השפעות העידן המודרני על כאבי צוואר אצל ילדים נוער ומבוגרים

כאשר סטיב ג'ובס בישר בפעם הראשונה, שהוא מביא לעולם את האיי - פון  ושמיום זה כל חיינו יתכנסו בפעולות בכף היד ושכל העולם יהיה בתוך כף ידנו, הוא לא תאר לעצמו עד כמה שהוא צודק. סטיב ג'ובס לא ידע אז דבר חשוב אחד שאנחנו לא בנויים להתעסק 24/7 אם הטלפון החכם ושהנזק הגופני שילך ויצטבר בגופנו בסופו של דבר יכריע אותנו ואנחנו נפתח נזקים מקרוסקופיים מצטברים ברקמות גופנו.
בנוסף לטלפון החכם אנחנו יושבים שעות בעבודה מול המחשב ומקלידים מאות פעמים ביום על המקלדת, מפעילים את העכבר כאחוזי תזזית ומקליקים על כפתורי העכבר בעזרת אצבעות היד הדומיננטית שלנו ובכך צוברים נזקים לאצבעות עומסים על הצוואר שיגרמו לנו להופעת כאבי צוואר נקודתיים וכן הקרנות לשכמה כמעיין נקודה צורבת ולחוצה בשכמה ועד להקרנת כאבים לכיוון הזרוע, האמה ואף לאצבעות כף היד.
ואז כשאנחנו חוזרים הביתה בערב ובמקום להרפות מהאצבעות ולתת להם לנוח ולהתאושש מהעומס המצטבר אנחנו פגשים עם החברים ועם בני המשפחה ומשחקים עם קונסולה הפליי סטיישן החדש ועם הג'ויסטיק המדהים שקנינו לאחרונה וכך אנחנו מעבירים את סוף היום שוב בהפעלת האצבעות והאגודלים שלנו ולא נותנים להם לנוד ולהירגע מכל מהלך היום.

למה אנחנו מפתחים כאבי צוואר

תסתכלו על החברים שלכם שיושבים בעבודה מול המחשב בטירוף במהלך העבודה, הם אוחזים בטלפון החכם החדש שקנו לאחרונה במיטב כספם, הראש רכון קדימה כמעט שנוגע בחזה והעניים מתאמצות לקרוא את המסרונים שהם קבלו מהחברים שלהם, הם לוחצים פותחים את דף הפייסבוק שצרפתם לווטסאף מאמצים את העניים ומנסים לקרוא את הכתבה, את הקישור לחולצה המגניבה ששלחתם אליהם וכל הזמן הצוואר רכון קדימה.
לצדכם יושב החבר כשפניו תקועים במסך הענקי שמולו והוא מנסה לעקוב במהירות אחרי הנתונים שרצים על המסך והראש שלו לא נמצא באמצע משום שהכיסא שנו נמצא בזווית מול המסך ולכן המבט והפנים שלו נוטים הצידה ואינם ממורכזים באמצע המסך כפי שמומלץ על פי עקרונות ארגונומיה קפדניים שמבוססים על מחקרים וניתוחי יציבה ואבחון נזקים לצוואר ולכל מערכת השלד והתנועה.

כאבי צוואר בעידן המודרני אצל ילדים - ארגופלוס

מה הקשר בין כאבי צוואר לבין שימוש בטלפון הנייד, במסך המחשב ובג'ויסטיק

הכל מתחיל ומסתיים ביציבה שלנו, אם נקפיד לאחוז את הסמארטפון שלנו מול פנינו במרחק של 40 סנטימטר כשהוא מתחת בכעשרים סנטימטרים מגובה הפנים כפי שבעבר לפני עידן ההי טק היינו אוחזים בספר או בעיתון שזו הזווית הנכונה והריחוק המתאים, הרי שלא היינו מעמיסים על הצוואר והעניים שלנו.  הישיבה המעוותת שלנו בזויות מוזרות וביציבה לקויה מול מסך המחשב בזמן העבודה תגרום לעומסים לא סימטריים שיתפתחו בחוליות ובמפרקים החוליתיים ובהמשך יגרמו לפריצת דיסק צווארי שבנוסף להופעת כאבי צוואר נחוש גם הקרנה לכפות הידיים בצורת כאבים, צריבה, נימול, עקצוץ, ירידה בתחושה ועד למצב של איבוד כל שרירי כף היד והאחיזה העדינה בעזרת האגודל והאצבע השנייה היא האמה.

הנזק המצטבר במפרקי האצבעות והאגודלים

הקלקות רבות בקצב מסחרר עם האגודלים על הטלפון החכם בזמן משלוח הודעות בווטסאפ בקרב הצעירים הוא מטורף, העומס המצטבר בתוך המפרקים גורם לשחיקת סחוסים מצטברת ומאחר והאגודל מבצע את מירב התנועות והתפקודים המגוונים של כף היד הרי שברור שתהליך השחיקה מואץ מעצם הוספת עוד פעילות בצורת ההקלקות הרבות. לכן מומלץ לחלק את העומס על כל האצבעות בכדי להפחית את הסיכון לסבול בעתיד משחיקת סחוסים באגודל ויצירת דלקת במפרק האגודל thumb osteoarthritis.

איך כאבי צוואר קשורים לפריצת דיסק בצוואר

הסימן הראשון של כאבי צוואר מהווה התראה לכך שנזק מתחיל להיווצר בחוליות הצוואר, בשלב הבא ידווח המטופל על כך שהכאב התחיל להקרין גם לאזור השכמה וההרגשה הינה שכאילו תקוע מסמר פינה העליונה הפנימית של השכמה כאילו שמתחת לצוואר. השלב הבא יהיה כאשר התלונה תהיה שהכאב גם מקרין לכוון הזרוע ועד לקצוות האצבעות דבר שמעיד שמתחיל להיווצר נזק לרקמת הדיסק הבין חולייתי. בהדמיה כגון MRI  או CT  של חוליות הצוואר התוצא תהיה בלט דיסק או אף פריצת דיסק בחוליה אחת לפחות.

המאמר נכתב על ידי:

מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לקריאת עוד מאמרים העוסקים בכאבי צוואר היכנסו לקישורים הבאים:

מה הקשר בין כאבי צוואר לבין כאבי ראש

מה הקשר בין חוליות הצוואר לבין הופעת סחרחורות ותחושת ריחוף

כיצד מטפלים בפריצת דיסק בפיזיותרפיה וללא ניתוח