פיזיותרפיה וחלופות

פיזיותרפיה אינה רפואה משלימה

טיפולי פיזיותרפיה הינם טיפולים מערביים לכל דבר. הם אינם קשורים לתחום הרפואה המשלימה. מקצוע פיזיותרפיה הינו מקצוע פרה-רפואי מהאסכולה המערבית שנלמד במסגרות אקדמיות ,לימוד מקצוע פיזיותרפיה מתבצע באוניברסיטאות המובילות בארץ, לימודי תואר ראשון מתפרשים על פני ארבע שנים אקדמיות.

השכלה אותה רוכש פיזיותרפיסט במסגרת לימודי פיזיותרפיה כוללת בין היתר: אנטומיה, קינזיולוגיה, פיזיולוגיה, פתולוגיה, פסיכולוגיה של הנכה, פסיכולוגיה התפתחותית לימוד טיפולים חשמליים במסגרת האלקטרו-תרפיה כמענה לליקויים במערכות השלד והתנועה ועוד מקצועות פרה רפואיים אחרים . פיזיותרפיה מבוססת על מחקרים ותוצאות מדעיות. עדכונים מקצועיים מפורסמים במאמרים אקדמים ובפרסומים מקצועיים באישורם של ארגוני פיזיותרפיה מכל רחבי העולם.

המחקרים בתחום פיזיותרפיה נבדקים ומתבססים על פי תוצאות מעבדה, צילומי רנטגן והדמיות נוספות כגון C.T או M.R.I ובדיקות כגון E.M.G.

מקצוע פיזיותרפיה קשור בתחומי עיסוק רפואי מערבי כגון: אורטופדיה, כירורגיה, מחלות ריאה, מחלות ילדים, מחלות נוירולוגיות.

פיזיותרפיה לעומת רפואה אלטרנטיבית

כיום קיימים ענפי רפואה משלימה רבים ומגוונים מכל קצבי תבל לדוגמא שיאצו, דיקור, טווינה רפלקסולוגיה.

ריבויים של תחומי טיפול אלטרנטיביים גורם לא אחת להטעיה לא מכוונת של המטופלים, הן ע"י מטפלים אלטרנטיביים והן על ידי חבריהם ובני משפחתם שיזדרזו להפנותם לטיפול אלטרנטיבי שאיננו מתאים לליקוי שלהם ואף יכול להזיק ולפגוע במטופל.

הפילוסופיה שמאחורי התפיסה של הרפואה הסינית שונה מהפילוסופיה של הרפואה המערבית, והיא טוענת כי האדם מהווה חלק מכל הסביבה בה הוא חי ומתפקד. בכדי להשיג הרמוניה עם סביבתו חייב תחילה האדם להשיג הרמוניה עם עצמו – גוף ונפש.

בגוף קיימות תעלות בלתי ניתנות לראיה שנקראות מרידיאנים, ובתוכן זורמת אנרגיה שנקראת צ'ין ייחודה של האנרגיה הוא ביכולת לאחד את כל הכוחות [היין והיאנג] החיוניים להמשכיות התפקוד והחיים בטבע.העיקרון המנחה ברפואה הסינית הינו לשפר את יכולת זרימת האנרגיה, ככל שנאפשר זרימה טובה יותר כך נשיג בריאות פיזית ונפשית טובות יותר.הפרעה האטה וחסימה בזרימה יפרו את האיזון בין היין לבין היאנג ובכך תיווצר קרקע מתאימה להתפתחות מחלות פיזיות ונפשיות.

  • באמצעות השיאצו אנו מתקשרים עם הגוף. התקשורת מתבצעת באמצעות מגע –לחיצת אצבע, השיטה מבוססת על שילוב בין הגוף והנפש כאמצעי ריפוי. השיטה התפתחה ביפן.תנוחת המטופל מגוונת ישיבה, שכיבה, רכינה וכו'. בעזרת טכניקות טיפול שכוללות לחיצה, הנעה,מתיחה והחזקה לאורן תעלות המרידיאנים אנו משיגים שיפור בזרימת מחזור הדם והלימפה, שיפור ואיזון זרימת האנרגיה המגע בין המטפל למטופל מתבצע באמצעות האצבעות, הידיים, המרפקים, הבהונות, הברכיים וכפות הרגליים.
  • עיקרון הטיפול בדיקור זהה לזה של השיאצו אך במקום סדרת לחיצות מתבצע תהליך השחרור והאיזון באמצעות מחטים עדינות אותם תוקע המטפל בעדינות בשכבת העור השטחית.
  • שיטת הטווינה התפתחה על פי הפילוסופיה הסינית העתיקה. השיטה נמצאת בשימוש אלפי שנים עברה שינויים, שיפורים והתפתחויות אין ספור.במהלך הטיפול מבצע המטפל טכניקות דינמיות על גבי נקודות אקופונקטורה ולאורך המרידיאנים. באמצעות סידרת תנועות עמוקות ומהירות אנו משיגים עיסוי עמוק, שיפור בזרימת מחזור הדם והלימפה, שיפור ואיזון זרימת האנרגיה .
  • רפלקסולוגיה הינה שיטת טיפול מצרית עתיקה. ע"י עיסוי ומתיחת נקודות לחיצה בכף הרגל ובגב כף הרגל, נקודות שמייצגות איברים פנימיים בגופנו, אנו משיגים שחרור חסימות אנרגטיות ומרפאים מחלות שמקורם באיברים פנימיים מרוחקים מאזור הטיפול. האבחון והטיפול מתבצע על פי מפות מדויקות של כף הרגל ששורטטו במשך שנים רבות של התפתחות השיטה, הטיפול מסייע בריפוי גוף ונפש.

לעומת הרפואה המשלימהפיזיותרפיההינו תחום מדויק אשר מבוסס על מחקרים מדעיים שמבוצע על קבוצות מדגמיות בחתכי אוכלוסייה ובחתכי גיל מדויקים. ביצוע מדוקדק זה מאפשר למקצוע להתפתח, לפרוח ולפרוץ קדימה וזו הסיבה שהרופאים המקצועיים יעדיפו תחילה לנסות את אופציית טיפול פיזיותרפיה לפני ההחלטה להזריק זריקות קורטיזון או לבחור באופציה הניתוחית.

ייחודם של טיפולי פיזיותרפיה נובע מאופן הלימוד, מהמסגרות המוסמכות ע"י משרד הבריאות, ומהתפתחותו של המקצוע בארץ ובכל העולם.

להלן מספר דוגמאות להבנת הצורך בדיוק הטיפול וביכולתה של הפיזיותרפיה לתת מענה מהיר ומדויק יותר לבעייתך מאשר באמצעות רפואה משלימה:

  • אם נתפס לך הגב עקב תנועה או הרמת משא כבד פיזיותרפיה ממוקדת לאזור הפגוע תועיל לך יותר מאשר טיפול אנרגטי.
  • אם נקעת את הקרסול בזמן עליה במדרגות ומתחת רצועה טיפול פיזיותרפיה לרצועה הפגועה יעיל מאד ואינו קשור לאיזון אנרגטי.
  • אם פרקת את הכתף בזמן תאונת סקי והכתף הוחזרה למקום את זקוקה לשיקום פיזיותרפיה למפרק,לשרירים המייצבים ולרצועות הכתף שנמתחו ולא לטיפול לאיזון המרידיאנים.
  • אם נתקפת בסחרחורת סיבובית ואבחנת כסובלת מורטיגו עלייך לקבל שיקום וסטיבולארי.
  • אם עבדת מול המחשב שעות רבות והתחלת לחוש כאב בצוואר שמקרין לשכמה ולאורך היד אתה חייב טיפול פיזיותרפיה ממוקד לצוואר ולשכמה במקביל לייעוץ ארגונומיה לעמדת העבודה שלך.
  • אם את חשה כאב בברכיים שמתגבר במהלך ירידה במדרגות ואובחן גירוי ברצועה ובסחוס אתה חייב שיקום פיזיותרפיה ממוקד לסחוס ולרצועה משולב בטיפול אלקטרו-תראפיה.

כלומר טיפול אלטרנטיבי לא יעזור אלא אף עלול לעקב את הטיפול המתאים ובכך לפגוע בהחלמתך.

לקבלת יעוץ טלפוני חינם מפיזיותרפיסט מוסמך לחץ על צור קשר

לקריאת עוד מאמרים שקשורים במקצוע הפיזיותרפיה הכנסו ל:

כיצד מתבצע אבחון וקביעת סוגי הטיפולים של פיזיותרפיסט

טיפולי פיזיותרפיה למפרקים של הגוף כתף, ברך קרסול ועוד

שיטות טיפול מנואליות ידניות בפיזיותרפיה