דלקת בגיד במרפק

מפרק המרפק הא מפרק מורכב שבנוי משלוש עצמות, העצם העליונה היא עצם הזרוע שנקראת בלועזית humerus bone ושתי עצמות האמה הן: עצם החישור ובלועזית radius bone העצם השנייה שבונה את האמה היא עצם הגומד ובלועזית נקראת ulna bone. מפרק המרפק מבצע ארבה תנועות עיקריות הכיפוף והפשיטה של מפרק המרפק flexion and extension of elbow joint ותנועה סיבובית כך שכף היד מסובבת ופונה כלפי מעלה ונקרא בלועזית supination והתנועה ההפוכה שמפנה את כף היד כלפי הרצפה תנועה שנקראת בלועזית pronation. התנועות הללו מבוצעות על ידי מערכת מורכבת ומאסיבית של שרירים וכל אחד מהשרירים הללו מסתיים בגיד שנאחז בסביבת המרפק לכן דלקת בגיד במרפק עלולה להיות בכל אחד מהגידים המפעילים את המרפק בכל התנועות שתיארתי עד כה.

בנוסף לשרירים שמפעילים את המרפק קיימות שתי קבוצות עיקריות של שרירים שבונים את מסת שרירי האמה, שתי קבוצות גידים אילו נאחזות בשני זיזים שבעצם הזרוע בסמוך למפרק המרפק. הקבוצה העיקרית הראשונה הינה קבוצת השרירים שאחראית על תנועת הפשיטה של שורש כף היד כלומר יישור האצבעות והרמת שורש כף היד אחורנית, קבוצת שרירים זו נאחזת בזיז החיצוני של המרפק שנקרא בשם lateral epicondyle of humerus, קבוצת הגידים הללו נקראת בשם common extensor tendons of elbow, דלקת בגידים אילו נקראת בשם lateral epicondylitis of humerus או בשם המוכר יותר מרפק טניס - tennis elbow.

קבוצת הגידים המקבילה שאחראית על תנועת כיפוף האצבעות ושורש כף היד ונאחזת בזיז הפנימי של המרפק שידוע גם בשמו הלועזי כ - medial epicondyle of humerus קבוצת גידים זו קרויה בשם common flexor tendons of elbow ודלקת בגידים אילו נקראת בשם medial epicondylitis of humerus ובשמה המוכר יותר מרפק גולף - golfers elbow. שמות אילו המרפק טניס והמרפק גולף קשורים בחבטות הטניס ובחבטות הגולף ואולם אינם קשורים אך ורק לספורטאים בתחומי ספורט אלו אלא הם פרי נחלתם של עוד ענפי ספורט אחרים ועוד עובדים בתחומי הייצור, התעשייה הקלה, ואף בקרב עובדי המחשוב והקלדנים שמעבירים את רוב שעות היום בהקלדה ממושכת. גם מקרים אלו נכנסים תחת הקטגוריה של דלקת בגיד במרפק.

אבחון דלקת בגיד במרפק

לפני קביעת תכנית הטיפולים עלינו לבודד את הגיד המודלק מבין כל אותם גידים, לפיכך בבואכם למכון הפיזיותרפיה יבצע הפיזיותרפיסט המוסמך, שהתמחה בן היתר בטיפול בפציעות ספורט, את האבחנה, כל שריר מבצע תנועה מסוימת וכך נצליח לבודד את הגיד והשריר הספציפי על ידי ביצוע תנועה של השריר נגד התנגדות והפקת הכאב הרלוונטי שאותו המטופל חש ובנוסף לכך התיאור של המטופל איך הופיעה הבעיה, באיזו תנועה ובאיזו תנוחה מופיע הכאב, האם הכאב מעיר אותך בלילה, האם טופלת עד כה בעזרת תרופות או הזרקות תוך גידיות, ואיך הגבת לטיפול שקבלת. לאחר מכן ימשש הפיזיותרפיסט את המרפק ויזהה נקודות רגישות שקשורות לתלונותיך ויקשר בין הסימנים הקליניים ובכך יאתר את הגיד הבעייתי. אם בצעת הדמיות של המרפק כגון צילום רנטגן או בדיקת אולטרה סאונד של גידי המרפק גם בבדיקות אילו יעיין הפיזיותרפיסט לשם השלמת התמונה הקלינית המלאה.

טיפול פיזיותרפיה עקב דלקת בגיד במרפק

אנו מחלקים את הטיפולים לשלושה שלבים:

השלב הראשוני שהכאבים אינם קבועים ולא מגבילים אותך בתפקוד היום יומי, הטיפול עצמאי ואינכם זקוקים לפיזיותרפיסט, הטיפול כולל קירור המרפק כל שלוש שעות למשך עשר דקות, בנוסף לכך ניתן למרוח משחה אנטי דלקתית שניתן לרכוש בבית המרקחת ללא מרשם רופא, וכן ניתן להגביל את תנועות המרפק בעזרת סד סטנדרטי שניתן לרכוש בחנויות לציוד אורתופדי או ברשתות הפארם הגדולות ובכך לא לגרות את המרפק ולא לגרום לתנועות חוזרניות מגרות.

השלב השני שהוא השלב החריף שבו הכאב לא פסק אלא החמיר בעוצמתו, בתדירות הופעתו ובמשך הזמן שהוא נמשך. בשלב זה ניתן לשלב טיפול פיזיותרפיה עדין שיכלול טיפולים ידניים לגיד המודלק, שילוב מכשור אלקטרו תרפי חדיש וכן הדרכה בתפקוד היום יומי כגון בעבודה, בפעילות הספורטיבית ובתפקוד בבית.

השלב השלישי שהבעיה הופכת להיות כרונית ולא נפתרה לא על ידי הטיפול התרופתי או הזרקות הסטרואידים או הפיזיותרפיה העדינה, בשלב זה נוכל להשתמש במכשיר גלי הלם של חברת מדיספק עם ראש קטן ממוקד ישירות על הגיד הדלקתי ומבלי לפגוע במבנים עדינים ובריאים באזור המרפק, הטיפול יבוצע על ידי פיזיותרפיסט שמכיר את האנטומיה של המרפק על בוריה.

לקריאת מאמרים נוספים העוסקים בבעיות מרפק ובטיפולי גלי הלם היכנסו לקישורים הבאים:

טיפולי גלי הלם למרפק טניס

היתרון של מכשיר גלי הלם עם ראש קטן

הכרת המבנה האנטומי המורכב של המרפק