כאבים באצבעות הידיים בהריון

בזמן תקופת ההיריון כתוצאה מתהליך התגברות הבצקות בכפות הידיים נוצרת תופעה של לחץ והתגברות הבצקות ברקמה הרכה ולכן נוצרת חסימות בזרימת הדם ובהולכה העצבית באזורים המרוחקים שבגפיים העליונים ובגפיים התחתונים. עקב כך שהבצקת לוחצת על המפרקים, הגידים, עטיפות המפרקים והעצבים תיתכן הופעת כאבים באצבעות הידיים בהריון. כלומר שהבצקת היא זו שמעוררת את הכאב המקומי.

מורכבות שורש כף היד ואצבעות הידיים.

כל אספקת הדם אל האצבעות עוברת באזור שורש כף היד כמו כן אספקת הלימפה, וההולכה העצבית של התחושה בכף היד והאצבעות וכן ההולכה העצבית והגירויים החשמליים של הפעולה המוטורית בשרירי כף היד ושל אצבעות הידיים. בשורש כף היד גם עוברים הגידים שמפעילים את האצבעות ואת כף היד והגידים של קבוצות שרירי הכופפים והפושטים של האצבעות. כאמור עקב הבצקת המתגברת במהלך חודשי ההיריון מופיעים כאבים באצבעות הידיים בהריון, כאבים אילו יכולים להיות הן מקומיים בשורש כף היד  והן באצבעות כפות הידיים.

צפו בסרטון המסביר מדוע מופיעים כאבים באצבעות הידיים בהריון:

עזרה ראשונה לכאבים באצבעות הידיים בהריון

תחילה כדאי לשחרר לחצים מאזור האצבעות ומאזור שורש כף היד וזאת על ידי הסרת השעון, הצמידים והטבעות שלוחצות ומהדקות את כלי הדם והנוזל הלימפתי. בשלב השני כדאי לצנן את אזור שורש כף היד, כפות הידיים והאצבעות בקערת מים קרים ואף ניתן להוסיף קוביות קרח בודדות להשגת קרירות גבוהה יותר. בשלב הבא להרים את כפות היקיים והזרועות מעל גובה הראש ולבצע תנועות של אגרוף ופתיחת האצבעות לסירוגין במשך 30 שניות מתוך כוונה לעזור לזרימת הדם מכפות הידיים דרך כלי הדם אל הלב. אפשרות נוספת של הטרדת הנפיחות והבצקת שהם המקור להופעת כאבים באצבעות הידיים בהריון הינה לצעוד תוך כדי תנועות נמרצות של הנפת הידיים למעלה ולמטה. גישה טיפולית של תרופות סבתא שלא הוכחה מבחינה מדעית ושלא נעשו מחקים אודותיה היא שימוש בחבישות בעזרת עלי כרוב במהלך שעות השינה תוך כדי הגבהת הידיים מעל גובה הלב, אם יעזור או לא זאת נדע לאחר טיפול בשיטות אילו במשך שבועיים רצופים.

הטיפולים להקלת כאבים באצבעות הידיים בהריון.

מאחר וטיפולים תרופתיים במהלך תקופת ההיריון אינם מומלצים עקב ההשפעות הגרועות והסכנה לפגיעה בעובר לכן מומלץ לנסות טיפולי פיזיותרפיה לשם הפחתת הכאבים.

כטיפול פיזיותרפיה מומלץ על שילוב באמצעות טיפולי אולטרה - סאונד, טכניקות של עיסוי לימפתי וכן לנסות חבישת בעזרת רצועות פלסטרים מסוג קניזיו טייפינג. טיפולים בעזרת מכשור האולטרה - סאונד שהם למעשה גלי קול בתדירות גבוהה של 3 מגה הרץ כלומר 3,000,000 פעמים בשנייה שחודרים לעומקה של הרקמה הרכה ועקב כך גורמים להגברת תנועת וזרימת הנוזלים מהאזור המבנים הבין תאיים ובעקבות זאת תושג תוצאת סילוק הבצקת העודפת וירידת הלחץ שמופעל על כלי הדם והעצבים. הטיפול באמצעות מיכשור האולטרה - סאונד להפחתת הכאב הוכח מבחינה מדעית כיעיל מאדויחד עם זאת אינו מסכן לא את העובר ולא את היולדת.

בנוסף לטיפולי אולטרה סאונד נשלב גם טיפולים מנואליים [ידניים] למפרקי האצבעות, מסג'ים לשחרור הבצקת שסביב הרקמות העמוקות והשטחיות. הטיפול הידני הינו טיפול עדין מאד, לא פולשני, לא כואב ונועד לעזור בהגברת ההזרמה הלימפאתית lymphatic drainage massage של הנוזלים הלימפתיים שהצטברו ברקמות הרכות ושלוחצים על המפרקים, כלי הדם העצבים. הטיפולים הלימפתיים והעיסויים שנבצע יהיו מכיוון אצבעות לכיוון כף היד ולשורש כף היד ועד למסת השרירים של האמה.

בעזרת טיפולי חבישת קניזיוטייפינג [kinesio tape] נשלים ונסיים את הטיפולים המטופלת תקפיד לא להוריד את החבישות במשך שלושה ימים לשם השגת השפעה ארוכת זמן כאמור החבישה תסייע בהזרמת הבצקת והנוזלים העודפים אל מחוץ לאצבעות ולשורש כף היד והאמה.

מומלץ לבדוק שהפיזיותרפיסט הינו פיזיותרפיסט מוסמך על ידי משרד הבריאות שהוכשר ועבר התמחויות בנושא טיפול בתלונות של כאבים באצבעות הידיים בהריון ושהמרפאה שלו מצוידת בציוד אלקטרו – תרפי מתאים. לצערנו הרב קיימים מתחזים רבים מאד וכל מיני כאילו מרפאים שעברו קורסים מקורסים שונים אך לא קבלו את ההסמכה של משרד הבריאות כפי שמתבקש בכל ארץ מערבית מתוקנת.

לקריאת מאמרים נוספים הקשורים לפיזיותרפיה לבעיות בהריון היכנסו לקישורים הבאים:

כאבי גב חריפים מיד לאחר הלידה

כאבים באזור עצם הזנב בזמן ההיריון

למה את סובלת מכאבי גב במהלך ההריון