כאבי ראש על רקע נזק צווארי

כאבי ראש ממקור חוליות הצוואר

כאבי ראש שמקורן מאזור עמוד השדרה הצווארי העליון ושאינו מוקל ע"י תרופות, אך בעזרת פיזיותרפיה אפשר להשיג תוצאות טובות.

מבחינת המבנה האנטומי אין קשר בין אזור עמוד השדרה הצווארי לבין הראש. הפנים והראש קשורים לעצב המשולש (Trigeminal nerve) גרעין העצב נמצא בגזע המוח בצמוד לחוט השדרה הצווארי.

עקב תופעה שקרויה convergence, גירוי שמגיע מהצוואר אל גרעין העצב המשולש, מתפרש ככאב בפנים או בראש, כלומר ההקרנה מועברת מהצוואר אל הראש.

כאבי ראש ממקור צווארי מתאפיין בכאב באזורים מגוונים כגון העורף,הרקות,המצח,הגבות וסביב ארובת העיניים.

עפ"י רוב הכאב חד צדדי בעוצמה בינונית עד גבוהה ונמשך מספר שעות עד מספר ימים. הכאב מורגש בזמן ביצוע תנועות או המצאות ממושכת בתנוחות לא טבעיות של הצוואר.

באבחון פיזיותרפיה נזהה הגבלה בטווחי התנועה של הצוואר וחוסר של תנועות שהמטופל יתבקש לבצע במישוש רקמות הצוואר יופיעו כאבים.


במבנה של עמוד השדרה הצווארי אנו מבחינים במפרקי החוליות OC-C1-C2 מדובר במפרקים עדינים ששינוי בלחץ הפנימי שלהם עשוי לגרום לכאב צווארי ולהקרנה לכיוון העורף. בנוסף תיתכן תחושת סחרחורת מסוג DIZZINESS שתתבטא בתחושת ריחוף, ראש כבד, קושי בהתמקדות ותחושת כאילו שהראש בתוך מים ואנחנו על גבי סירה או מזח מתנדנדים. תחושה זו שונה מתחושת הסחרחורת הסיבובית שמאפיינת ורטיגו על רקע התנתקות קריסטלים במערכת שיווי המשקל שנמצאת בתוך האוזן הפנימית.

כאבי ראש שמקורן מאזור עמוד השדרה הצווארי העליון  upper cervical spine לא תמיד מוקלים ע"י תרופות, לעומת זאת ניתן להקל ולרפא את הבעיה בעזרת פיזיותרפיה ולהשיג תוצאות טובות. עד כדי פתרון הבעיה.

כיצד בא לידי ביטוי הקשר בין המבנה האנטומי לבין התסמינים של המטופל?  

מבחינת המבנה האנטומי קיים קשר בין אזור עמוד השדרה הצווארי לבין הראש במיוחד באזור הקרקפת באזור העורף  ובאזור בסיס הגולגולת. לאומת זאת האזורים של שטח הפנים כגון לחיים, שפתיים, רכות מצח ועוד קשורים לעצב המשולש (Trigeminal nerve) זהו עצב שמקורו מהמח והוא נמצא בגזע המוח בצמוד לחוט השדרה הצווארי.

עקב תופעה שקרויה convergence, גירוי שמגיע מהצוואר אל גרעין העצב המשולש, מתפרש ככאב בפנים או בראש, כלומר ההקרנה מועברת מהצוואר אל הראש.

נמצא כי שינויים בלחץ התוך מפרקי שבין חוליות C1  לבין הגולגולת [occiput c1 joint] מייצרים תחושת כאב, נוקשות והרגשת שריפה בבסיס הגולגולת ובעורף. את השינויים בלחצים התוך מפרקיים לא ניתן לזהות בהדמיות כגון CT , MRI , ULTRASAUND , X- RAY אלא רק בבדיקה קלינית ידנית לשם אבחון המפרק הפגוע.

הסימנים והסימפטומים של כאבי ראש על רקע נזק צווארי

כאמור עקב ה- convergence נזהה כי כאבי ראש ממקור צווארי מתאפיין בכאב באזורים מגוונים כגון העורף, הרקות, המצח, הגבות וסביב ארובת העיניים.

 עפ"י רוב הכאב חד צדדי בעוצמה בינונית עד גבוהה ונמשך מספר שעות עד מספר ימים. הכאב מורגש בזמן ביצוע תנועות או המצאות ממושכת בתנוחות לא טבעיות של הצוואר.

ישנם מטופלים שמדווחים על הכאב במנוחה וישנם דווקא בזמן מאמץ גופני, ישנם בזמן הימצאותם בלחץ ובמתח וישנם בזמן ריכוז בעבודה. כלומר כל אחד חש תחושה שונה ומדווח על תופעה אחרת.

בדיקה ואבחון תלונות על כאבי ראש צוואריים

באבחון פיזיותרפיה נזהה הגבלה בטווחי התנועה של הצוואר בבדיקה נבקש מהמטופל לעשות תנועה של כיפוף לכיוון החזה ונבדוק את הטווח, תנועה לכיוון פשיטה אחורית, תנעה סיבוב לצד ימין ולצד שמאל, תנועת הטיה לצדדים. חוסר בטווחים של תנועות שהמטופל יתבקש לבצע יצביעו על מקור הבעיה המפרקית. בשלב הבא יבצע הפיזיותרפיסט בדיקה במישוש רקמות הצוואר, שרירים, רצועות, מפרקים ולפי תגובת המטופל במידה יופיעו כאבים ידע המטפל באיזו רקמה ובאיזה אזור עליו לטפל.

הקשר שבין כאבי צוואר לכאבי ראש ולתחושת סחרחורת ותחושת דיזינס צוואר בא לידי ביטוי במבנה של עמוד השדרה הצווארי . בסקירת האנטומיה אנו מבחינים במפרקי החוליות OC-C1-C2 מדובר במפרקים עדינים  החלקתים ולא ציריים  כלומר כל חוליה מחליקה על החוליה שמתחתיה תנועה קטנטונת ולא כמו בכתף תנועה סיבובית גדולה. שינוי בלחץ הפנימי של המפרקים הבין חולייתיים עשוי לגרום לכאב צווארי ולהקרנה לכיוון העורף. בנוסף תיתכן תחושת סחרחורת מסוג DIZZINESS שתתבטא בתחושת ריחוף, ראש כבד, קושי בהתמקדות ותחושת כאילו שהראש בתוך מים ואנחנו על גבי סירה או מזח מתנדנדים. תחושה זו שונה מתחושת הסחרחורת הסיבובית שמאפיינת ורטיגו על רקע התנתקות קריסטלים במערכת שיווי המשקל שנמצאת בתוך האוזן הפנימית.

לייעוץ טלפוני חינם לחצו צור קשר

הקשר בין כאב ראש + כאבי גב עליון לבעיית הצוואר

כאב ראש באיזור העורף והצד האחורי של הצוואר קשור לבעיות בחוליות הצוואר. ניתן באמצעות טיפולי פיזיותרפיה לפתור את הבעיה ולשחרר את הלחצים שקיימים במבנה של עמוד השדרה הצווארי.

רבים מגיעים למרפאתי ותלונתם הינה כאב ראש שמתחיל מבסיס הגולגולת ומשם הוא מקרין לעבר העורף עד למצח ולמטה עד לשכמות.

כאבי גב עליון באזור חוליות הגב העליון גם הם אופייניים וקשורים כמקשה אחת לחוליות הצוואר ובהמשך לחוליות הגב התחתון ויתכן אף קשר בין כאבי גב עליון להופעת כאבי גב תחתון.

בבדיקה שאני מבצע מתברר כי מקור כאב הראש הינו מחוליות הצוואר ומהיציבה הלקויה של חגורת הכתפיים,השכמות,הצוואר והראש.

בזמן בדיקה קלינית אני בודק את מפרקי עמוד השדרה הצווארי ואני מזהה נוקשות וחוסר תנועה בין המפרקים וכן מתח שרירי שמתרכז בחיבור של השרירים הצוואריים בבסיס הגולגולת.

הטיפולים להקלת כאבי ראש מכוונים למפרקים הבין חוליתיים ולמיקום אחיזת השרירים לבסיס הגולגולת.

פיזיותרפיה בשילוב אלקרו-תראפיה ותרגול סגמנטלי יקלו ויפתרו את כאבי הצוואר


טיפול

  1. טכניקות מנואליות מדויקות למבנים שאובחנו כגורמי הבעיה [פרקים,שרירים,רצועות עצבים דיסקוסים וכו'.]
  2. טיפולי אלקטרו טרפיים ממגוונים [אולטרא סאונד,גירויים חשמליים חימום, קירור,מתיחות צוואריות קבועות ולסירוגין וכו'.]
  3. תשאול והערכה ארגונומית של סביבת ומעטפת העבודה.
  4. שינויי ליקויי יציבה.
  5. הדרכה בתרגול מניעתי שיבוצע באופן מדורג עצמאי.


נכתב על ידי: 
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981.
מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו.
המרפאה שלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.


למאמרים נוספים בתחום היכנסו גם:

נוקשות בוקר בצוואר ובעורף

עורף נוקשה וראש כבד