סימנים להופעת דלקת מפרקי הברכיים

דלקת מפרקי ברכיים

לעיתים קרובות לאחר חופשה פעילה אנשים חשים כאבים בברכיים. הדבר קורה משום שמפרקי הברכיים סובלים ממאמץ יתר בזמן הגלישה על סקי, רולרים, בהליכה אינטנסיבית, רכיבה על אופני הרים ויום.

הופעת כאב הינו סימן להתפתחות דלקת המפרקים או לטראומה, גם כאשר מדובר באנשים צעירים החשופים לבעיה. יש החושבים שדלקת מפרקי ברכיים אינה נפוצה בקרב גילאים נמוכים מ- 55. אם אתם ספורטאים או רקדניים פעילים הסיכון לחלות בארתריטיס ברכיים עולה בהרבה גם בגיל הצעיר. כמו כן, קיימים גורמים נוספים המשפיעים על הופעת מחלות מפרקים, כמו נטיה תורשתית, משקל יתר, מחלות אנדוקריניות ועוד.

דלקת מפרקי ברכיים

 

הגורם העיקרי לכאבי ברכיים הוא שחיקת הסחוס. כשהסחוס נשחק הוא הופך לדק מידי ומאבד את תכונות בלימת הזעזועים המאפיינות אותו. אם לא לשים לב לסימפטומים אלו בזמן עלולות להיווצר בליטות שיגרמו לכאב ויפריעו לתפקוד המפרק.

לצפייה בסרטון המדגים שחיקת סחוסי הברך והתחלת מחלת דלקת מפרקים ניוונית הקליקו על הסרטון:


אחד הסימנים הראשונים של התפתחות דלקת מפרקי ברכיים הוא השמעת "קליקים" בזמן כריעת ברכיים או בתנועה. לפעמים קשה ליישר את הרגל לאחר ישיבה ממושכת או לאחר שינה. השלב השני בהתפתחות דלקת ברכיים הוא הופעת כאבי ברכיים לעיתים קרובות יותר, כאשר לעיתים הכאב מתפשט לאזורי הירכיים או השוקיים. הברך מתנפח ומקשה על כיפופו ויישורו. בשלב מתקדם יותר של המחלה אי אפשר לכופף או ליישר את הרגל, שרירי הירך סובלים מניוון הדרגתי והרגל מתעקמת.

חשוב ביותר לפנות לרופא אורתופד לאחר הופעת סימנים ראשונים של המחלה. רופא מומחה יוכל לזהות גומים לדלקת המפרק בשיטות איבחון מתקדמות (אולטראסאונד, רנטגן, טומוגרפיה ממוחשבת) ולהמליץ על טיפולים נדרשים. בדרך כלל זה שילוב של טיפולים: טיפול תרופתי, פיזיותרפיה, עיסויים.

בטיפול במחלות מפרקי ברכיים מועילים מאוד חוגי שחייה, חוגי איירובי במים, תרגילים שיקומיים. בזמן ההתאמלות תהיו זהירים: הופעת הכאב מסמנת שכדאי להפחית מאמץ ולהוריד את רמת הקושי של התרגילים. תתקדמו לאט ובטוח ותשמרו על הברכיים