טיפול בסחרחורת, איבוד שיווי משקל

טיפולי פיזיותרפיה בסחרחורת

סחרחורת, איבוד שיווי משקל וקושי במיקוד ראיה

סחרחורת והתופעות הקשות שנגרמות עקב גירוי ושינוי במערכת הוסטיבולרית שממוקמת באוזן הפנימית עלולות לפגוע בכל הגילאים ללא קשר למבנה הגוף המין או הגיל. בעזרת שיקום וסטיבולארי שנעשה ע"י פיזיותרפיסט שהוכשר לביצוע שיקום זה ניתן להקל ולפתור את הבעיות שקשורות בליקויים של המערכת הוסטיבולרית ושבאות לידי ביטוי ב: בעיית סחרחורת סיבובית ,סחרחורת מסוג ורטיגו (vertigo), בעיה בשיווי משקל ובעיה במיקוד ראיה. לתופעות אלו מתווספות גם תלונות של בחילה, הקאה, כבדות בראש ואף טשטושי ראיה.                                              

אבחון סחרחורת

כדי לאבחן סחרחורת ישאל תחילה הפיזיותרפיסט את המטופל מספר רב של שאלות שבעזרתם יוכל לבנות לעצמו תמונה מדויקת של התופעה, תלונותיו של המטופל ידגימו ירידה קשה בתפקודם היום יומיים של המטופל אף ברמות של קושי בהתגלגלות במיטה, סחרחורת במהלך שינוי תנוחה משכיבה לקימה, סחרחורת ובחילה בזמן כפיפה למטה לשרוך את הנעליים ועד למצב של קושי בחפיפת השער וסחרחורת כאשר הראש נוטה אחורנית. לפעמים נדמה למטופל שהשאלות אינן קשורות לבעיית סחרחורת אולם דיוק בתשובות מבטיח את הצלחת האבחון ובהמשך קביעת סוג הטיפול הנדרש.

כדי לזהות קלינית את מקור הסחרחורת, יבצע הפיזיותרפיסט מספר בדיקות קליניות שמטרתן לגרות את המערכת הוסטיבולרית וליצור תגובות שמאפיינות את תלונותיו של המטופל בכדי לזהות את הבעיה ומיקומה., האם מדובר באחת מהתעלות החצי עגולות, האם זו התעלה הקדמית האחורית או האופקית, האם מדובר באוזן ימין או באוזן שמאל ואולי מדובר במבנים הנוספים של המערכת הוסטיבולרית.

הבדיקות לזיהוי בעיות בתעלות החצי עגולות נוצרו במטרה לאתר תנועה חופשית של קריסטלים שהתנתקו בתוך המערכת, בכדי לאתר בעיה בתעלות האחוריות או הקדמיות נבצע בדיקה מכוונת מסוג HALLPIKE DIX, לשם זיהוי בעיה בתעלה האופקית תתבצע ע"י בדיקה מסוג ROLLING TEST.

סחרחורת – שיטת הטיפול

במידה והבדיקות יזהו גירוי באחת מהתעלות החצי עגולות תותאם טכניקה סוג עדינה וממוקדת מסוג MODIFIED EPLEY'S MANUVER שתפקידה להחזיר את הקריסטלים למקומם. בתום ביצוע הטכניקה יינתנו הוראות קפדניות למשך חמשת הימים הקרובים שמתפקידם למנוע את התנתקות הקריסטלים ממקומם.

הבדיקה והטכניקות של טיפול בסחרחורת, איבוד שיווי משקל וקושי במיקוד ראיה הינן חיצוניות, עדינות לא כואבות ואינן מלוות בטיפול חודרני או תרופתי. במידה והבדיקות החוזרות לאחר שלב הטיפול הראשוני יצביעו על כך שהקריסטלים חזרו למקומם, אך המערכת איבדה את יכולתה ועדיין קיים קושי בשיווי משקל או בייצוב מבט ידריך הפיזיותרפיסט את המטופל במספר תרגילים פשוטים וקלים שיבצע לבד בביתו ושמטרתם לשפר את יכולות המערכת הן בקיבוע המבט הן ביציבות בעמידה בהליכה והן בשיפור יכולת הניידות במרחב.

התברר שהטיפולים התרופתיים לסחרחורת מטפלים, אך ורק בסימנים ובסימפטומים, יוצרים תחושת הקלה, אך לא פותרים את הבעיות והליקויים במערכת הווסטיבולרית.

אם אתם רוצים לקרוא עוד על סחרחורות היכנסו לקשורים הבאים:

איך קורה שיש סחרחורת סיבובית

מה עושים בפיזיותרפיה לפתור בעיות סחרחורת וורטיגו

איך נאבחן ורטיגו