פציעות ריצה נפוצות ואופי הטיפול בהן

הג'וגינג jogging נהיה להיט במחוזותינו. הרבה אנשים ונשים רצים ורצים אם למטרת שמירה על הכושר הגופני, אם למטרת הרזיה ועיצוב הגוף, אם כהמלצת הרופא בעקבות תוצאות בדיקות דם מדאיגות. חלק מרצים עושים זאת בצורה חובבנית פרטנית, חלקת בקבוצות רצים בליווי ובהשגחת מאמן כושר צמוד, חלק בריצה בתנאי החוץ וחלק בתוך חדרי כושר על גבי המסילה המגוננת. הסיבות לבחירה בענף ספורט זה רבות ומגוונות החל מהנוחיות שאין צורך לרוץ עפ"י שעות שהוגדרו מראש דרך העובדה שאין הוצאות נלוות כגון דמי מנוי במועדון הכושר או הוצאה למדריך המלווה ועד לעובדה שאתה קובע לעצמך את המרחק, את המהירות ואת תדירות הריצה. אולם ברור שכל אחד מהרצים נמצא בסיכון לפציעת ספורט ולכן אקדיש את המאמר ואתייחס למכלול פציעות ריצה נפוצות ואופי הטיפול בהן מההיבט של פיזיותרפיה לפציעות ספורט.

דרכי מניעה וטיפול ביתי בפציעות ריצה נפוצות

הכנת הגוף לריצה בעזרת הארכת גידים שרירים ומפרקים. שימוש בנעלי ריצה מתאימות ובאיכות גבוהה. הקפדה על החלפת נעלי הריצה כל 650 קילומטר לפחות. התאמת מדרסים בהתאמה אישית אצל ייצרן מקצוי ולא מדרסים סטנדרטיים. מודעות לגוף ולאיתותים שנקבל מגופנו ולא נתעלם ונדחיק את הסימנים, הכאבים, הנוקשות, הנפיחויות וכו' ונבדק על ידי אורתופד ופיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט בכדי למזער נזקים ובכדי לאפשר לגופנו לחזור לתפקוד מלא וללא הפסקה ארוכה. ואם נפצעתם אז תחילה תפעלו לפי פרוטוקול   RICE שיקצר את הריפוי שלכם ב-30%.

מהן פציעות ריצה נפוצות ואופי הטיפול בהן

אתייחס לפציעות שקשורות לגפיים התחתונים, ברור שיתכנו פציעות שקשורות לייתר המבנים שקשורים במערכת השלד והתנועה אולם אין הן מתייחסות ישירות לפציעות הריצה אתאר את סוגי הפציעות מלמעלה כלפי מטה.
מתיחת שרירי המפשעה. מדובר בשרירים עדינים שמתחברים בין מפרק הברך לבין עצמות האגן שבאזור המפשעה. אילו הם שרירים שמקרבים את הירכיים זה לזה. קבוצת השרירים ידועה בשם השרירים המקרבים adductor muscles כמו כן קיים שרירי ה - gracilis muscle שהוא הפגיע מבניהם.
תסמונת פיריפורמיס. פציעה אופיינית בקרב הרצים. מדובר בנזק בשרירי הפיריפורמיס piriformis muscle שבעקבות כך נוצר לחץ על עצב הסיאטיק sciatic nerve. הכאב נקודתי בישבן ומקרין לאורך הרגל עד לכף הרגל.
מתיחת וקרע סיבים בשריר ארבעת הראשים שבירך. זהו שריר מאסיבי מאד שמשתתף בריצה, מתיחת סיביו ואף קרעים מקרוסקופיים וקריעת מעטפת השריר עלולה להיגרם במהלך הריצה.
תסמונת כאב פטלופמוראלי בקדמת הירך. גם במקרה זה מדובר במפרק הברך בין עצמות הפיקה ועצם הירך שנקרא בשם מפרק פטלו פמוראל patellofemoral syndrome. כפי הנראה מקור הכאב בשינויים, בשחיקה ובגירוי המשטחים הסחוסיים של המפרק.
מתיחת רצועת ITB. שבצד החיצוני של הברך, זוהי רצועה מאסיבית שמתחילה מאזור הישבן ומגיעה עד הברך. הכאבים עשויים להופיע הן לאורך הירך והן בצדו החיצוני של הברך. טיפול באמצעות פיזיותרפיה הוכח כיעיל לפתרון הבעיה.
מתיחת סיבי שריר הירך האחוריים hamstring strain פציעה אופיינית ושכיחה בקרב הרצים. בתחילה תחושו כאב ונוקשות לאחר הריצה ובהמשך הכאב יתגבר ולא תוכלו יותר לדרוך ולמתוח את הירך וליישר את הברך כי הכאב החד יפלח את שריר הירך האחורי.
קרעים ומתיחות ברקמות הברך הפנימית. מדובר הן ברצועות הברך הצולבת הקדמית, הצולבת האחורית, הצידית הפנימית והצידית החיצונית. כמו כן קיים חשש לנזקים מצטברים או חבלתיים למניסקוסים הפנימי והחיצוני של הברך.
שברי מאמץ בעצמות השוקיים ועצמות כפות הרגליים. כמו בקודמים הפציעה מאופיינת רצים ומופיעה בתדירות גבוהה מאד בקרב חיילים קרביים שגופם לא הוכן ולא תורגל לקראת המאמצים שבטירונות ובאימונים הקשים בשילוב נשיאות משקלים כבדים של הציוד הנלווה.
מתיחה וקרע של שריר התאומים. מדובר בשרירי השוק שפציעה זו אופיינית מאד לרצים למרחקים ארוכים ולספרינטים הן בזמן הריצה והן בכל פעילות ספורט שגורמת לעומס על סיבי שרירי השוק האחוריים. פציעה פשוטה ושכיחה שניתן להחלים ממנה במהירות ובתנאי שטופלתם מיד ולא משכתם את הפציעה.
דלקת בגיד אכילס הינה פציעה אופיינית לספורטאים ולאצנים.
נקע קרסול טרי ונקעים חוזרים, גם כאן מדובר בפציעת ריצה אופיינית מאד.
דלקת ברצועת כף הרגל האורכית שידועה גם בשמה הרפואי plantar fasciitis כמו במקרים הקודמים טיפול מקדים בשלבים הראשוניים יעזור בפתרון הבעיה.
דורבן העקב. זו תופעה של הופעת הסתיידות וצמיחת זיז גרמי בעצם העקב בצידה התחתון. זיז זה מלווה בדלקת עיקשת וכאבים בזמן דריכה על העקב. בעזרת גלי הלם ופיזיותרפיה ניתן לפתור את הבעיה.
טיפולי פיזיותרפיה וגלי הלם הינם הפתרון הטוב ביותר לליקויים הללו. חשוב שהפיזיותרפיסט יהיה בעל ניסיון וידע כפיזיותרפיסט ל - טיפול בפציעות ספורט.

לקריאת מאמרים הקשורים בטיפול פיזיותרפיה בפציעות ריצה היכנסו לקישורים הבאים:
טיפולי פיזיותרפיה בקרעים בשריר ארבעת הראשים
טיפול פיזיותרפיה בתסמונת כאב פטלופמורלי
טיפול פיזיותרפיה למתיחת שריר הירך האחורי
טיפול פיזיותרפיה לקרעים בשרירי התאומים שבשוק