סחרחורת צווארית מסוג דיזינס

סחרחורת על רקע שינויים בעמוד השדרה הצווארי

קיים בילבול וחוסר הבנה מהותי בקרב הציבור בכל הקשור בסוגי סחרחורת וההבדל במקור שגורם להופעת סחרחורת.

ההבדל בין סחרחורת שמקורה במרכז שיווי המשקל שבאוזן הפנימית שנקרא גם בשם המרכז הוסטיבולארי Vestibular System לבין סחרחורת שמקורה בחוליות עמוד השדרה הצווארי.

התלונות המאפיינות סחרחורת ממקור צווארי וממקור וסטיבולארי

כאשר מגיע למרפאתי מטופל ומתלונן על סחרחורת מלווה בחילה, חרדה, חוסר יציבות, תחושת ראש כבד, תחושת ציפה של הראש אני מתחיל לתשאל אותו סדרת שאלות ובעזרתה אני מנסה ליצור תמונת מצב קלינית רלוונטית ומטרתה לברר האם סחרחורת זו מקורה מהמרכז הוסטיבולארי שבאוזן הפנימית או מעמוד השדרה הצווארי.

תיאור של סחרחורת סבובית שמתבטאת בתחושה שמתוארת "שכבתי במיטה והחדר הסתובב סביב ראשי" או התכופפתי לכיוון הריצפה וכאשר הרמתי את הראש נבהלתי כי הרגשתי שכאילו כל העולם סובב סביבי". תאורים מעיין אלו מדליקים נורת אזהרה שמדובר בהתקף ורטיגו נקראת בלועזית Benign Paroxysmal Positional Vertigo או בקיצור BPPV. לפעמים לתלונות על הופעת סחרחורת סיבובית יתלוו גם תלונות על פגיעת שיווי משקל וקושי ביצירת מיקוד ראיה.
תאור של סחרחורת שאיננה סיבובית שמתלווה לתחושת ראש כבד, ראש צף, תחושת כבדות בראש נוקשות בצוואר, מתח בשכמות חרדה והזעה מוגברים בזמן שינוי תנוחת הצוואר יעוררו חשד שאולי מקור סחרחורת וליקויים אלו מקורם מעמוד השדרה הצווארי.                                                                                                  

אבחנה מבדלת בין סחרחורת ממקור צווארי – סחרחורת ממקור וסטיבולארי

כדי לזהות סחרחורת סיבובית ממקור וסטיבולארי יבצע פיזיותרפיסט שעבר הכשרה בשיקום וסטיבולארי בדיקות לזיהוי התעלה החצי עגולה שבה נעים הקריסטלים שהתנתקו, בדיקה זו שמטרת לזהות האם מדובר בתעלה האחורית או הקדמית קרויה Hallpike Dix, והבדיקה לאבחון ליקוי בתעלה אופקית נקראת Rolling Test. במהלך הבדיקה יתבונן פיזיותרפיסט המטפל בתוך עיניי המטופל עם משקפי פרנזל ויחפש תנועה לא רצונית של האישונים תנועה שנקרא נייסטגמוס Nistagmus כמו כן יבצע הפיזיותרפיסט סדרת בדיקות נאורולוגיות לאיתור הבעיה, אם בדיקת המערכת הוסטיבולארית תהיה שלילית יעבור המטפל לבדוק את עמוד השדרה הצווארי מתוך מטרה לזהות ליקויים בעמוד השדרה הצווארי שעלולים לגרום להופעת סחרחורת.

אבחון פיזיותרפיה לסחרחורת עקב שינויים בעמוד השדרה הצווארי

לאחר ביצוע האבחנה המבדלת וזיהוי הגורם להיווצרות סחרחורת ממקור צווארי יבצע פיזיותרפיסט בדיקה לזיהוי המבנה החשוד שבדרך כלל ממוקם בגובה חוליות הצוואר C1-C3 וכן ברקמות הרכות שמייצבות את הגולגולת על גבי החוליה הראשונה C1. המבנים החשודים כקשורים לסחרחורת הינם:
החוליה, המפרק הבין חולייתי, הדיסקוס הבין חולייתי, העצבים הבין חולייתיים, קבוצת השרירים זוקפי הגב שמייצבים את האיזור, רצועות שקושרות את החוליות האחת לשניה.
הבדיקה שיבצע פיזיותרפיסט תכלול:

 • תישאול לגבי סוג הסחרחורת והאם היא קשורה בתנוחה או בתנועה מסויימת של הצוואר.
 • בדיקה קלינית של טווחי תנועות הצוואר הן בתנועות בסיסיות והן בתנועות מורכבות.
 • מישוש מפרקי עמוד השדרה הצווארי בגבהים C1-C3.
 • מישוש הרקמות הרכות שכוללות את הרצועות, השרירים, הבורסות וכו'.
 • בדיקת מתח שרירי הטרפציוס שעלולים להוות גורם להתגברות סחרחורת על רקע עמוד השדרה.

טיפול פיזיותרפיה עקב סחרחורת על רקע צווארי

 • מוביליזציות ומניפולציות עדינות למפרקים הבין חולייתיים על פי שיטת MAITLAND.
 • טכניקות מורכבות לחוליות הצוואר לפי BRIAN EDWARDS .
 • טיפולים שכוללים עיסויים עמוקים (Deep Friction Massage) לפי Cyriax.
 • עיסוי רפואי עדין מסוג M.F.R.
 • טיפולי אולטראסאונד לשחרור נוקשויות ובצקות סביב מבנה החוליה והשרירים המייצבים.
 • טיפול באמצעות גלי הלם לנקודת תורפה שימצאו בתוך השרירים המעורבים Trigger Points.
 • מתיחות צוואריות עדינות קבועות ולסרוגין.
 • טיפולים משלבי חימום וגירויי חשמלי מותאם.

המאמר נכנתב על ידי:
מאיר אפל פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.

לשם הכרת וחשיפה לטיפולי פיזיותרפיה נוספים היכנסו לדפים הבאים:

יש לכם עוד שאלות בקשר לוורטיגו

למה יש יותר סחרחורת בקרב האוכלוסייה המבוגרת

איך אדע שיש לי ורטיגו ולא משהו אחר