרית מורכבת משלוש תעלות חצי עגולות שנמצאות בשלושה מישורים שונים ובתוכם קיים נוזל, התעלות החצי עגולות מתחברות לשני מבנים והנוזל נע באופן חופשי בתוך חלל התעלות ובמבנים הללו. בתוך המבנים קיימות שערות קצרות וצפופות ועליהן מודבקים קריסטלים קטנטנים. הלחץ של הנוזל בתוך התעלות החצי עגולות והמבנים מאוזן והלחץ בתוך התעלות מדויק אך עקב תנועה פתאומית של הצוואר לדוגמא חבלה בתאונת דרכים מסוג "צליפת שוט" או לחילופין וירוס שפוגע באזור מתנתקים קריסטלים אלו ונעים בתוך הנוזל ובכך הקריסטלים משנים את הלחץ בתוך הנוזל. תופעה זו גורמת לורטיגו שזוהי סחרחורת סיבובית שיכולה לתקוף בלי כל אזהרה או לחילופין כתוצאה מתנועה חדה של התכופפות קדימה או אחורה וסיבובים פתאומיים מצד לצד.

תופעות נוספות שקשורות בגירויה של המערכת הוסטיבולרית מתבטאות באי יציבות ואיבוד שיווי משקל וכן בקושי במיקוד ראיה בפרט באובייקטים שבתנועה.

ההבדל העיקרי בתחושות המתלונן במקרים של סחרחורת מסוג ורטיגו לבין סחרחורת רגילה מתבטא בכך שבורטיגו תחושת הסחרחורת הינה סיבובית והמתלונן מדווח שהחדר הסתובב סביבו במהירות פתאומית אך גופו לא זז מהמקום.

סחרחורת מסוג ורטיגו

להלן תיאורים וסימפטומים המאפיינים סחרחורת מסוג ורטיגו:

  1. התעוררתי באמצע הלילה פקחתי את עיניי ומבלי שזזתי במיטה הרגשתי שהחדר סובב סביבי
  2. בזמן הטית הראש אחורית בזמן החפיפה אצל הספר חשתי שהקירות מסתובבים סביבי
  3. כשהתכופפתי לשרוך את נעליי ואח"כ הרמתי את ראשי בפתאומיות אחורה הרגשתי שהחדר סובב סביבי.
  4. התעוררתי בבוקר וכשיצאתי מהמיטה בפתאומיות הרגשתי תופעה של סחרחורת קשה שהחדר הסתובב סביבי והרגשתי בחילה קשה שגרמה לי לרצות להקיא.
  5. כאשר אני מסתובב במיטה אני חש סחרחורת ובתחושה שהחדר מסתובב ולפעמים בנוסף גם בחילה.
  6. לאחרונה אני מרגיש חוסר יציבות בעמידה ובהליכה ואני נאחז בסובב אתי.
  7. בזמן הליכה בקניון בין אנשים רבים ובין שורות המוצרים אני חש סחרחורת ואי יציבות
  8. כשהרמתי את ראשי להסתכל על מבנה גבוה מאד חשתי סחרחורת סיבובית וחוסר יציבות.
  9. קשה לי להתמקד בראיית חפצים שנעים במהירות מולי.
  10. בזמן צפייה בסרט כל תנועה מהירה של אובייקטים על המסך גורמת לי לאיבוד הריכוז וההתמקדות בראיה.

הבדיקה וטכניקות הטיפול בסחרחורת, איבוד שיווי משקל וקושי במיקוד ראיה הינן חיצוניות, עדינות לא כואבות ואינן מלוות בטיפול חודרני או תרופתי. במידה והבדיקות החוזרות לאחר שלב הטיפול הראשוני יצביעו על כך שהקריסטלים חזרו למקומם, אך המערכת איבדה את יכולתה ועדיין קיים קושי בשיווי משקל או בייצוב מבט ידריך הפיזיותרפיסט את המטופל במספר תרגילים פשוטים וקלים שיבצע לבד בביתו ושמטרתם לשפר את יכולות המערכת הן בקיבוע המבט הן ביציבות בעמידה בהליכה והן בשיפור יכולת הניידות במרחב.

התברר שהטיפולים התרופתיים לסחרחורת מטפלים אך ורק בסימנים ובסימפטומים, יוצרים תחושת הקלה, אך לא פותרים את הבעיות והליקויים במערכת הוסטיבולרית.

אם אתם רוצים לקרוא עוד על סחרחורות היכנסו לקשורים הבאים:

מה עושים בפיזיותרפיה לפתור בעיות סחרחורת וורטיגו

איך נאבחן ורטיגו