איך משחררים צוואר תפוס?

כאבי צוואר מסוגלים להגביל ולפגוע באיכות החיים שלנו. מצב שבו הצוואר תקוע והשרירים תפוסים עלול לגרום לנו לאי יכולת לסובב את הראש לצדדים, אי יכולת להרים את הראש ולהביט למעלה. אי יכולת לשחרר את השכמות התקועות. לפעמים הגירוי העצבי יגרום גם לתחושת כאילו שתקוע מסמר בשכמה ואף למצב שבו מופיעה תחושת נימול, הרדמות ושריפה בכף היד. אילו הן תופעות שקשורות בלחץ על גורם עצבי בחוליות הצוואר. במקרים כאילו ניתן להיעזר בטיפולי פיזיותרפיה שיבוצעו על ידי פיזיותרפיסט מוסמך בעל התמחות בטיפול בעמוד השדרה.

תופעות של כאבי צוואר, בלט דיסק צווארי, נוקשות והגבלת תנועה של חוליות הצוואר מגיבות נהדר לטיפול פיזיותרפיה שישלב טכניקות טיפול ידניות, טיפול במכשור אלקטרו תרפיה והתאמת תרגילים אישיים בהתאמה אישית ספציפית לליקוי שלך.

                              
לא פעם התעוררת בבוקר עם צוואר תפוס, הכאב מקומי בצוואר יכול להיות בצד אחד או בשני הצדדים ויכול גם להקרין לשכמה הימנית או השמאלית או אף לשתיהן. כאשר מנסים להזיז את הצוואר חשים כאב חד, נוקשות והגבלת תנועה ומרגישים שהראש והצוואר נעים לצד אחת ומעיין בריחה מהאזור הכאוב.

תופעה זו עלולה להיגרם עקב שינה על כרית שהחליקה הצידה ועקב כך הראש כאילו נפל הצידה, או עקב רוח מהמזגן או מהמאוורר שפגעו ישירות בצוואר. הסיבה לתופעה הינה נעילת אחד מהמפרקים הקטנטנים הבין חולייתים בצד ימין או בצד שמאל ועקב כך התגובה המשנית היא נוקשות, כאב ותגובה הגנתית של הגוף בצורת התכווצות שרירי הצוואר בכדי למנוע נזק נוסף. תגובת הגנה זו נקראת בלועזית בשם protective muscle spasm כלומר עווית שריר הגנתית.


כיצד נשחרר את הצוואר ולא נסב יותר נזק?

 והתשובה היא לא לחמם כי בכך נפגע במנגנון ההגנה החשוב כל כך שיש לנו. אלא להתחיל להניע את הצוואר בעדינות ובזהירות להיכנס טיפה אחר טיפה לטווח הכאוב מתוך כוונה לשפר את טווח התנועה הספונטני.

כאשר הצוואר תפוס ניתן להיעזר במספר תרגילים צווארים כפי שמופיעים בסרטון הבא: 

   לחצו כאן להשארת פרטים


מה לעשות באם לא הצלחתם לשחרר באופן עצמאי:

במקרה זה שההפעלה העצמית לא שיפרה תזדקקו לטיפול פיזיותרפיה ע"י פיזיותרפיסט מוסמך ע"י משרד הבריאות שיבצע הפעלה פאסיבית ע"י מוביליזציות עדינות לפי שיטת מייטלנד ובדרך זו ישוחרר המפרק הנעול, בנוסף לכך שימוש בטיפול אלקטרו תרפיה מסוג אולטרה סאונד שיעזור בספיגת הבצקת ובהגברת מחזור הדם הנקודתי לאזור.


המאמר נכתב על ידי:
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בכאבי צוואר ובבלט דיסק צווארי היכנסו לקישורים הבא:
האם קיים קשר בין הצוואר לבין הופעת הסחרחורות
טיפול פיזיותרפיה בצליפת שוט בצוואר
מה הקשר בין כאבי צוואר לכאבי ראש ומה הטיפול לפתרון הבעיה