איך משחררים צוואר תפוס?

כאבי צוואר עלולים להגביל ולפגוע באיכות החיים שלנו. מצב שבו הצוואר תקוע והשרירים תפוסים עלול לגרום לנו לאי יכולת לסובב את הראש לצדדים, אי יכולת להרים את הראש ולהביט למעלה. אי יכולת לשחרר את השכמות התקועות. לפעמים הגירוי העצבי יגרום גם לתחושת כאילו שתקוע מסמר בשכמה ואף למצב שבו מופיעה תחושת נימול, הרדמות ושריפה בכף היד. אילו הן תופעות שקשורות בלחץ על גורם עצבי בחוליות הצוואר. במקרים כאילו ניתן להיעזר בטיפולי פיזיותרפיה שיבוצעו על ידי פיזיותרפיסט מוסמך בעל התמחות בטיפול בעמוד השדרה.
 
תופעות של כאבי צוואר, בלט דיסק צווארי, נוקשות והגבלת תנועה של חוליות הצוואר מגיבות נהדר לטיפול פיזיותרפיה שישלב טכניקות טיפול ידניות, טיפול במכשור אלקטרו תרפיה והתאמת תרגילים אישיים בהתאמה אישית ספציפית לליקוי שלך.

                           

לא פעם התעוררת בבוקר עם צוואר תפוס, הכאב מקומי בצוואר יכול להיות בצד אחד או בשני הצדדים ויכול גם להקרין לשכמה הימנית או השמאלית או אף לשתיהן. כאשר מנסים להזיז את הצוואר חשים כאב חד, נוקשות והגבלת תנועה ומרגישים שהראש והצוואר נעים לצד אחת ומעיין בריחה מהאזור הכאוב.
 
תופעה זו עלולה להיגרם עקב שינה על כרית שהחליקה הצידה ועקב כך הראש כאילו נפל הצידה, או עקב רוח מהמזגן או מהמאוורר שפגעו ישירות בצוואר. הסיבה לתופעה הינה נעילת אחד מהמפרקים הקטנטנים הבין חולייתים בצד ימין או בצד שמאל ועקב כך התגובה המשנית היא נוקשות, כאב ותגובה הגנתית של הגוף בצורת התכווצות שרירי הצוואר בכדי למנוע נזק נוסף. תגובת הגנה זו נקראת בלועזית בשם protective muscle spasm כלומר עווית שריר הגנתית.

מה הם המבנים האנטומיים הקשורים להופעת צוואר תפוס

עמוד השדרה הצווארי הוא מבנה מסובך ומורכב מאד. הצוואר בנוי משבע חוליות צוואר ובשמם המקצועי CERVICAL VERTEBRE חוליות הצוואר מסומנות באות האנגלית C וממוספרות כ- C1, C2, C3, C4, C5, C6, C7. כל חוליה יושבת על זו שמתחתיה וביניהם נמצאים מפרקים קטנטנים ובשמם הלועזי FASCET JOINTS שהם מפרקי החלקה ולא מפרקים ציריים כלומר כל מפרק מחליק טיפונת על המפרק שמתחתיו וככה נוצרת התנועה המורכבת שכוללת הטיה קדימה, הטיה אחורה, סיבוב ימינה, סיבוב שמאלה, הטיה לימין, הטיה לשמאל. עמוד השדרה הצווארי מיוצב על ידי מערכת ענפה ומסיבית של שרירים שנקראים צוואר ותפקידם להניע את הראש והצוואר לכל הכיוונים הללו, בנוסף תפקיד השרירים לייצב את חוליות הצוואר ובכך למנוע תנועה לא מבוקרת ושמירה על יציבות חוליות הצוואר. אחד המבנים החשובים בעמוד השדרה הן הדיסקים הבין חולייתים ובשמם הלועזי cervical dISC תפקיד הדיס ליצור מרווח בין החוליות בכדי לאפשר לעצבים לצאת מתוך תעלת עמוד השדרה לשני צידי הצוואר בדרכם אל הידיים.

כיצד נשחרר את הצוואר ולא נסב יותר נזק?

 והתשובה היא לא לחמם כי בכך נפגע במנגנון ההגנה החשוב כל כך שיש לנו. אלא להתחיל להניע את הצוואר בעדינות ובזהירות להיכנס טיפה אחר טיפה לטווח הכאוב מתוך כוונה לשפר את טווח התנועה הספונטני.

קיימות דרכים שונות לשחרור עצמי של הצוואר, הדרך המקובלת היא לא להזיז את הצוואר מאחר ובכך נגרמים כאבים חזקים יותר, אך ההמלצה היא דווקא להניע את הצוואר בטווח החופשי מכאב בכדי לא לאבד את טווח התנועה שעדין לא הלך לאיבוד. שיטה נוספת היא לייצב את חוליות הצוואר באמצעות צווארון ספוגי, צווארון מתנפח, צווארון נוקשה שימנע תנועות נוספות.

שימוש במשחות ובתרסיסים לשיכוך כאבים כגון בן גאי, משחת וולטרן אמולג'ל, ספרי רדיאן, משחות ותרסיסים מסוג ארניקה. כל אילו עשויים להקל ולשחרר במקצת את הנוקשות ואת הספאסם של שרירי הצוואר.כאשר הצוואר תפוס ניתן להיעזר במספר תרגילים צווארים כפי שמופיעים בסרטון הבא: 

   לחצו כאן להשארת פרטים


מה לעשות באם לא הצלחתם לשחרר באופן עצמאי:

במקרה זה שההפעלה העצמית לא שיפרה תזדקקו לטיפול פיזיותרפיה ע"י פיזיותרפיסט מוסמך שקיבל הסמכתו מטעם משרד הבריאות.
בהגיעך למרפאת הפיזיותרפיה שלנו תחילה תיפגש עם פיזיותרפיסט מוסמך שיבצע אבחנה יסודית שתכלול תשאול, בדיקה פיזיקלית, והתאמת הטיפול המתאים לבעייתך.

מגוון הטיפולים שעומדים לרשותינו הם: הפעלה ידנית מנואלית פאסיבית ע"י מוביליזציות עדינות לפי שיטת מייטלנד, שילוב מכשור אלקטרו תרפי חדשני כגון גלי הלם, אולטרה סאונד, גירויים חשמליים מגוונים. בננוסף לכך יכלול הטיפול הידני טכניקות ידניות מסוג DEEP FRICTION MASSAGE לשרירים העמוקים שתמצא בהם הידבקות ברקמות העמוקות. כמו כן טכניקות עיסוי לשרירים השטחיים מסוג DEEP MUSCLE ROLLING.  בדרך זו ישוחרר המפרק הנעול השריר המכווץ והפצייה העמוקה.  השימוש בטיפול אלקטרו תרפיה מסוג אולטרה סאונד וגלי הלם צריך להשלים את הטיפול המנואלי והתוצאה תהיה בספיגת הבצקת ובהגברת מחזור הדם הנקודתי לאזור.

כיצד תוכלו למנוע הופעת צוואר התפוס בעתיד?

הדרך הנכונה להימנע מהצוואר תפוס היא בשמירה על גמישות מפרקי עמוד השדרה הצווארי, הגמשת חגורת הכתפיים, שמירה על אורך מקסימאלי של שרירי הצוואר, ושינה בלילה על כרית מתאימה לכם. לפני כל אימון תקפידו על הארכת השרירים ומבלי ליצור מתיחה פתאומית ופוגעת בסיבי השרירים.

בזמן עבודה מול מחשב, הקפידו לבצע הפסקה של 3 דקות יזומה כל 40 דקות ובמהלך ההפסקה תבצעו תנועות חופשיות לשמירה על גמישות הצוואר וחגורת הכתפיים מבלי לחוש כאב או מתיחה פתאומית.

בזמן טיסה לדוגמה, הקפידו לתמוך בצוואר עם כרית מתאימה שתייצב ותשמור על הקשת האחורית של הצוואר, כאשר אתם ישנים במהלך הטיסה תקבעו את הצוואר עם צידי המשענת הגמישים ובנוסף לך הכרית שלא תזוז ולא תחליק.

בבית תקפידו לישון עם כרית אחת לפחות שתיתן תמיכה וכיפוף קל של הראש קדימה, בזמן שאתם שוכבים על הצד הכרית צריכה למלא את החלל שבין האוזן לבין הכתף ולאפשר לראש להיות בתנועה מאוזנת יחסית לרצפה. לא מומלץ בכלל לישון על הבטן מאחר ועקב כך הראש יהיה בסיבוב צידי יחד עם הטיה צידית ופשיטה אחורית ובתנוחה זו אתם נועלים את המרווח העצבי של נקב החוליה ותגרמו להקרנות ועקצוצים לכיוון הזרועה, האמה ועד לכף היד והאצבעות.


המאמר נכתב על ידי:
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בכאבי צוואר ובבלט דיסק צווארי היכנסו לקישורים הבא:
האם קיים קשר בין הצוואר לבין הופעת הסחרחורות
טיפול פיזיותרפיה בצליפת שוט בצוואר
מה הקשר בין כאבי צוואר לכאבי ראש ומה הטיפול לפתרון הבעיה