תכנון ארגונומי ומחשב נייד

הסיכונים הגופניים במסגרת העבודה על המחשב הנייד

בעבר הרחוק הורגלו בני האדם בעבודה במרחב הפתוח בסביבה החקלאית בשדות הפלחה והכותנה ובמכרות הפחם. בתקופת המהפכה התעשייתית עברו בני האדם לעבוד בתוך מבנים ושטח העבודה הלך והצטמצם לעבודה מול פס יצור בתנועה, עקב כף תנועות הגוף שוב התמעטו. וכעת עקב המהפכה הממוחשבת סביבת העבודה, ותנועות הגוף הצטמצמו והתמעטו אף יותר.

הממוחשבת סביבת העבודה, ותנועות הגוף הצטמצמו והתמעטו אף יותר. העבודה מול המחשב הנייד מאפשרת לעוסקים בתחום המחשוב לנייד את עבודתם מהמשרד אל הרכבת אל המטוס ואף בבית ללא צורך במיקום קבוע. המחשב הנייד מאפשר לנו להתנייד ממקום למקום ללא תלות בתקשורת הקווית אולם גם כאן אנו נתקלים באין ספור בעיות פיזיותרפיות הקשורות לארגונומיה , שנגרמות עקב צמצום סביבת העבודה ועיוות היציבה שלנו.

תכנון ארגונומי ומחשב נייד

בסיורי בחברות ההי-טק ראיתי צעירים שרועים על כיסאותיהם ללא התייחסות ליציבה ארגונומית אנטומית בריאה, לשאלתי מדוע הם יושבים כך הרי יציבה זו מזיקה להם וגורמת לכאבי גב נענתי בתשובה "עזוב לא כואב לנו כלום אנחנו צעירים ובריאים" אז דעו לכם שלא לעולם חוסן .

כאבי גב מהמחשב הנייד

להלן מספר ליקויי ארגונומיה שמאפיינים את העבודה עם המחשב הנייד:

היות ומחשב נייד מפתה וזמין לעבודה בכל מצב , העובד עליו לא מקפיד על ארגונומיה של ישיבה מולו כפי שהיה מקפיד על כללי ארגונומיה מול מחשב נייח המונח על שולחן משרדי. כשהמחשב הנייד מונח למשל על הברכיים שלהם ועקב כך גורם להם לשבת כפופים קדימה ,אתם מעגלים את גבכם ומבטלים את הקשת הקעורה [לורדוזה מותנית] של המותנית שלהם.

הידיים תלויות ללא כל תמיכה ולא נשענות על ידיות הכסא המתכווננות, עקב כך משקל הגפיים עליונות, שכל יד שוקלת שמינית ממשקל גופנו [כלומר בחישוב פשוט אדם ששוקל שמונים קילוגרם כל יד שוקלת עשרה קילוגרם] מותחות את שרירי Trapezius שריר שמתפרס על כל הגב העליון מתחבר לאורך חוליות הגב העליון והצוואר ונאחז בבסיס הגולגולת, מתח בשריר זה יגרום בהמשך לכאבי ראש וללחץ בשכמה כפי שמטופלי מתארים "אני חש כאילו ששני ברגים תקועים לי באזור שבין השכמה לצוואר". עקב כך שמסך המחשב הנייד נמצא נמוך המבט גם הוא פונה מטה ומאלץ את העיניים והצוואר להתאמץ בזמן הקריאה ובהמשך יקדם בעיות עיניים, וצורך בהרכבת משקפיים רגילים ובעתיד משקפים בעלי עדשה מולטיפוקלית.

כתוצאה מעבודה בתנאים פרועים לא במשרד על השולחן ראיתי שהעובדים מניחים את המחשב על הברכיים בסמוך לפלג גופם התחתון, רבות נכתב על הקרינה שפולטים המחשבים, לכן ברור שתנוחה זו גורמת ספיגת קרינה רבה ומיותרת לכיוון אברי הרבייה אצל הגברים האשכים ואצל הנשים השחלות.

לסכום ברור שהעבודה על המחשב הנייד מערבת סיכון לא מבוטל לגופו של העובד, ניתן להתגבר על נזקים אלו ע"י אימוץ עקרונות ארגונומיה לעבודה בריאה ונכונה מול מחשב שתוכלו לקרוא עליהם: איך לעבוד בריא ונכון עם המחשב הנייד.

לקביעת יעוץ ארגונומיה הקליקו על צור קשר