​כאב במפרק כף היד

כף היד מבצעת במהלך היום אלפי פעולות מורכבות, פעולות עדינות ומדויקות שמחייבות אחיזה עדינה בקצוות האצבעות כגון הקלדה על המחשב, הוצאת קוץ שתקוע בכף הרגל, איפור מדויק בעזרת פינצטה ומכחול עדין ועוד מאות פעולות בעבודה, בבית ובכל פעולה יום יומית אחרת. בנוסף לכך אנו זקוקים לכף יד חזקה שתוכל לפתוח צנצנת סגורה, להוציא מסמר בעזרת פלייר ועד לעבודה עם פטיש ואזמל בעבודה. מכאן ניתן לראות את הגיוון הרב שבהן משתתפים מפרקי כף היד, מפעולות שדורשות כוח בזמן ביצוען מצד אחד וביצוע העבודה עדינה וללא צורך בכוח מצד שני.

המבנה המסובך של כף היד

מפרק כף היד שנקרא גם בשם מפרקי שורש כף היד הינו מפרק מסובך מאוד שעשוי משמונה עצמות שורש כף היד carpal bones שהן עצמות קטנטנות שמונחות זו לצד זו כמעין "קובייה הונגרית", למעשה עצמות שורש כף היד מהוות את החיבור שבין שתי עצמות האמה radius & ulna לבין חמשת עצמות הגלילים של כף היד metacarpal bones. כל אחת מהעצמות מחוברת לזו שסמוכה אליה בעזרת סדרת רצועות באורכים שונים ובזוויות שונות. לרצועות יש תפקיד חשוב בייצוב ובקיבוע העצמות כך שמצד אחד לא תהיה התנתקות העצמות האחת מהשנייה אך מאידך הרצועה תאפשר תנועה בכיוון מסוים ומוגדר מראש של עצם אחת ביחס לעצם השנייה.

הגידים והשרירים שמפעילים את כף היד

בכדי שנוכל לבצע תנועה ולהפעיל את מפרק כף היד והאצבעות במהלך היום אנחנו זקוקים למערכת שרירים חזקה שתבצע כיווצים ובכך תמתח אליה את הגיד שמחובר בכל קצה של שריר ונאחז בכל עצם וכך השריר יפעל וימתח את הגיד שיניע את העצם לכיוון מסוים שהמפרק של אותה עצם מאפשר לו לבצע ביחס לעצם השנייה. ההרמוניה של קבוצות השרירים מאפשרת את ביצוע התנועה המיוחדת של כף היד.

הקינזיולוגיה המיוחדת של מפרק כף היד

בכל תנועה שאנחנו מבצעים עם כף היד אם בזמן פעולות מהירות כגון הקלדה על המקלדת או נגינה על הגיטרה או ערבוב ידני של בצק העוגה או ניגוב הפנים בעזרת המגבת, אנחנו מפעילים את כל מערכות התנועה של כף היד. כלומר בכל תנועה אוטומטית שנראית לנו פשוטה ושאיננה מצריכה חשיבה המח שולח גירויים לשרירים וגורם להם להתכווץ ובכך ליצור תנועה הרמונית של מספר רב של שרירים מפרקים ועצמות. תנועה מסובכת זו שנראית לנו טבעית לחלוטין לא הייתה יכולה להתבצע אלמלא היכולת הקינזיולוגית המיוחדת של כך היד. כאב במפרק כף היד יכול לנבוע מכל מבנה בשורש כף היד ומכל מורכבות תנועה שננתח אותה בתבנית תנועה מההיבט התנועתי. 

 

הנזקים האופייניים ל מפרק כף היד

בגלל העובדה שאנחנו מפעילים את מפרק כף היד מספר רב של פעמים במהלך היום, כך אנחנו חושפים את כף היד לפגיעות רבות במשך היום, החבלות העיקריות נגרמות עקב פעולות חוזרות שמתבצעות בכף היד והן מוגדרות כנזק מסוג repetitive strain injury ובתרגום חופשי: נזק עקב פעולות חוזרניות. נזקים נוספים שאופיניים מאד לכף היד הם נזקים למערכת העצבים שעוברת בתעלת שורש כף היד ושנקראת בשם "תסמונת התעלה הקרפאלית" ובשמה הלועזי carpal tunnel syndrome הנזק שנגרם הינו לחץ על עצבי שורש כף היד שמתבטא בשלב הראשון של המחלה בנימול, עקצוץ, תרדמה של האצבעות של כף היד ובשלבים מתקדמים יותר בחולשת אצבעות וכף היד. כמו כן מוכר נזק נוסף של כף היד בשם "תסמונת דה קרווין" ובשמה הלטיני De Quervain syndrome, מדובר בכאבים בצד החיצוני בסמוך לבסיס האגודל, הכאבים נגרמים עקב דלקת של שני גידים שעוברים האחד בסמיכות לשני והחיכוך שביניהם גורם לדלקות חוזרות שמלוות בכאבים בכל תנועה של האגודל. עוד נזק אפייני של הגידים המכופפים של האצבעות נקרא בשם " אצבע הדק" ובשמו הלועזי trigger finger התחושה שבכל פעם שמהדקים את האצבעות לאגרוף אחת האצבעות נתפסת וקשה לשחררה כי יש כאב ונשמע מעיין "קליק" כשהיא משתחררת. עוד נזקים אופיניים למפרק כף היד הם עקב חבלות שאנחנו מעורבים בהם במשך יום העבודה או בזמן תפקוד בבית או במהלך פעילות גופנית והמוכרים הם שברים של עצמות כף היד, מתיחת רצועות שמייצבות את כף היד, ודלקות גידים שמפעילים את המבנה המורכב של כף היד.

תוכלו לקרוא עוד על הטיפולים לכאבים בכף היד בקישורים הבאים:

טיפול גלי הלם לאצבע טריגר trigger ginger

הכרת האנטומיה של כף היד ככלי לבחירת הטיפול המתאים