רדיקולופתיה צווארית

במהלך 42 שנות עיסוקי כפיזיותרפיסט מוסמך ע"י משרד הבריאות פנו אלי מאות רבות של מטופלים בתלונות על כאבי צוואר שמקרינים לאורך היד.

הסימנים והסימפטומים של רדיקולופתיה צווארית

תלונת כאב הצוואר וההקרנה ליד תתבטא בכאבים, נימול, שריפה, עקצוץ וזרמים לאורך היד. תחושות אילו עשויות להגיע בצורת קו ישיר מהצוואר ולאורך היד עד לאצבעות או בצורת הקרנה כזו במקטעים שונים לאורך כגון נימול באגודל בלבד, או בצורת כאב צורב באמה בסמוך למרפק, או בתחושת כאב באזור הזרוע. כלומר תחושת ההקרנה לאורך היד תופיע בכל מני אזורים מפוזרים או בהמשכיות וזאת לפי העצב הלחוץ בעמוד השדרה הצווארי. בשלבים מתקדמים של המחלה תיווצר החמרה עקב לחץ על סיבי עצב מוטוריים שיתבטאו גם בחולשה של התנועות העדינות של כף היד והחולה ידווח שחפצים נופלים לו מהידיים, שקשה לו לכפתר את כפתורי החולצה כלומר פגיעה מוטרית לצד הפגיעה התחושתית.
תיאור זה של כאב ונוקשות בצוואר שמלווה אליהם תחושת הקרנה וחולשת שרירים לאורך היד במקטעים שונים נגרם עקב גירוי עצב בעמוד השדרה הצווארי ובשמו הכולל רדיקולופתיה צווארית ובלועזית CERVICAL RADICULOPATHY והסיבות להיווצרות הבעיה רבות ומגוונות מאד.

האנטומיה של עמוד השדרה הצווארי

בכדי להבין מה הן הסיבות שבגללן תפרוץ רדיקולופתיה צווארית כדאי להבין את האנטומיה המורכבת של אזור עמוד השדרה הצווארי. באזור שבין הגולגולת לבין אזור הגב העליון יש 7 חוליות צוואריות שמסומנות באות C שהיא תחילת המילה צוואר CERVICAL ולכן כל אחת מהחוליות נקראת C1 , C2 , C3 , C4 , C5, C6 , C7,  ובין כל שתי חוליות יוצאים העצבים מהמח אל הידיים שנקראים גם הם CERVICA NERVES  וגם הם מסומנים באות C1 - C7. בנוסף לכך בין כל שתי חוליות נמצאת דיסקית בין חולייתית CERVICAL UNTER DISC וגם הדיסקים הצוואריים הללו מסומנים באות ובמספר הרלונטי כלומר C1 - C7. המבנים המסובכים והמורכבים הללו של החוליות, העצבים והדיסקים הבין חוליתים מיוצבים על ידי מערכת עניפה ומורכבת של רצועות שמתחברות בין חוליה לחוליה וכן על ידי מערכת שרירים מסיביים שתפקידם הן לייצב את החוליות והן לבצע את התנועה של כיפוף קדימה, פשיטה אחורה, הטייה לימין, הטייה לשמאל, סיבוב לימין וסיבוב לשמאל. בכל חוליה יש נקב והיא מונחת על גבי החוליה שמתחתיה כך שכל נקב ומתחתיו עוד נקב יוצר מעין תעלה שנקראת תעלת עמוד השדרה ובתוך התעלה הזו נמצאים עצבי עמוד השדרה והם מתחילים מהמח ויורדים מטה דרך 12 חוליות הגב העליון ודרך 5 חוליות הגב התחתון, עד עצם העצה שבאזור האחורי של האגן.  בין כל שתי חוליות הגב התחתון יוצאים העצבים אל הרגליים. התעלה הדמיונית של עמוד השדרה מיוצבת על ידי מערכת חזקה של רצועות שכאילו משלימות את המבנה הסופי של צינור שבתוכו עוברים העצבים.

למה נגרמת רדיקולופתיה צווארית 

הסיבות הינם עקב פריצת דיסק herniated disc, או בלט דיסק protruded disk, עקב היצרות תעלת עמוד השדרה הצווארי spinal stenosis cervical, עקב מחלת דיסק ניוונית spinal discs degeneration.
הגורמים להיווצרות הרדיקולופתיה צווארית הן מגוונות מאד ונחלקן לשלוש סיבות עיקריות:
הגורם החבלתית תגרם עקב חבלה כגון תאונת דרכים במנגנון צליפת שוט ובלועזית whiplash injury זה מנגנון חבלה שקורה במהלך תאונה ברכב שבו הראש מוטח קדימה כמעיין שוט ואז חוזר אחורנית במנגנון זה עלולים להיפגע עצבי הצוואר, כלי הדם שמספקים דם למבנים של עמוד השדרה, שרירים ורצועות שמרכיבים את עמוד השדרה הצווארי. כמו כן כל חבלה אחרת אם מתאונת עבודה שבה נגרמת חבלה ישירה או משנית לפציעה, אם בזמן חבלה בפעילות ספורט תחרותית או חובבנית, או עקב אימון בצבא שחייב מאמצים ממושכים ושחיבת משאות כבדים.
הגורם השני הינה סיבה עקב פעולות חוזרות ותנוחה לקויה לדוגמא ישיבה בעבודה מול המחשב בתנוחה לקויה ובסביבת עבודה לא ארגונומית. תפקוד לקוי בזמן העבודה הפיזית לדוגמא מרכיב הארונות שמעמיס על צווארו, או החשמלאי שמרים את הידיים ומטה את ראשו בזווית אחורית שגורמת לעומס מתמשך על הצוואר. דוגמא נוספת הינה שינה ממושכת במהלך הטיסה כשהצוואר לא נתמך אלא מטלטל מצד לצד במהלך שעות ארוכות של הטיסה. כמו כן ניתן לציין במסגרת קבוצה זו את השינה בלילה ללא תמיכת כרית מותאמת.
הגורם השלישי ליצירת רדיקולופתיה צווארית הינה על רקע תורשתי, ליקויי יציבה, או מחלת עמוד שדרה גנטית. כגון עקמת נעורים scoliosis של עמוד השדרה התחתון שכתוצאה מכך יציבת עמוד השדרה מתעוותת, או ליקוי יציבה של כיפוף קדימה של הגב העליון kyphosis שגם בדוגמא זו העומסים המצטברים והמתמשכים שמופעלים על עמוד השדרה הצווארי יגרמו לנזק מצטבר לחוליות  ולעצבי הצוואר.

טיפולי פיזיותרפיה למחלת רדיקולופתיה צווארית

בבואכם אל הפיזיותרפיסט המומחה במרפאתנו תחילה הוא יבצע בדיקה מקיפה שתכלול סדרת שאלות לגבי מחלתכם: כמה זמן אתם סובלים מהכאב הצווארי והמקרין ליד, לאיזה אזורים מגיעה ההקרנה, האם הכאבים התגברו עם השנים, לאיזה אזור הכאבים מקרינים, האם ההקרנה השתנתה לאזורים אחרים, האם תחושת ההקרנה הינה כאב, או שריפה, או נימול, או חוסר תחושה, או חולשת שרירים. האם הכאבים מופיעים בלילה ומעירים אתכם. מה מצב בריאותכם הכללי, האם יש מחלות שונות ברקע.
בשלב השני יבצע הפיזיותרפיסט בדיקת תחושה, כח שרירים, רפלקסים וטווחי תנועה של הצוואר, חגורת הכתפיים והגפיים העליונות.
בשלב השלישי ימשש הפיזיותרפיסט את עמוד השדרה עם דגש על החוליות, השרירים, המפרקים הבין החוליתיים ויזהה מוקדים וליקויים שיחייבו התייחסות בקביעת תכנית הטיפול.
בשלב הרביעי יקבע את סוג הטיפול המתאים ספציפית לבעייתכם שיכלול טיפול ידני על ידי מוביליזציות ומניפולציות, שימוש במכשור אלקטרו תרפיה מגווך כגון מתיחה צווארית מתוכנתת, שימוש בגירויים חשמליים כגון זרם interferential current therapy, טיפול מסוג אולטרסאונד. וכן יתאים לכם הפיזיותרפיסט מספר תרגילים ספציפיים מותאמים לבעייתכם וידריך אתכם כיצד עליכם לתפקד בסביבת העבודה שלכם. במקרים בהם נזהה  נוקשות, שריפה וכאבים באזור שרירי השכמות נוכל להוסיף ולטפל בעזרת מכשיר גלי הלם לשרירי השכמות. השרירים שנזהה כשרירים תפוסים הם שרירי ה- levator scapula  שנמצאים משני צידי עמוד השדרה מתחילים מהזיזים הצידיים של חוליות C1- C4 ונאחזים בצד העליון והחיצוני של עצם השכמה ה- SCAPULA כמו כן שרירי ה- rhomboid major and minor שנמצאים בצד הפנימי של השכמה ומתחברים לזיזים המרכזיים של חוליות הגב העליון THORACIC SPINE. גלי הלם הינו מכשיר אלקטרו תראפי מצויין שנמצא במרפאתינו ובעל אחוזים גבוהים של הצלחה בעזרה ובהקלת הכאב הנוקשות והמתח של אזור הגב העליון.

המאמר נכתב על ידי :
 מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת מאמרים נוספים בכל הקשור בפיזיותרפיה היכנסו לקישור הבא:

האם יש קשר בין הצוואר לבין הסחרחורות

הקשר בין כאבי צוואר לבין כאבי לסת

המבנה המורכב של חוליות הצוואר