​כאב במפרק כף היד

כף היד מבצעת במהלך היום אלפי פעולות מורכבות, פעולות עדינות ומדויקות שמחייבות אחיזה עדינה בקצוות האצבעות כגון הקלדה על המחשב, הוצאת קוץ שתקוע בכף הרגל, איפור מדויק בעזרת פינצטה ומכחול עדין ועוד מאות פעולות בעבודה, בבית ובכל פעולה יום יומית אחרת. בנוסף לכך אנו זקוקים לכף יד חזקה שתוכל לפתוח צנצנת סגורה, להוציא מסמר בעזרת פלייר ועד לעבודה עם פטיש ואזמל בעבודה. מכאן ניתן לראות את הגיוון הרב שבהן משתתפים מפרקי כף היד, מפעולות שדורשות כוח בזמן ביצוען מצד אחד וביצוע העבודה עדינה וללא צורך בכוח מצד שני.

המבנה המסובך של כף היד

מפרק כף היד שנקרא גם בשם מפרקי שורש כף היד הינו מפרק מסובך מאוד שעשוי משמונה עצמות שורש כף היד carpal bones שהן עצמות קטנטנות שמונחות זו לצד זו כמעין "קובייה הונגרית", למעשה עצמות שורש כף היד מהוות את החיבור שבין שתי עצמות האמה radius & ulna לבין חמשת עצמות הגלילים של כף היד metacarpal bones. כל אחת מהעצמות מחוברת לזו שסמוכה אליה בעזרת סדרת רצועות באורכים שונים ובזוויות שונות. לרצועות יש תפקיד חשוב בייצוב ובקיבוע העצמות כך שמצד אחד לא תהיה התנתקות העצמות האחת מהשנייה אך מאידך הרצועה תאפשר תנועה בכיוון מסוים ומוגדר מראש של עצם אחת ביחס לעצם השנייה.

 

הגידים והשרירים שמפעילים את כף היד

בכדי שנוכל לבצע תנועה ולהפעיל את מפרק כף היד והאצבעות במהלך היום אנחנו זקוקים למערכת שרירים חזקה שתבצע כיווצים ובכך תמתח אליה את הגיד שמחובר בכל קצה של שריר ונאחז בכל עצם וכך השריר יפעל וימתח את הגיד שיניע את העצם לכיוון מסוים שהמפרק של אותה עצם מאפשר לו לבצע ביחס לעצם השנייה. ההרמוניה של קבוצות השרירים מאפשרת את ביצוע התנועה המיוחדת של כף היד.

הקינזיולוגיה המיוחדת של מפרק כף היד

בכל תנועה שאנחנו מבצעים עם כף היד אם בזמן פעולות מהירות כגון הקלדה על המקלדת או נגינה על הגיטרה או ערבוב ידני של בצק העוגה או ניגוב הפנים בעזרת המגבת, אנחנו מפעילים את כל מערכות התנועה של כף היד. כלומר בכל תנועה אוטומטית שנראית לנו פשוטה ושאיננה מצריכה חשיבה המח שולח גירויים לשרירים וגורם להם להתכווץ ובכך ליצור תנועה הרמונית של מספר רב של שרירים מפרקים ועצמות. תנועה מסובכת זו שנראית לנו טבעית לחלוטין לא הייתה יכולה להתבצע אלמלא היכולת הקינסיולוגיות המיוחדת של כך היד.

 לכל שאלה לגבי כאב במפרק היד צרו קשר


תסמונות כאב במפרק כף היד שכיחות לבעיה

בגלל העובדה שאנחנו מפעילים את כף היד מספר רב של פעמים במהלך היום, כך אנחנו חושפים את כף היד לפגיעות רבות במשך היום, החבלות העיקריות נגרמות עקב פעולות חוזרות שמתבצעות בכף היד והן מוגדרות כנזק מסוג repetitive strain injury  ובתרגום חופשי: נזק עקב פעולות חוזרניות.
 
תסמונת התעלה הקרפאלית" ובשמה הלועזי carpal tunnel syndrome הנזק בכף היד הינו במערכת העצבים שעוברת בתעלת שורש כף היד. הנזק שנגרם הינו לחץ על עצבי שורש כף היד שמתבטא בשלב הראשון של המחלה בנימול, עקצוץ, תרדמה של האצבעות של כף היד ובשלבים מתקדמים יותר בחולשת אצבעות וכף היד.
 
תסמונת התעלה ע"ש גויין ובלועזית guyon’s canal syndrome בדומה לתסמונת התעלה הקרפאלית שבה הלחץ הוא על העצב המדיאני, הרי שבתסמונת זו הלחץ הוא על העצב האולנרי וההתבטאות הינה בפגיעה תחושתית של חצי האצבע הרביעית ובאצבע החמישי  כלומר הזרת.
 
תסמונת דה קרווין ובשמה הלטיני De Quervain syndrome, מדובר בכאבים בצד החיצוני בסמוך לבסיס האגודל, הכאבים נגרמים עקב דלקת של שני גידים שעוברים האחד בסמיכות לשני והחיכוך שביניהם גורם לדלקות חוזרות שמלוות בכאבים בכל תנועה של האגודל.
 
אצבע הדק ובשמו הלועזי trigger finger  נזק אפייני של הגידים המכופפים של האצבעות שמתבטא בכך שבכל פעם שמהדקים את האצבעות לאגרוף אחת האצבעות נתפסת וקשה לשחררה כי יש כאב ונשמע מעיין "קליק" כשהיא משתחררת.  
דלקת מפרקים שיגרונית ובלועזית rheumatoid arthritis שמתבטאת בכאבים, נפיחות קשה, קושי בהנעת האצבעות ושורש כף היד.
 
דלקת מפרקים ניוונית ובלועזית osteoarthritis שנגרמת עקב שחיקה קשה של הסחוס התוך מפרק, עקב כך נפגעת איכות החיים של החולה עד רמה של נכות קשה בתפקוד היום יומי.
 
דלקות בגידים המכופפים והפושטים של כף היד והאצבעות ובלעז tendon sheath synovitis מדובר בדלקת עטיפת הגידים ונוזל הסיכה שבתוכן. ועקב כך כל תנועה שמפעילה את הגידים מלווה בכאבים ובהמשך חולשת השרירים האוחזים של כף היד.
 
ציסטה גנגליון ובלועזית ganglion cyst מדובר בהתנפחות ובהתעבות נוזל סינוביאלי בשורש כף היד והיווצרות בליטה שגורמת לכאבים ולהגבלות תנועת שורש כף היד.

מה יכולה פיזיותרפיסטית או מרפאה בעיסוק לתרום לשיקום של כאב בכף היד?

שיתוף הפעולה בין הפיזיותרפיה לבין הריפוי בעיסוק הכרחי לשם השגת התוצאות המצוינות והחזרת המטופל לתפקוד מלא. הפיזיותרפיסטים יתמקדו בטיפול בטווח התנועה, כח השרירים, הכאבים ואילו המרפאות בעיסוק תתאמנה סדים מותאמים אישית והחזרה המטופל לתפקוד יומיומי.
 
לסיכום:  

נזקים אופיניים לכף היד הם עקב חבלות שאנחנו מעורבים בהם במשך יום העבודה או בזמן תפקוד בבית או במהלך פעילות גופנית והמוכרים הם שברים של עצמות כף היד, מתיחת רצועות שמייצבות את כף היד, ודלקות גידים שמפעילים את המבנה המורכב של כף היד.


המאמר נכתב על ידי : 
מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

תוכלו לקרוא עוד על הטיפולים לכאבים בכף היד בקישורים הבאים:

טיפול גלי הלם לאצבע טריגר  trigger ginger

הכרת האנטומיה של כף היד ככלי לבחירת הטיפול המתאים

טיפול בכאבים במפרק האגודל

דלקת במפרק כף היד - סימפטומים ושאלות נפוצות