כאבי צוואר כרוניים

מאות מטופלים שפנו אלי במהלך שלושים וחמש שנות עבודתי במסגרת עבודתי בתור פיזיותרפיסט בעל תעודת הסמכה מטעם משרד הבריאות פנו אליי עם תלונות על כאבי צוואר כרוניים שלא נותנים להם מנוח.

מטופלים שפנו עקב כאבי צוואר כרוניים תיארו תאורים כגון:

 "אני בן שלושים ושתיים, עובד כמתכנת כחמש שנים, לפני כשנה הופיעו כאבי צוואר בצד ימין בזמן העבודה. לאחר כחודשיים הכאבים התגברו ובנוסף גם החלו להקרין לאזור השכמות. לפני שלושה חודשים כשהתעוררתי בנוסף לכאבים הללו החלה גם הקרנת כאבים לאורך יד ימין ועד לזרת והאצבע שלידה. ברצוני לציין שנבדקתי על ידי אורתופד ששלח אותי לבצע צילום רנטגן של הצוואר, התשובה הייתה בלי ממצא פתולוגי, האורתופד החליט גם לשלוח אותי לבצע סי טי של הצוואר והתשובה היתה שיש לי בלט דיסק בחוליות C5-C6 עם לחץ על הסק התקאלי, הרופא נתן לי תרופת ארקוקסיה למשך 10 ימים וחלה הטבה חלקית במצבי. כעת אני עובד פחות שעות מול המחשב מאחר ולאחר 4 שעות עבודה מתגברים כאבי הצוואר וההקרנה ליד חוזרת ומציקה לי. ברצוני לציין שקבלתי גם 15 טיפולי דיקור סיני וסדרת טיפולי טווינה אבל ללא שום שיפור במצבי, אני אובד עצות וחושב אפילו לעבור ניתוח כי האורתופד חושב שאין פתרון אחר. האם תוכל לעזור לי ולהימנע מהניתוח כי אני פוחד מההשלכות של הניתוח לגבי חיי מאחר ואני גם משחק כדור סל ועושה סקי. מחכה לתשובתך, בברכה משה עייני"

ותשובתי הייתה: "משה עייני היקר, התיאור שתיארת מוכר לי מאד, למעשה מדובר בתהליך מצטבר של נזק מתמשך שנגרם לך במהלך עבודתך הסיזיפית והממושכת מול המחשב, היית צריך לטפל בפיזיותרפיה ידנית ובשילוב עם מכשור אלקטרו תרפי כבר בשלב הראשון שבו הכאבים היו רק מקומיים ועדיין לא לחצו על העצב הצווארי. עדיין לא מאוחר ובשלב זה אין שום הצדקה לפנות לאופציה כירורגית מאחר ועדיין לא מיצית את הטיפולים השמרניים שאני מבצע במרפאתי. אשמח לעזור לך לטפל בכאבי הצוואר שלך כפי שעזרתי למאות מטופלים לפניך."


לקבלת ייעוץ לטיפול במקר של כאבי צוואר כרוניים ולהשארת פרטים: לחצו כאן


דוגמה נוספת של מטופלת שפנת אלי: "קוראים לי דינה כהן, אני סובלת מתופעה של כאבי צוואר כרוניים כבר כשבע שנים, הבעיה התחילה לאחר הלידה הרביעית שלי וכנראה עקב המאמץ עם ארבעה ילדים קטנים, אני לא עובדת אך מטפלת בארבעת ילדי ובבית עם כל מה שקשור בעקרת בית, ניסיתי לעשות יוגה ופילטיס אך עזר לי רק ביום של התרגילים, לקחתי כדורים ואפילו קבלתי זריקת קורטיזון שהקלה במקצת. אני מתעוררת פעמים עד שלוש פעמים בלילה מהכאבים בצוואר ולכן כל היום אני מסתובבת עייפה וכאילו שיכורה. האם לדעתך פיזיותרפיה תעזור לי? אני גרה אור יהודה ומעוניינת לקבל טיפולים אצלך בגני תקווה, האם אתה עובד עם קופת חולים כללית?"

ותשובתי הייתה: "דינה שלום, אני מטפל בפיזיותרפיה שנים רבות, תלונתך על כאבי צוואר כרוניים מוכרת לי מאד, הטיפולים שאני מציע לך הם מוביליזציות לפי שיטת מייטלנד בשילוב עם מכשיר אולטראסאונד והדרכה עצמית לתרגול מניעתי. בביקור הראשון כשתגיעי אני קודם כל מבצע בדיקה קלינית לזיהוי מקור הבעיה, האם מדובר בבעיה במפרקי חוליות הצוואר או בבלט דיסק או ברצועות המייצבות ושריר הצוואר. ניתן לקבל את הטיפול במרפאתי בגני תקווה או במרפאה שבתל אביב. אייני עובד עם קופת חולים הכללית אך אני מוכר על ידי כללית מושלם ולכן תוכלי לקבל מהם החזר בגובה של עד 94 שקלים עבור כל טיפול שתבצעי במרפאתי".

דוגמא נוספת שהפנו אלי דרך האתר הייתה: "אני פנסיונרית ושמי יהודית שוורץ, אובחנתי על ידי האורתופד בקופת חולים כסובלת מ - chronic cervical radiculopathy והרופא הסביר שמדובר בבעיה בשם כאבי צוואר כרוניים ואמר שאני צריכה להתרגל לחיות עם הכאבים הללו כי אין מה לעשות. ניסיתי תרגילים, כדורים משככי כאבים בקבוק מים חמים, מסאג'ים, דיקור ואין שינוי אלא רק לשעות ספורות. אני פונה אליך בעקבות המלצה שקיבלתי משכנה שלי בבית האבות ושמה ציפורה פרידמן שסיפרה שעזרת לה מאד עם בכאבים שלה"

התשובה שעניתי ליהודית שוורץ הייתה: "יהודית שלום, תצטרכי להגיע למרפאתי לבדיקה / טיפול, מומלץ להביא איתך במידה ויש לך ממצאים של בדיקות שביצעת כגון MRI או CT או רנטגן. הבדיקה תכלול תשאול לגבי בעייתך, בדיקת הצוואר השכמות וחגורת הכתפיים, בדיקת טווחי תנועה, כח שרירים, סימנים ניאורולוגים, מישוש הרקמות הרכות של עמוד השדרה הצווארי שלך, והתאמת טיפול פיזיותרפיה לצוואר שיכלול הן טיפולים ידניים, הן שימוש במכשור רפואי והן תרגילים להגמשה ולחיזוק של עמוד השדרה הצווארי ."

לצפייה בסרטון שבו אני מדגים פיזיותרפיה לכאבי צוואר כרוניים


מוזמנים להתקשר בכל שאלה לגבי כאבי צוואר כרוניים ועוד: לחצו כאן להתייעצות


נכתב על ידי :
מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


לקבלת ייעוץ לטיפול בכאבי צוואר כרוניים ולהשארת פרטים: לחצו כאן


לקריאת מאמרים נוספים היכנסו לקישורים הבאים:

האם יש קשר בין כאבי צוואר לסחרחורות

טיפול בצוואר תפוס, כאבי צוואר ועורף

טיפול פיזיותרפיה לפריצת דיסק בצוואר

כאבי צוואר אחרי תאונה